За Пожара във Витоша

От: За Пожара във Витоша


. Към 7:30 ни натовариха в рейс и ни казаха, че ще идем до центъра на Железница, оттам ще ни вземе транспорт, който ще ни качи до хижа ''Академик''. ОК. Отидохме на площада на Железница и зачакахме транспорт...след 30/40 мин. чакане се разбра, и се даде команда, че транспорт НЯМА. Качвайте се ПЕША!ОК, няма яд.. Пеша - пеша. Тръгнахме, като аз лично бях само с лопата и раница, НО имаше пожарникарчета, които носеха: желязна туба с бензин, моторна резачка,(с които по късно си проправяхме път до самия пожар, защото местността е абсолютно недостъпна)

Разказът на един доброволец, който е участвал в гасенето тук
 
От: За Пожара във Витоша

Разказът на един доброволец, който е участвал в гасенето тук
Нищо изненадващо - отново всичко е в стил ''па'ри нема, действайте''.

ПП. Нарочно ли си направил ''форум''-а в новинарския ти сайт да линква към фб страницата, а не към форум:)
 
Re: От: За Пожара във Витоша

ски писта не се прави с пожар, защото ски пистите който лапат добре плащашите туристи изглеждат поне така....
430339_10150570682760356_1311272205_n.jpg




а за стане... изгоряло петно така трябва да минат 30 години... иначе ще си е грозно изгоряло петно (което е овално - кръгло).... трябва да предлагаш мега евтино за да се навие някой да кара... няма да спечелиш много от 10 еврова ски ваканция... толкова по върпоса за теория на конспирацията


как и да е аз съм със собствено мнение за закона... ама явно бг то не иска да развива зимен туризъм...
 
От: За Пожара във Витоша

Нищо изненадващо - отново всичко е в стил ''па'ри нема, действайте''.

ПП. Нарочно ли си направил ''форум''-а в новинарския ти сайт да линква към фб страницата, а не към форум:)

Като пуснаха във ФБ форумите реших, че има начин да се включат хора по горещи теми. Явно няма да стане обаче..
 
От: За Пожара във Витоша

Междувременно двата военни хеликоптера Ми-17 прекратиха участието си в акцията, тъй като по информация на вицепремиера Цветан Цветанов са изчерпали летателния си ресурс през последните 24 часа.
Сключен е договор с частна фирма, която разполага с хеликоптер и обучен в гасене на пожари екипаж, която ще се включи в гасенето, съобщи Цветанов.

:mad::cry::cry::cry:
 
От: За Пожара във Витоша

Междувременно двата военни хеликоптера Ми-17 прекратиха участието си в акцията, тъй като по информация на вицепремиера Цветан Цветанов са изчерпали летателния си ресурс през последните 24 часа.
Сключен е договор с частна фирма, която разполага с хеликоптер и обучен в гасене на пожари екипаж, която ще се включи в гасенето, съобщи Цветанов.

:mad::cry::cry::cry:

Разбирам, че да се рискуват човешки животи е неуместно. Но аз виждам умисъл в този палеж. Просто не вярвам в случайностите. Помните ли голям пожар във Витоша? Сега когато правителството клекна изведнъж удобно се запали и гората. На сравнително безопасно място, за да няма жертви, но все пак това е доста голям пожар поне 20 години не е имало такъв.. Съвпъдък? Ц! Не вярвам!
Инвеститори заплашиха, че ще провалят и следващия ски сезон на Витоша...
 
От: За Пожара във Витоша

Какво означава летателен ресурс - 24 нон стоп бачкане на ротора или дефицит на 2ра смяна за хеликопетра или керосина офф?
Абе не разбирам много от гасена на пожари, ама като скивам колко трудно се стига до там доста времее и трудоемко е а и без обурдания, не знам кво толкова ги плюят в др форуми че не може се потуши, верно ако имаше повече въздушна техника др ще е, аз се чудя що не взеха машини от армията или вдигнат някое подразделение хем да се тренират хем да не забравят наученетото. Просто онези Кугъри дето ги бяхме купили по старите договорири сега трябва поне 1 -2 самолета за пожар да имаме и поне няколко хели бази с части специзлирани за пожар - другото е само на частници да се кара.
 
От: За Пожара във Витоша

Хронологията : http://www.bulphoto.com/events/29483/А можете да видите и в колко часа съм пуснал темата тук с линка в нея : Знаете и на коя дата го съобщиха по телевизията.. Така, че мисля, че е време да се преосмисли цялостната стратегия за предаване на новини, събития, и репортажи. Освен това манипулации все по - трудно могат да се правят любопитните лесно ще разберат че в рамките на 2 часа 112 се е запалил от обаждания.
 
От: За Пожара във Витоша

Блеки, много мъчно ти се четат постовете бе пич....Направо си е мъка понякога.
Не казвам, че дрънкаш глупости, но трябва да се напрягам да те разбера, що по дяволите сакаш да кажеш.
Ето на, горния пост е в същия стил - тръгваш от една гледна точка и завършваш някъде в Аляска. Трябва да ти сглобяваме тезата, а това си е напън на различнонабраздените епителни гънки на мосъкъ и направо се губи смисъла.
А като видя, принципно, повече от 5 реда форумен коментар го прелиствам автоматично - разтегачи на форумни лукуми не ми трябват.
 
От: За Пожара във Витоша

Какво означава летателен ресурс - 24 нон стоп бачкане на ротора или дефицит на 2ра смяна за хеликопетра или керосина офф?
Абе не разбирам много от гасена на пожари, ама като скивам колко трудно се стига до там доста времее и трудоемко е а и без обурдания, не знам кво толкова ги плюят в др форуми че не може се потуши, верно ако имаше повече въздушна техника др ще е, аз се чудя що не взеха машини от армията или вдигнат някое подразделение хем да се тренират хем да не забравят наученетото. Просто онези Кугъри дето ги бяхме купили по старите договорири сега трябва поне 1 -2 самолета за пожар да имаме и поне няколко хели бази с части специзлирани за пожар - другото е само на частници да се кара.

държавата не разполага с техника за гасене на пожари.
даже нямаме достатъчно bambi backet - май и повече от 2 нямаме...
и тези две мисля,ч е не са малко но само в първият час от възникването на пожара - към 13 часа вече се е знаело, че има пожар - кога започнаха хеликптерите да вършат работа? чак следобяд
мисля, че когато е било едно или две огнища - на 10 минути близо 5 кубика вода биха били потушили разрастване на огъня за няколко часа
но те го поеха 4 часа след като е започнал - работиха 5-6 върху него и след това цяла нощ си гореше

Какво означава летателен ресурс - 24 нон стоп бачкане на ротора или дефицит на 2ра смяна за хеликопетра или керосина офф?

керосина - не.
24 нон стоп бачкане на ротора - това най-вероято на второ място
на първо - един екипаж не може да работи повече от 5 часа (вчера са надвишили с около 1 час)
в единия самолет даже е лице от най-висок пост от авиобаза Крумово

грешките в тази сфера са забранени, за това всичко се спазва по учебник.
 
Последно редактирано:
От: За Пожара във Витоша

чак следобяд
ама следобяда на другия ден :) след като се запали пожара. До 18 ч. на 01.07 (нямаше инфо. нито по една телевизия, или радио все още) на още никой не беше стигнал до пожара и го отложиха за втори... тогва дигнаха и хеликоптера.
 
От: За Пожара във Витоша

ама следобяда на другия ден :) след като се запали пожара. До 18 ч. на 01.07 (нямаше инфо. нито по една телевизия, или радио все още) на още никой не беше стигнал до пожара и го отложиха за втори... тогва дигнаха и хеликоптера.

не, още в същият ден дойдоха - http://www.pan.bg/view_article-1-11444-EKSKLUZIVNO-Mi-17-GASQT-POZhAR-NA-VITOShA.html
 
От: За Пожара във Витоша

България се отказва от външна помощ за погасяване на пожара в района на “Бистришко бранище”. Страната ни благодари на държавата Израел и на партньорите за бързата реакция, съобщиха от пресцентъра на МВР.
България благодари и на всички партньори, отзовали се на запитването за помощ. В следобедните часове днес огнищата в района на “Бистришко бранище” са поставени под контрол, прокопани са близо два и половина километра просеки. Според оценка на Оперативния щаб българските екипи и доброволци са в състояние да се справят сами със ситуацията. Това е причината, поради която България за момента се отказва от помощта на своите партньори.

:wink:
 
От: За Пожара във Витоша

@Норнат, и аз си мислих да не станат некви фалове и да са имали някаква норма на ден.
Добре де воените нямат ли такива техники, а и колко му е да се вземат такива мултифункционални за 1 час вече да има кофа. Виж колко стари Ми-та имаме отиват да се префабрикуват с една цел повече, то реално те са си товарни хелита, само една кофа и няколко ел. модула и са готови за такива дейности. Щото за самолет пари сигурно няма да имаме.

@Валдес, дано сега не те карам много го мислиш - какво да правя че общата култура ме кара да давам примери за дадени грешни пари, поне следващите поръчки да се взимат мултифунк. машини
 
От: За Пожара във Витоша

@Валдес, дано сега не те карам много го мислиш - какво да правя че общата култура ме кара да давам примери за дадени грешни пари, поне следващите поръчки да се взимат мултифунк. машини
Не ме разбирай погрешно, просто преобладаващата част от мненията ти трудно се осмислят, защото почваш примерно да репликираш даден пост и изведнъж мисълта ти забегва в коренно различна посока, и генерално като се прочете поста ти се губи смисъла.
 
От: За Пожара във Витоша

Е ако зачистят от другите ще си помисля. Явно не виждаш че от една в друга тема преливат, защото има последователсност, и в тази последователност се наслагат тези и агрументи адежба що пожара не е загасен сега и ако не е защо и какво трябва се нправи и в бъдеще как да се контролира:) иначе трябва пиша 5 поста един под друг за всяка теза а то е смешно :D
 
От: За Пожара във Витоша

Е ако зачистят от другите ще си помисля. Явно не виждаш че от една в друга тема преливат, защото има последователсност, и в тази последователност се наслагат тези и агрументи адежба що пожара не е загасен сега и ако не е защо и какво трябва се нправи и в бъдеще как да се контролира:) иначе трябва пиша 5 поста един под друг за всяка теза а то е смешно :D
Абе човек, ти бъзикаш ли се или да?
Погледни си цитирания пост - прочетох го 3 пъти и пак трудно асимилирам какво, аджеба, искаш да кажеш.

Вземи го разкарай този Г транслейт, че ебава мааата на цялата поста:)
 
От: За Пожара във Витоша

@Норнат, и аз си мислих да не станат некви фалове и да са имали някаква норма на ден.
Добре де воените нямат ли такива техники, а и колко му е да се вземат такива мултифункционални за 1 час вече да има кофа. Виж колко стари Ми-та имаме отиват да се префабрикуват с една цел повече, то реално те са си товарни хелита, само една кофа и няколко ел. модула и са готови за такива дейности. Щото за самолет пари сигурно няма да имаме.

има страшно много изисквания, документация и бюрокрация
не си струва да се рискува човешки живот - и без това само с гасене от въздуха го забавят.

Тези самолети са доста старички, нз как още ги държат - аньо още не ги е разпродал..
щом режат изтребители за скрап - представи си...


за Кугър дадохме половин милиард, и за какво са ни толкова модерни?
можеше да се стегнат тези и евентуално 1-2 специални за пожари

можеше да се купят поне 5-6 Bambi Bucket с капацитет 5000 литра за по 25к вра - 150к евра - това пари ли са за бюджета ?

иначе добре, че се включиха още първият ден, доста щеше да нарастне ако не го бяха успокойли малко, нз колко са хвърлили на май беше на 50 кубика вода, което не емалко за такъв малък пожар..

иначе има самолети които носят повече от 30 000 литра вода, което е много добре за малка страна като нашата, дори един би свършил работа за такъв пожар (нз дали може да се използва поради особеностите на терена)
но 510-тина хеликопетери (дори да не са специално за гасене - както са тези МИ-та) е крайно необходимо!
сега ако лумне пожар в стара планина - какво правим?
не може да се справим с пожар от няколко хектара (около 10) ами ако се запалят 100-200 ?
 

Горе