За Пожара във Витоша

От: За Пожара във Витоша

510 хелита ли имаме? Да вземат 10-20 ги спретнат за такива цели няма да е зле.

Ами точно това и аз си мисля какво ще стане и затова дадох пример с Кугерите, ква е офертата. Трябва се взимат мултифункционални или преправяне на старите хеликопетери - това ако са реалните цифри не излиза никак скъпо за бюджета, направо без пари. Колко струва един такъв самолет специализиран за гасене ?

@Валдес, явно проблема е в твоя приемник, както и да е.
 
От: За Пожара във Витоша

510 хелита ли имаме? Да вземат 10-20 ги спретнат за такива цели няма да е зле.

Ами точно това и аз си мисля какво ще стане и затова дадох пример с Кугерите, ква е офертата. Трябва се взимат мултифункционални или преправяне на старите хеликопетери - това ако са реалните цифри не излиза никак скъпо за бюджета, направо без пари. Колко струва един такъв самолет специализиран за гасене ?

какво значи "хелита' ? хеликопетери ли имаш предид ? ако да - не, нямаме 500 броя, това е страшно голяма цифра.

Ми-8 (тези които се ползват сега за пожара - те са многоцелеви) преди 50 години е първият полет и още с е ползват :)
и струват по-малко от 10 милиона :shock:

стари са но вършат работа
 
От: За Пожара във Витоша

Да за хеликоптери говорих, бе писал 510 и се очудих за това.

Пффф тези русниците колко години им е амортизацията на един хеликопет 100 год ли :D

Абе по авиобазите съм сигурен че имат наличност дето се чудят за скрап ли ги дават или части, да стегнат няколко хеликоптера да има на стенд бай - че само с 2 сме за никъде, при по голям пожар става лошо
 
От: От: За Пожара във Витоша

иначе добре, че се включиха още първият ден, доста щеше да нарастне ако не го бяха успокойли малко, нз колко са хвърлили на май беше на 50 кубика вода, което не емалко за такъв малък пожар..
50 кубика вода на 50 дка пожар, първия ден, са нищо. Това е 1 кубик (1000 л) на декар.
Електрическата помпа, с която поливам, вади 6 кубика на час. И хич не е много, да ти кажа. Някакви храсти за изгасиш, или малка къща запалена - бива. Но за горски пожар....
 
От: За Пожара във Витоша

Да за хеликоптери говорих, бе писал 510 и се очудих за това.

Пффф тези русниците колко години им е амортизацията на един хеликопет 100 год ли :D

Абе по авиобазите съм сигурен че имат наличност дето се чудят за скрап ли ги дават или части, да стегнат няколко хеликоптера да има на стенд бай - че само с 2 сме за никъде, при по голям пожар става лошо

не, абсурд е да съм написал колко хеликптера имаме. Аз не знам точната цифра, но и не трябвало да го споменавам това в темата, само два хеликоптера ползваме защото няма повече Bambi Bucket - тези които се ползват сега са от 2010 година.

Незнам дали по 100 години издържат, но вза пример може да се вземат и самолетите които се ползват, главно миг 29, евтини - 10 милиона/бройката, има качествена поддръжка, може да се купят след основен ремонт.
Сега мислили да взимат F16 - нито по-нови, нито по-евтини
а пък за Грипен да не говоря, верно нови - но много скъпи, според мен не ни трябват.
По-добре да се поддръжат тези които имаме/да се вземат още миг 29 и за хеликопетри да се помисли - за пожари са много удобни (особено за малки).
Преди в един форум някой беше написал "с тези пари можеше да се вдигне цялата ВВС на България във въздуха".
За съжаление, тези които вземат решение все едно са кукли на конци.
Нямаме пари за скъпа техника - факт, икономиката не работи и е логично, но при желание може да се направи и то много. Когато се мисли пррактично, а не да се купува техника на която няма да използваме пълните възможности.


Специален самолет за пожар ще е доста скъп - но за малка страна като България ще е трудно и да зарежда с вода (мисля, че водоемите от които може да стане това се броят на пръстите от едната ръка).
Сега ако бяха дошли самолети от Израел щяха да взимат вода от яз. Искър, май не са и много възможностите от къде могат да зареждат големи самолети.

По-добре да има повече хеликоптери(и не на едно място в България), повече Bambi Bucket (с капацитет поне 5 кубика) - може да зареждат от доста места и не създава затруднения (поне два метра дълбочина от там където зарежда).
Всяка година стават пожари, по-малки, по-големи - но недай си поже стане някой много голям - по-добре е да се иска помощ от съседите. (както ние пращахме в Гърция и къде ли още не!!)

Но и колкото техника да има, ако няма нужданата организация - всичко е на вятъра.


50 кубика вода на 50 дка пожар, първия ден, са нищо. Това е 1 кубик (1000 л) на декар.
Електрическата помпа, с която поливам, вади 6 кубика на час. И хич не е много, да ти кажа. Някакви храсти за изгасиш, или малка къща запалена - бива. Но за горски пожар....

не мисля, че в началото пожара е бил обхванал 50 дка, или поне площта която трябваше обработи мисля, че е била няколко пъти по-малка
огнищата в началото е било едно, след това две - сега не знам

за 8-9 мин се хвърлят 5000 литра вода(от двата вертолета), на час 30 000 литра
6 часа ако се работи - 180 кубика
ако се хвърлят на правилното място щеше да потуши силата на пожара поне с 60-70 %

почна да се гаси 3-4 часа (да не кажа повече) след като е заочнал пожара - тогава имало само пушек и огън които е бил съвсем слаб и малък на площ, при по-добра организация и малко по-добра техника - до сега да е овладян.

а за линка който даде по-горе - жалко, ако наистина се бави загасяването умишлено - това подкрепя моето мнение, че пожара можеше да бъде овладян за 2 дни.

добре че има доброволци - хора които няма да си мълчат- ако инситуциите бяха сами, можеше да си правят каквото си искат...
сега вече са почнали да гасят с помпи
скоро и пожарни ще могат да стигат до определено място

днес сутринта казва, че пожара е бил обладян, двата хеликптера са били спряни заради това, гасил е само частният :)mad:)
след това към 14:00 отново пожара се задействал и хеликоптерите се включили отново :mrgreen: каква оганиация само, няма думи.
Цялата работа ни е такава 8)
 
Последно редактирано:
От: За Пожара във Витоша

но 510-тина хеликопетери (дори да не са специално за гасене - както са тези МИ-та) е крайно необходимо!

Явно си искал кажеш 5 10 а не 510, от тук съм се объркал

Аз не разбрах този частния хеликоптер той само за гасене ли бил или какво и на какъв принцип е заплщането, явно сме го заели за този случаи.

Ами така и така си нямаме бойна авиация само няколко бази и то с малко качествни самолети, поне да се престукрурираме в хеликоптерни звена - като се изсипе един Ф 22 Раптор или Су 35 Еурофайтър или Миражите иди го гони с Миг 29 колкото и да е опасен самолет. Другия вариант е да са под упкеата на жандармерията тези хеликоптери, но с две думи адски са нужни - дано да си вземат поука от това защото не дай се боже за нещо по лошо не ми се мисли. Поне да имаме 5-10 такива бъкета и няколко пригодени Ми-та за такива цели
 
От: За Пожара във Витоша

Аз не разбрах този частния хеликоптер той само за гасене ли бил или какво и на какъв принцип е заплщането, явно сме го заели за този случаи.

Ми 8 са и трите, не е специален за гасене на пожари.
Фирмата има опит в гасене на горски пожари (упомената е в сайтът им)
за това как точно нея са избрали (нз дали има голям избор) незнам, може и тук контактите да са изиграли своята роля.

btw, преди година и половина отвлякоха хеликптер на Хели Еър, да не кажа силна дума - но хеликoптера е същия :D - ето снимки http://www.heliair.bg/bg/photos/photos/?page=2

като се изсипе един Ф 22 Раптор или Су 35 Еурофайтър или Миражите иди го гони с Миг 29 колкото и да е опасен самолет.

т'ва пък за какво го мислиш?
първо: едва ли ще се случи - няма за какво?
второ: това е адско нарушение на законите - дори сме част от НАТО
трето: като ги настигнем, какво? :mrgreen: - ще го свалим и ще сме доволни? - по-важното в случая е: По каква причина е минал през България? - това ще е сериозният проблем, а не че е минала и не сме успели го я свалим (но пак има вероятност ако го пресрещнем :D)
за какво ни е ф22 или су 35 като те НИКОГА няма да развият максималната си скорост на бг земя ?

тези които (малко) евентуално ще минат през наша територия - ще го направят за 10 мин по едната дължина и за 20 по другата


============
я вижте българска фирма какво е направила - http://www.terem.bg/Video.aspx?param=FIRE MACHINE TP62.mp4

от танк :D - високопроходима машина , разорава след себе си и носи до 10 тона вода :-o
добра реклама сега ще си направят, една (и единствената) такава пътува към пожара за да покаже какво може :|
 
От: За Пожара във Витоша

Абе писах го именно заради това което писа ти, реално бойна авиация не ни трябва ако стане некой фал така и така ще ни отвеят, поне да не си мисли Аню че има нещо - това исках кажа Хеликоптерите да се взимат от колкото самолети. За нас едно ПВО добро ни трябва - Русия има ебати и мощните Мобилини ПВО-та. Да се преструктира и да се даде за по правилни единици, тази арминия.

Тази машина голям дзвер. Винаги са правили добри продукти Терем
 
Re: От: За Пожара във Витоша

50 декара не са никак много да ви кажа нищо че звучат много

това правоъгълник с размери 250 на 200 метра докато се осетиш е изгорял...
 
От: За Пожара във Витоша

Абе писах го именно заради това което писа ти, реално бойна авиация не ни трябва ако стане некой фал така и така ще ни отвеят, поне да не си мисли Аню че има нещо - това исках кажа Хеликоптерите да се взимат от колкото самолети. За нас едно ПВО добро ни трябва - Русия има ебати и мощните Мобилини ПВО-та. Да се преструктира и да се даде за по правилни единици, тази арминия.

казах, че по-добре да се направи основен ремонт на имащите нужда изтребители и вертолети.
Да се купят още миг 29 (това са най-добрите в отношение способности-цена), да се допълни броя (да има и в резерв) на вертолети - повече многоцелеви - за транспорт на хора и стоки, спазяване, пожари.
+ допълнителни "екстри" към тази техника.
около 20 години може да кара миг 29 след основен ремонт.
До тогава да оправят държавата и вече може да се мисли да започне лека-полека модернизиране във всяко едно отношение на армията, та дори и със заем.
Сега за какво? поне икономиката да беше в застой...не може да сме враг на никого.

Аз съм сигурен, че може и българска фирма да произвежда тези приспособления за гасене на пожари!! щом вече има готов модел е още по-, не е нужно сега да се мисли модел и начин на работа.

Тази машина голям дзвер. Винаги са правили добри продукти Терем

много неща може да произвеждаме и икономиката да работи, но уви...
 
От: За Пожара във Витоша

Е то при наличие на пазари, големи неща ще се бълват от терем ама ....

Ами да бе добре се направи ремонт и ако се купува да има смисъл - а не да трупаме боклуци за войни действия.
 
От: За Пожара във Витоша

и още нещо: стандартният нальот у нас е между 30 и 60 часа,а трябва да е поне 120-150 часа

сега ми кажи:
ферари и да го караш един ден в седмицата
или малко по-стар подел на мерцедес и да го караш колкото искаш?

според мен изтребители за над 30 милиона е абсурд, просто защото не ни трябват.

а не да трупаме боклуци за войни действия.
разбира се, че по-добре е да се купят нови, но като се купят 8 (за толкова говорят) ще идат сума ти пари и ще се изплащат доста време.
Другото което ми е ясно - като вземем тези скъпи (ненужни) самолети пак няма да има гориво, няма и как да има - парите отделени за ввс няма да са в повече. За това казах, че по-добре да се купят още няколко миг 29, да се ремонтират другите които имат нужда и нальота да се вдигне поне на 100 часа.

Няма да сме по-боеспособни само заради това, че самолетите са скипи, или защото са произведени 10-15 години след това.
 
От: За Пожара във Витоша

Ако това което пича споделя в сайта cross.bg съм склонен да вярвам, че пожара е умишлен, а справянето с него не е в интерес на някое лице. Ето линк към това което описва един от доброволците.

http://www.cross.bg/1312260
 
От: За Пожара във Витоша

Съгласен съм. Ама онези няма могат си правят под масата кинтиите, ако всичките ни решения са рационални - виж за здрава компантна стабилна армия с добри мултифункционални машини си струва се плаща, пък нека ни вдигнат данъка - поне ще знаеш къде отиват, е то има и уловка правилно да се управляват - ама ..... Май много искам
 
От: За Пожара във Витоша

Таман гледах по БНТ новините, даваха точно този дзвер Хибрида м/у танк и пожарна - Ще му правят май днес бойното кръщене
 
От: За Пожара във Витоша

544385_4244733558293_1926013286_n.jpg
 
От: За Пожара във Витоша

Пожара е умишлен и то с цел в това съм 100% сигурен всичко е една голяма схема.Всички знаем че където има гора не може да се строи но запали ли се тази гора вече се сменя статута на тази земя...... Бойко явен си ;)
 
От: За Пожара във Витоша

"На четири очи" - Гостува директорът на ГД Пожарна безопасност и защита на населението, главен комисар Николай Николов - след Еленко Аленгелов от 27.45 мин.
 

Горе