От: Най-добрата банка за депозит?
А забелязвате ли нещо много интересно. Гаранциите са в ЛЕВА! В момента лева е закотвен за ЕВРО-то. Но какво ще се случи при едно "откотвяне"?
Пример:
Имате депозирани 1000 лева в банка. Те са гарантирани и се равняват на 511.2918 Евро. До тук всичко е ОК, всеки е спокоен, има някаква сигурност. За тези си пари може спокойно да си купи 102 домейна при цена 5 евро/домейн.
НО! Няколко банки са поставени под специален надзор, системата колабира, пада валутния борд и.... лева се обезценява... В рамките на месеци можем да предположим, че 1 ЕВРО ще се равнява на 5 лева (цифрата 5 е примерна, но ми е по-лесно да смятам така). Какво се случва? Държавата ви връща 1000-та лева които са гарантирани, но те вече не са равни на 511 евро, а струват 200 евро. С тези 200 евро можете да си купите 40 домейна. В крайна сметка излиза, че сме обеднели с 62 домейна!
Валутен борд всъщност е грешно понятие, това е валутен съвет, който е институция. Тя има своите правила и разпоредби които са много точно описани в закона. Валутният съвет е задължен да обменя евро към лев по курс 1,95583. Валутният съвет инвестира валутният резерв на страната в ниско лихвени дългосрочни активи. По спомени валутният резерв на страната са около 15 милиарда евро. Но те не са налични сега, веднага и на момента. Голяма част от тях е инвестирана в активи. Тези активи впрочем са до голяма степен държавни облигации каквито ние скоро емитирахме на стойност близо 1.5 милиарда евро. Та, когато валутния съвет инвестира в такива дългосрочни облигации, не е толкова лесно да получи инвестираните си пари обратно, защото трябва да намери на кой да ги продаде. Пиша всичко това, за да стане ясно, че няма да може много лесно да се обменят левове за евро. Просто няма да има налично ЕВРО, а от там започват спекулациите!
Пример 2:
Това според мен е по-вероятната причина за случващото се в България.
Вие сте предприемач, работите здраво и се развивате много добре. Съдбата е на ваша страна и сте наистина щастлив. До тук всичко е страхотно! Стартирали сте като едно малко новинарско сайтче в което само вие сте писали, след това сте нали 2-ма човека да пишат. Година по-късно вече имате 10 сайта, 40 човека персонал, хубав офис закупен с банков кредит, но не се притеснявате тъй като изгледите пред компанията са обещаващи. Разгръщате се над предлагането на реклама и офлайн. Закупувате билборди, купувате рекламно време в телевизии и радиа и ставате все по-доволни от успеха си. В един момент обаче някой решава че вие правите супер лесни пари и иска да ви открадне бизнеса. Но вие не сте малък играч на пазара. Да, не сте от най-големите, но сте среден и не е толкова лесно да ви затрият. Тук влиза в схемата патардията с банките.
Имате много оборотни средства, които искате да държите в банка с изгодна лихва. Все пак и вие имате кредити на които тече лихва, защо да не се възползвате от обратното - от хубавата лихва по депозитите? Речено сторено, всички плащания на вашата фирма почват да минават през КТБ. Лихвата е супер, една от най-високите на пазара. 4-та по големина банка в България - лол, това си е сериозно няма как да стане нещо. А и всички знаем, че държавата държи много от парите си именно там - супер! А... 30% от банката е на шейха на Оман... едно бързо търсене в Google - LOL, човека инвестира милиарди долари. Има много кинти от петрол - супер. Пък и... нали сме си малко националисти... все пак си е Българска банка... Речено - сторено, всичките пари на фирмата ще минават през КТБ!
Но... бедата идва. Един нещастен ден не можете да оперирате с парите си. И то точно преди края на месеца... трябва да се платят заплати, сметки... ами кредитите? Почват да се натрупват лихви, хората недоволстват! Имате задължения към доставчици... (Представете си че бизнеса е млекопреработване или месокомбинат. Там всеки ден се купува суровини за преработката! Примера с WEB не е толкова силен като цяло.) Фак, положението е тежко - нови кредити, нови ипотеки... Е евентуално може и да оцелеете, но колко ще фалират? Колко бизнеси ще се съсипят сега?
Пример 3:
Как лесно да си купим банка с много активи на ниска цена! Убиваме я много ясно, с помощта на държавата! Още не се е чуло колко държавни пари са запорирани в КТБ, ЗАЩО? Та... КТБ наистина е голяма банка (не ме разбирайте погрешно и на мен Мустака ми е противен) и има много сериозни активи. Няма банка която да държи депозираните парите в наличност. Те се инвестират. Дават се кредити, купуват се облигации, инвестира се в имоти. Банката има много кредити които се обслужват, но когато са дали 100 000 лева и се връщат по 3 000 на месец, няма как да ги събере веднага за да може да ги даде на хората които имат депозити. И така създава се смут, липсва ликвидност (ликвидност е точно това - хартиените пари) и банката не може да оперира. Това от своя страна създава още по-голям смут! Трябва да се намери решение, трябва спешно да влезнат свежи пари в банката. Акционерите обаче, не са хора които държат милиони в наличност и не могат да се справят. Тук се намесва някой инвеститор. Увеличава се капитала на банката, старите акционери не могат също да инвестират допълнителни средства и в един момент от 50% собственост оставаш с 20%. Воала, банката вече не е твоя! Е да, цялата тая дандания ще има негативи години наред, хората трудно ще се доверяват, но пък на кой му трябват хората? Важното е държавата да е зад теб и да продължава да си държи парите в твоята банка!
Пример 4:
Специално за ПИБ! Масово народа си тегли депозитите предварително и хоп - лихвата която банката е трябвало да изплати се изпарява. Супер лесен начин за прибиране на бърза печалба. И нищо чудно това да е причината за развоя на нещата.
Като заключение, стана доста дълъг пост, дано не ми го изтрият модераторите заради тая глупост с правото за писане относно кредитните институции. Не съм някакъв икономист, дори нямам икономическо образование, просто според мен така стоят нещата. Мразя баките и мазните им изпълнителни директори, незнам си какви директори и какви ли още не началници дето седят на мазните си задници по цял ден и на края на годината получават петцифрени бонуси към скромните им заплати от по няколко десетки хиляди лева на месец!