Петък темата за Еднаквите цени!

От: От: Петък темата за Еднаквите цени!

"Хомогенни стоки" явно намекваш за монопола, значи в БГ-то сме имали условия на идеална конкуренция аз да не знам:).
Техномаркет не е ли верига на “К енд К Електроникс” ЕАД, а те не са ли основен вносител, не казвам на всичко но на голяма част от стоката си?
Технополис не са ли Видеолукс ЕООД, които също внасят голяма част?

Като казах нямаш си понятие не е било напразно.

Хомогенна стока не се свързва с МОНОПОЛ(монопол е този, който продава стока без близки заместители и алтернативи - е разбира се другият начин става ако държавата ти удари рамо и ограничи конкуренция и те остави само теб)! Хомогоенна стока с множество от малки до големи продавачи пак не е МОНОПОЛ!
МОНОПОЛ идва от МОНО 1 и ПОЛ(латиниски поли) когато е отзад ще рече продавач или 1 продава - МОНОПОЛ! ХОМОГЕННА стока е стока, която си е единна по характерестики и свойства - която не е диференцийрана! Когато говорим за 1 модел телефон говорим именно за ХОМОГЕННА стока!

Да си чувал за поликомп и този вносител, кои вериги зарежда?
Дори и да има 10 вносители + редица малки разликата телефона ще е малка от към цената, когато калкулираш стотици магазини (он/офф) в БГ всички до един конкурирайки се на базата на ценовата полотика в един момент всичко ще се уеднакви!

Като отидеш на пазар доматите от един сорт са еднакви - ако някой свали цената то автоматично ще повлече и другите продавачи!

ДА и в БГ има УСЛОВИЯ за СЪВЪРШЕНА конкуренция - не само на електроника!
 
От: Петък темата за Еднаквите цени!

''Хомогенна стока (Homogenous Good)

Стока, чиято всяка отделна част може да се разглежда от потребителите като идентична с останалите. Така например за потребителя е безразлично коя торба картофи ще купи. Въпреки наличието на разлики, които биха могли да се открият например от химици или други специалисти, потребителите възприемат разликите между отделните единици стока като нещо, което не оказва влияние върху избора им. В условията на идеална конкуренция е особено важно стоките да са хомогенни, за да нямат отделните фирми монопол на пазара.''
Това имах в предвид, тоест последните редове.

А за поликомп, те не зареждат изцяло техномаркет, а и аз не твърдя, че техномаркет внасят всичко просто знам, че внасят чрез к и к една голяма част, но както и да е спора е излишен и не е по темата, все пак е петъчна, ама нещо не се развива като такава:)
 
Последно редактирано:
От: Петък темата за Еднаквите цени!

Бай хуй, имах предвид, че ще ти пробутат някое ХТЦ предназначено за Китай не реплика.
Имаме си андроид форум четете бе хора.

аш бай чеп, заразлика т теб подържампдобен форум, китайските ромве се познават отдалече, но друго си е да го рутнеш телефона и изтриеш ненужите ти програми.В емага продават едно ксиоми за 249лв добро е за цената си от бозите престижио на същата цена.

Чудим се как и на2та магазинасаедни и същи, поне някой лев разлика да имаше.
Или- ало м8 на колко ще го пуската......а ок и аз ще опсна на толкова.
ккто винаги за коледата цените ще с надути не като назапад
 
От: От: Петък темата за Еднаквите цени!

Като отида на пазара/борсата гледам доматите, пиперките, картофите и т.н на една и съща цена - де е КОНКУРЕНЦИЯТА? Да си чувал за съвършена конкуренция?

Не разбирам защо тогава продавате продукти на една и съща цена - диктувана при това. Аз отдавна надскочих това - като вносителят ми диктува цената - спирам да зареждам от него и отивам при Борсата - вносител дава 20% ТО - Борса дава 15% ТО и пак доволен, че продавам на каквито цени си пожелая.

Отдавна не са оферта такива продукти - масови и на една и съща цена.

Ако пък много ме притискат - спирам продукта - намирам му аналаог от Китай - внасям си го и го продавам с 30% по евтино. Или го внасяме от Европа и бля бля.............

Да съм зависим от вносители най-мразя. Постоянно да ми мрънкят на главата, че ПАЗАРА в България бил малък и нищожен :) и бля бля...........

И за това не искам да продавам продукти, които продават всички - просто е губеща инвестиция.......... а и в еднаквите цени се крие една тайна - не се знае кой на каква ТО работи - щото не знаете оборота и вносителя не дава репорти и на вас дава 10% на мен 25%.............. при надценка за БГ пазара от 50 до 70% от цена на производител.
 
От: От: Петък темата за Еднаквите цени!

''Хомогенна стока (Homogenous Good)

Стока, чиято всяка отделна част може да се разглежда от потребителите като идентична с останалите. Така например за потребителя е безразлично коя торба картофи ще купи. Въпреки наличието на разлики, които биха могли да се открият например от химици или други специалисти, потребителите възприемат разликите между отделните единици стока като нещо, което не оказва влияние върху избора им. В условията на идеална конкуренция е особено важно стоките да са хомогенни, за да нямат отделните фирми монопол на пазара.''
Това имах в предвид, тоест последните редове.

А за поликомп, те не зареждат изцяло техномаркет, а и аз не твърдя, че техномаркет внасят всичко просто знам, че внасят чрез к и к една голяма част, но както и да е спора е излишен и не е по темата, все пак е петъчна, ама нещо не се развива като такава:)
Е аз не разбра, казваш това което и аз :) телефона в случаят го играе такава
Да нещо не се развива темата
 
От: От: Петък темата за Еднаквите цени!

Не разбирам защо тогава продавате продукти на една и съща цена - диктувана при това. Аз отдавна надскочих това - като вносителят ми диктува цената - спирам да зареждам от него и отивам при Борсата - вносител дава 20% ТО - Борса дава 15% ТО и пак доволен, че продавам на каквито цени си пожелая.

Отдавна не са оферта такива продукти - масови и на една и съща цена.

Ако пък много ме притискат - спирам продукта - намирам му аналаог от Китай - внасям си го и го продавам с 30% по евтино. Или го внасяме от Европа и бля бля.............

Да съм зависим от вносители най-мразя. Постоянно да ми мрънкят на главата, че ПАЗАРА в България бил малък и нищожен :) и бля бля...........

И за това не искам да продавам продукти, които продават всички - просто е губеща инвестиция.......... а и в еднаквите цени се крие една тайна - не се знае кой на каква ТО работи - щото не знаете оборота и вносителя не дава репорти и на вас дава 10% на мен 25%.............. при надценка за БГ пазара от 50 до 70% от цена на производител.

Прав си, но тук говорим за 1 телефон и какви са цените му в различните магазини и защо са близки като цена, ако не и една и съща! Обяснява се със съвршената конкуренция! Поне такъв е въпроса на темата! Дали е добре да влизаш в такъв бизнес, в който си price taker а не price maker е съвсем различен въпрос :)
 
От: От: Петък темата за Еднаквите цени!

Прав си, но тук говорим за 1 телефон и какви са цените му в различните магазини и защо са близки като цена, ако не и една и съща! Обяснява се със съвршената конкуренция! Поне такъв е въпроса на темата! Дали е добре да влизаш в такъв бизнес, в който си price taker а не price maker е съвсем различен въпрос :)

Ами хихик - не се ли досещате, че доставчика на телефона - глобалният е само 1 брой за България. Така нареченият ВНОСИТЕЛ - Гранд представител - Мега дистрибутор и бля бля.......... влизат контейнерите - разпределят се на една едрова цена - всеки печели от отстъпката обаче и не разваля цената на продукта - била то едрова или клиентска. При марж от 3-5-10% както е при Фототехниката - как да се промени цената на 1 хубав фотоапарат в 10 различни магазина. Защото и 10-те смучат от един Вносител..... и си ценят % отстъпка, която генерира печалбата им.

Доста хора не знаят, че има БИЗНЕСИ, които не слагат надценки - просто печелят от отстъпката. Това е - благодаря.
 
От: От: От: Петък темата за Еднаквите цени!

Доста хора не знаят, че има БИЗНЕСИ, които не слагат надценки - просто печелят от отстъпката. Това е - благодаря.

ами да смъкне и от отстъпата си.
Аз като продавам мебели ме питат защо е по-евтино от завода, ами смъвам си печалбата да не те изтърва като клиент,
имаше една теаза дроп шопинг в америка от колегата бизнес.Там имаше един пост как фирма споделя че не иска да му направят хубав сайт и има 200 контрагенти и печели достатачно от тях и затова цените на оригиналния му сайт са доста високи
 
От: От: От: Петък темата за Еднаквите цени!

Ами хихик - не се ли досещате, че доставчика на телефона - глобалният е само 1 брой за България. Така нареченият ВНОСИТЕЛ - Гранд представител - Мега дистрибутор и бля бля.......... влизат контейнерите - разпределят се на една едрова цена - всеки печели от отстъпката обаче и не разваля цената на продукта - била то едрова или клиентска. При марж от 3-5-10% както е при Фототехниката - как да се промени цената на 1 хубав фотоапарат в 10 различни магазина. Защото и 10-те смучат от един Вносител..... и си ценят % отстъпка, която генерира печалбата им.

Доста хора не знаят, че има БИЗНЕСИ, които не слагат надценки - просто печелят от отстъпката. Това е - благодаря.

Точно така. Вносителят е един и той определя цената. И аз го продавам този телефон, макар и на мъничко по-ниска цена защото няма на къде да мърдам. Иначе струва и под $100, но там който иска се занимава с внос, мита и прочие. Кофти е в този сектор, защото маржовете са нищожни, конкуренцията убийствена, а вносителите 2 големи играча.
 
От: Петък темата за Еднаквите цени!

IBS Bulgaria няма как да си прави вътрешна конкуренция между дистрибуторите...
 
От: От: От: Петък темата за Еднаквите цени!

Точно така. Вносителят е един и той определя цената. И аз го продавам този телефон, макар и на мъничко по-ниска цена защото няма на къде да мърдам. Иначе струва и под $100, но там който иска се занимава с внос, мита и прочие. Кофти е в този сектор, защото маржовете са нищожни, конкуренцията убийствена, а вносителите 2 големи играча.

според тев рвмобиле ситител и всички продавачи от мобилебулгария как продават по-евтино, нали цената я определял доставчика.
Друго влизам в технополиса все едно съм в ттехномаркета едни и същи цени на една и съща стока!КОНКУРЕНЦИЯ!!!
 
От: Петък темата за Еднаквите цени!

Ами продават по-евтино защото не ги вземат от официалния доставчик за БГ. Не случайно гаранциите им са към тях и упътванията са я на румънски, я френски, но не и на български. За т.нар. "опростени фактури" няма да коментирам пък изобщо. И eMag си внасят така нещата.
 
От: От: От: Петък темата за Еднаквите цени!

Ами хихик - не се ли досещате, че доставчика на телефона - глобалният е само 1 брой за България. Така нареченият ВНОСИТЕЛ - Гранд представител - Мега дистрибутор и бля бля.......... влизат контейнерите - разпределят се на една едрова цена - всеки печели от отстъпката обаче и не разваля цената на продукта - била то едрова или клиентска. При марж от 3-5-10% както е при Фототехниката - как да се промени цената на 1 хубав фотоапарат в 10 различни магазина. Защото и 10-те смучат от един Вносител..... и си ценят % отстъпка, която генерира печалбата им.

Доста хора не знаят, че има БИЗНЕСИ, които не слагат надценки - просто печелят от отстъпката. Това е - благодаря.
Работил с един от споменатите вносители та му знам цените на едро и колко е надценката за надребно около 10-15% - та да падне на дребно под маржа, то работят с големи обеми. Знам и други вносителим които правят цялата хамалогия и поемат риска от Китай до тук и те вадят добри цени нарая - но както и да гледаме ако една цена е 1к и има предлагане за 10к единици при нови играчи цената ще падне и ще падне до такова ниво, където е нормална печалбата! Да не се бърка със счетоводна печалба, нормална печалба е равна на 0 като калкулира алтернативна цена. Така, че при хомогенните стоки с много играчи няма каква друга да е цената.
 
От: Петък темата за Еднаквите цени!

Леонсс това, което ти е обяснил приятелят ти е Аргос. Влизаш в магазина и има наредени 20 каталога на магазина. Вътре има всякакви неща. Доста е дебел каталога. Обновяват го два - три пъти годишно. Записваш си на листче номера на стоката. Носиш я на терминал или на касата, там чакаш 5 минути и ти вадят каквото си поръчал. Тестваш и купуваш. Идеята им е всичко да е в склада отзад. А там колко човека работят? Нямам идея, но модела им е много успешен там.
 
От: Петък темата за Еднаквите цени!

Ами продават по-евтино защото не ги вземат от официалния доставчик за БГ. Не случайно гаранциите им са към тях и упътванията са я на румънски, я френски, но не и на български. За т.нар. "опростени фактури" няма да коментирам пък изобщо. И eMag си внасят така нещата.

кой клиент го интересува фактура или книжкатаа румнската важно да е евтино. И ти дават гаранции!
Това като нашите произвеждани хапчета дето в Турция били 3 пъти по евтини
 
От: Петък темата за Еднаквите цени!

Леонсс това, което ти е обяснил приятелят ти е Аргос. Влизаш в магазина и има наредени 20 каталога на магазина. Вътре има всякакви неща. Доста е дебел каталога. Обновяват го два - три пъти годишно. Записваш си на листче номера на стоката. Носиш я на терминал или на касата, там чакаш 5 минути и ти вадят каквото си поръчал. Тестваш и купуваш. Идеята им е всичко да е в склада отзад. А там колко човека работят? Нямам идея, но модела им е много успешен там.

Е затова говорех и цените ще са евтини разгледах им сайтаима от пие мляко!:)
 
От: От: Петък темата за Еднаквите цени!

кой клиент го интересува фактура или книжкатаа румнската важно да е евтино. И ти дават гаранции!
Това като нашите произвеждани хапчета дето в Турция били 3 пъти по евтини

Не, аз изобщо не ги обвинявам, че така си водят бизнеса. Хвала! Обяснявам технологията на ценообразуването просто.
 

Горе