От: Смятате ли че курса на долара ще се покачи зимата?
Happyslacker Имаш ли представа коя банка предлага теглене на долари без такси? Информация?
Да, имам представа. По-горе даже написах. Ето още веднъж:
Алфа Банк предлага разплащателни сметки в долари за 1 долар на месец (и такса за закриване от 6 долара, ако сметката е закрита след по-малко от 12 месеца; ако я закриеш след повече от 12 месеца няма такса за закриване). Тегленето до 3000 долара е без такси за теглене. Следващия ден можеш да изтеглиш пак до 3000 долара и така докато изтеглиш всичките.
Ако си откриеш срочен депозит в
Алфа Банк можеш да изтеглиш цялата сума на падеж без да дължиш такса (минималния размер на сумата, която трябва да внесеш при откриване на депозит е 250 BGN/EUR/USD/GBP или 10000 CHF).
Таксата за получаване на банков превод в разплащателната сметка при
Алфа Банк, изпратен от друга банка (във валута различна от лева - напр. долари) е 0,1% (минимум 10 евро, максимум 150 евро - например за 1000 долара таксата е 10 евро, за 50 000 долара таксата е 50 долара). За получаване на левове никоя банка не удържа такса, удържат само при SWIFT трансфери - т.е. когато се превежда евро, долари и друга валута.
В
Алфа Банк предлагат "спестовна сметка Ултима", към която има дебитна карта МастерКард и според рекламите всичко е безплатно - внасяне, теглене (до безплатния лимит), теглене от банкомат (на същата банка), плащане в търговски обекти чрез ПОС терминал (в чужбина има такса обаче), няма месечни такси за сметката и за картата, няма такса издаване на картата, няма такса откриване на сметката, няма такса закриване на сметката (ако се закрие след поне 12 месеца). И долу с дребни букви "
*Без такси за теглене и покупки в страната до 30 Юни 2011 г.". Какво ще стане след 30 юни 2011 година не е ясно, но вероятно само ще въведат такси за теглене и покупки (чрез дебитната карта, не вярвам да се осерат чак толкова, че да въведат такса за теглене на каса от сметката).
При
ПроКредит банк можеш да откриеш сметка "депозит ПроВлог" - можеш да внасяш по всяко време, да получаваш пари в сметката чрез валутен превод от други банки, само за тегленето трябва да ходиш на място в банката, защото не може да нареждаш преводи от електронното банкиране. Обаче
сметката не е в долари (в лева е) и когато ти пратят долари в тази сметка те се превалутират в лева по курса на ПроКредит Банк към момента (а ти не може да предвидиш колко ще е този курс и не знаеш дали ще бъде изгоден; по мое мнение валутните курсове при ПроКредит банк са едни от най-изгодните когато се сравняват с други банки, които публикуват курсовете си онлайн, но
някои небанкови институции предлагат много по-изгодни курсове - вж. по-горе какви проучвания бях правил). Предимството на сметката "ПроВлог" на ПроКредит Банк е, че
няма такса за входящ превод, който обичайно е 0,1% (мин. 7 евро, максимум 100 евро, за суми до 1000 евро нямат такса за входящ превод) за разплащателните сметки в същата банка (в други банки таксата за входящ превод също е 0,1%). Аз един път се прекарах там, защото не знаех, че има начин да продам доларите на по-изгодна цена чрез доставчик на платежни услуги, който не е банка (
банките взимат повече пари, защото има балъци, които им ги дават).
При
ПроКредит банк няма такса за теглене до 5000 лв и до 3000 евро (за долари нищо не пише в тарифата им, но се подразбира, че няма такса за долари, които съответстват на не повече от 3000 евро по курса на ПроКредит банк за долара - но все пак ги питай,
това беше предположение, теглил съм само левове от тях).
При
Пиреос Банк може да се открие сметка без такса, месечна такса 1 лев, няма такса за закриване. Тегленето до 2000 лв, 3000 евро и 3000 долара е без такса. При теглене на пари от депозит на падеж (или следващия работен ден, ако падежът се пада на неработен ден) няма такса за теглене, независимо от размера на сумата. Ако не ви се ходи няколко пъти до банката може да откриете депозит за минималния срок и да го изтеглите наведнъж. За спестовни и депозитни сметки нямат месечни такси, такса за откриване и такса за закриване. Не знам дали спестовните и депозитните сметки са подходящи за получаване на долари чрез банкови преводи от други банки (обикновено банките изискват сумата по депозита да се внесе на каса или от разплащателна сметка в същата банка).
За юридически лица някои банки искат по-големи комисионни.
Ето например една фирма, която предлага изгодна обмяна на долари:
http://www.tavex.bg/
На сайта им пише, че купуват долара на 1.4000 и го продават на 1.4040. Ако наистина е вярно това значи, че курсът им е с няколко стотинки по-изгоден от този на банките! За сравнение - при ОББ в момента курсовете са 1.36370/1.43370 - т.е. ако продавате долари губите по 0.0363 лева на всеки долар (напр.
за 10 000 долара губите 363 лева, което е 3.63% - една трета от данъка "плосък десятък", с който са ни драли по времето на турското роб... присъствие и с който ни дерат по времето на европейското роб... владичество!).
Който не е от София може да прати доларите по банка и да получи левове пак по банка, обаче ще плати банковите такси, които не са малки, защото
техните доларови сметки са в банки от други държави или поне така пише на сайта им (може да не са го обновили - след празниците ще ги питам).