От: Отностно Software University в София
Не става само с логика. Ако не седнеш да учиш езика няма как логиката да те направи програмист. Дори програмистите учат, защото бранша се развива много бързо и няма как да се развиваш без да трупаш нови знания. Също така логиката се развива и в последствие, едва ли всеки начинаещ програмист е имал супер добра логика. Вече е различно, ако се прекфалифицираш от един език на друг. Повечето езици си приличат, разбира се има и изключения. Със специфични алгоритни, сигурно се има в предвид това, че се преписват готови алгоритми на определен език - например алгоритъма на Петкан за еди какво и т.н.
Хах, създаването на един софтуерен продукт е свързано с:
1. Създаване на алгоритми, чрез които продукта ще работи. Тук се изисква логика, математика и много познания по различните динамики.
2. Познаване на програмни езици – писане на код, който да реализира алгоритмите, тоест създаване на програмата.
Ако този процес се прави от един човек или екип, то обикновено се тръгва от първо от познанията по програмни езици и след това – чрез тези познания да се създадат алгоритми за изработване на продукта.
Дали това е правилния подход, преценете сами със следния пример:
Всеки знае какво е архитект – човека, при когото отивате ако искате да ви се проектира дадена сграда.
Това, което може би не знаете е че архитекта създава архитектурния проект– външен вид, разпределение и още много и много други компоненти в проекта.
След като архитекта създаде архитектурната концепция, я дава на проектантите да я претворят в реален проект.
Ако архитекта няма необходимите познания по строителните технологии, то проектантите изпитват сериозни проблеми при изчисляването и изработката на проека, което може да доведе до нов архитектурен проект, различен от първоначалния.
И обратното, колкото архитекта е по-добър и има необходимите знания, толкова по-добър проект ще се получи накрая.
В този пример архитекта създава алгоритъм на бъдещата сграда, а проектантите изчисляват и създават реалния и работещ проект.
Ако обърнем процеса на обратно, тоест проектантите / програмистите/ да изчислят проекта, а после архитекта / създателя на алгоритми/ да оформи крайния продукт, накрая не се получава нищо…
За което да си заслужава да се говори…
Да сте чули за гениални проектанти / програмисти/?
Надали, има гениални архитекти и гениални създатели на програми, за които всеки е чувал и всеки взима за пример…
Така че няма как да сложите програмирането преди алгоритмите, мисленето и логиката пред писането на код…
Единия процес е творчество, другия е рутинна процедура…
Затова една от най-скъпите професии в момента е софтуерен архитект, а не програмист….