От: Лайфбукс1
Не мога да разбера какво толкова го плюете момчето. Удала му се е някаква възможност, възползвал се е (както би се възползвал почти всеки от този форум), друг е въпросът, че е бил неподготвен за светлините на прожекторите и вместо да изпише вежди - извади очи. Но това нито рефлектира върху интернет-общността като цяло, нито намаля авторитета на когото и да е от пишещите в този или други специализирани форуми.
Четвъртата власт е много мощна и това е поредният пример. Още от времето на аферата Драйфус, когато информационната власт показва силата си и започва да се нарича четвърта, като коректив на първите три (съдебна, законодателна и изпълнителна) става ясно, че когато предоставя информация на над 90% от потребителите, то е естествено да определя и насоките. Интернет-обществото, което разбира за какво става реч, не е 90%, а не повече от 3-4. Следователно, няма за какво да дудне при положение, че е напълно естествено телевизионна медия да определя насоките, колкото и неверни и грешни да са те. Развийте интернет-обществото като противовес на "телевизионните чехли" (хората, които се изтягат на дивана след монотонния работен ден да изгледат поредния монотонен сериал) и ще имате равностойна трибуна.
Само че информационни общества в България бол, а файда - йок. Първо минаха и заминаха официалните (veni vidi cici), после се появиха форумите, които след време се узурпираха от админи или спонсори на принципа "плащам или работя, ерго поръчвам музиката", демек от изразител на общности си се превърнаха в обикновени презентационни сайтове, после изникнаха като гъби блогъри, които властта галеше по "непокорните" главички и от многото четкания така и не ги остави да проумеят, че блогърите в България по манталитет не са повече от десетина души, които не стигат и за една хайдушка чета, камо ли да се борят за зони на влияние с другите претенденти от четвъртата власт. Накрая се опря до манията на социалните мрежи, Фейсбука като "медията на модерните и независими хора", та се стигна до позора хуморист (Иво Сиромахов) да разбере по-добре от професионалистите какво тя представлява в действителност. И независимо от всичко това, хората не се усещат, че матрицата е като при турските сериали - почти всеки ги плюе и почти всеки ги гледа, тъй като манталитет се променя много трудно.
Та така и при момчето с "българския фейсбук" - хиляди го замерят с домати по главата, единици го оправдават, а всъщност проблемът не е в него, а в лаиците от българската четвърта власт. Доста хора го казаха това, но как постъпиха? Едни се скъсаха да изтъкват собствените умения, колко са по-добри и т.н., други тръгнаха да плашат със съд в търсене на евтина популярност, трети просто теглиха по една майна. И при такъв подход нищо чудно, че керванът на дилетантските медийни изяви ще продължава да върви, тъй като всеки скача върху момчето вместо да изюрка "журналята" най-накрая да започнат да четат това, което пишат, а не само да изчисляват хонорарите за "машинописна страница".