От: Измама със СМС-и
Наказателен кодекс Чл. 209. ал. 1:
Който с цел да набави за себе си или за другиго имотна облага възбуди или поддържа у някого заблуждение и с това причини нему или другиму имотна вреда, се наказва за измама с лишаване от свобода от една до шест години.
Без значение за колко стотинки е това е престъпление, защото се счита за обществено опасно деяние. Това, че максималното предвидено наказание е 6 години го превръща в тежко престъпление, което отваря много врати. В такива случаи принципно трябва да пуснеш жалба в полицията. РПУ-то, в което трябва да се подаде жалбата, доколкото помня трябва да е в района на мястото на извършване на престъплението. Тъй като то е извършено в мрежата, за място на извършването може да се счита твоето местоживеене (нали от там си ползвал комп). Проблемът ти почва след подаването на жалба. От правна неграмотност повечето РПУ-та пращат в случая на ГДБОП, а те по същата причина я приемат. Според закона за МВР тази институция се занимава с борба с организирани престъпни групи, а не с лапе, което те мами за 5лв. Ако приемем, че в РПУ-то решат да си свършат съвестно работата, тогава може да се поиска информация от посредника с SMS-ите, кой стои зад този номер и текст, който си пратил. За предоставяне на такава информация се иска наличие на тежко престъпление, а това се води точно такова. Има една алинея за незначителни случаи, при която се предвижда до 1 година затвор или пробация, но ако теб е измамил, може да е измамил и други и случаят да не е незначителен. Как ще прецени прокурора не е ясно. Дори случаят да е незначителен полицията може да поиска информация за престъпника на общо основание, което не е незаконно (да не повярва човек, но има и такъв вариант). Лошото в твоя случай е, че не можеш да представиш нито едно доказателство, че си бил накаран (измамен) от някого да направиш нещо. Единствения начин е умишлено да бъдеш подведен да те измами отново. За целта трябва да има свидетели, които не са ти близки познати, и някакъв запис. Дори и това не са твърди доказателства, но могат да свършат работа.
Дори да успееш да докажеш нещо, работата с полиция и прокуратура е изнервяща, тъй като не правят голяма разлика между жалбоподател, свитетел и обвиняем освен в случаите когато жалбоподателят е техен човек.