От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят
Вероятно няма да ползва банкова сметка (банковият превод е много скъп), а PayPal или друга подобна система, която крие адреса на клиента (за софтуер не се изисква адрес). Иначе при ползване на банков превод, адресът на изпращача може да се види в детайлите на SWIFT трансфера (поне при повечето банки има възможност да се извади подробна справка). И адресът в SWIFT детайлите е относително надежден - много трудно е да се даде фалшив адрес.
Но това, че клиентът има банкова сметка с billing address в САЩ не значи, че точно в този момент се е намирал в САЩ - може да е бил на почивка в България.
Иначе е технически възможно да се накара клиента да въведе адрес, който да се види от търговеца, но няма гаранция, че клиентът е въвел правилния адрес. Тоест не можеш да докажеш, че клиентът не е излъгал за адреса.
При покупка на адрес обикновено клиентът не пише адрес за доставка (защото софтуерът се изтегля).
Ако си настроиш PayPal да принуждава клиента да дава адрес за доставка (въпреки, че такава няма да се прави на този адрес), може и да успееш после да извадиш от PayPal справка за транзакцията с този адрес. Но дали ще мине за пред НАП като доказателство, че не си
абсолютен престъпник - не знам.
Допълнение: сетих се, че имаше някаква евродиректива:
http://blog.pythonanywhere.com/105/
http://www.e-junkie.com/bb/topic/6819/pg/2
1.5 Record keeping
If the presumptions referred above don’t apply, you’ll be expected to obtain and to keep in your records 2 pieces of non-contradictory evidence from the following list to support your taxing decisions. Examples include:
- the billing address of the customer
- the Internet Protocol (IP) address of the device used by the customer
- location of the bank
- the country code of SIM card used by the customer
- the location of the customer’s fixed land line through which the service is supplied to him
- other commercially relevant information (for example, product coding information which electronically links the sale to a particular jurisdiction)
Once you have
2 pieces of non-contradictory evidence that is all you need and you don’t need to collect any further supporting evidence. This is the case even if, for example, you obtain a third piece of evidence which happens to contradict the other 2 pieces of information. You must keep VAT MOSS records for a period of 10 years from 31 December of the year during which the transaction was carried out.
Не знам доколко българското законодателство е синхронизирано.
Още.
Тоест ще трябва да преработиш системата си да логва IP адреса на потребителя (когато въвежда поръчката за покупка на софтуер), да иска телефонен номер (как ще разбереш, че е fixed land line, а не Skype?), да въвежда Billing address. Ако поне две от тези данни не си противоречат (IP адресът е в САЩ, въвел е billing address в САЩ) - значи допускаш, че е в САЩ. Ако обаче трите са различни (дал ти е телефон в Русия, влиза с IP адрес от Германия, въвел е billing address в САЩ, ползва банка в Кипър) - не знам какво се прави... Може би в този случай трябва да откажеш да му вземеш парите, за да не си в нарушение на закона.
Също така става особено интересно как можеш да докажеш, че IP адреса, записан в базата от данни на програмата за електронна търговия не е променен?