От: Честито, другари престъпници!
Проблемът е, че не можеш да си платиш данъка без да платиш осигуровките. Така са написани законите, че ако "криеш осигуровки", трябва да "криеш" и данъците.
Доходността на един банков депозит действително може би е по-голяма от тази на един пенсионен фонд.
Проблемът с банков депозит (като алтернатива на пенсионна осигуровка) е това, че валутата се обезценява. Това е така поради две причини:
1) Централните банки "печатат пари" (може и не на хартия, част от "печатаните" пари ги няма на хартия, те са баланси в бази от данни).
2) Банкиране чрез частичен резерв (банката дава кредити в размер по-голям от наличните пари - до 10 пъти; след това тези кредити се завъртат, част от тях се внасят като депозити от други лица, на база на тези депозити банката дава до 10 пъти повече кредити и така докато се получи едно огромно задлъжняване и увеличаване на валутата).
Важно е да се отбележи, че размера на задълженията превишава "реалното" количество на парите (които централните банки са емитирали). Тоест дългът няма как да се плати.
Проблемът с инфлацията, банкирането с частичен резерв и невъзможните за изплащане дългове са обяснени със шарени картинки тук:
http://hiddensecretsofmoney.com/
Никой не може да предскаже със сигурност дали ще има хиперинфлация, която да изяде спестяванията, или няма да има такава. Не се знае и дали доходността от банковия депозит ще превиши инфлацията или няма да я превиши. Не се знае и банката дали ще фалира или не. Не се знае дали ще има конфискация на депозити (по кипърския сценарий) или няма да има.
Спестяването дългосрочно в банкова сметка (или в складиране на хартийки в трезор) е доста рисковано.
Но също така е рисковано и да се живее - който живее има риск да умре. Този риск нараства с времето.