RealMoney
Well-Known Member
То е ясно, че Слави се готви за политиката.
И е естествено, че всеки ще гледа личния си интерес - интересът на държавата не го знаят и тия най-отгоре, пък какво остава гражданите. Ми Швейцарците като гласуват на референдум чии интерес гледат? Този на съседа ли? Като гласуваха да си остане 6-дневна работа седмица вместо 5, гледаха си личния интерес - не искат да им падне стандарта. Ако не са си го гледали, са щели да гласуват обратното и в перспектива да не са най-богати. Не знам дали ме разбрахте, но това не е от значение май. Подкрепям въпросите от референдума на Трифонов ( по-точно само 1 от тях ), но нищо повече. Това, което прави не е редно.
1. "Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?"
Резултатът от положителен отговор на този въпрос:
2. "Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?"
Държавата се опитва да ни наложи един хомот и по един насилствен начин да ни вкара в урните, за да гласуваме за някой, за когото не желаем, или да си дадем празния вот. Задължителният вот е тоталитарна мярка. В Гърция и Белгия, където тя все още се прилага, никога не са в цветущо положение по отношение на политиката (всеки може да го провери това). При едно наложително гласуване, това увеличава пазара на гласове. Ти си неангажиран и не желаеш да гласуваш, защо да не ти дадат 20 лева, за да гласуваш за „кой да е“ там. Това намалява цената и увеличава, естествено, предлагането, което е прекрасно за хората, които искат да купуват гласове. И последно - при евентуален положителен отговор на този въпрос - влиза в сила схемата на партиите да вземат повече пари през субсидиите. Все пак субсидията е по 11 лева на глас и при едно задължително гласуване тези пари се увеличават на стотици милиони левове. Оттук отиваме и на 3тия въпрос...
3. "Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?"
Ако има положителен отговор тук, това значи, че само тези с големи големи финансови възможности ще могат да успяват на избори. Забравяте за Светльо Витковци и подобни появили се от нардното недоволство и безнадеждност. Пари трябват и те ще се вливат по един или друг начин в политиката. Ако пък е отрицателен отговорът на този въпрос - то отиваме на въпрос №2 и взимаме повече парички.
В политиката, както и в живота нещата никога не са черно-бели... Това което си мислим, че помага, вреди за нещо друго, което на първо четене не виждаме, но после... го усещаме
Последно редактирано: