От: $16 млрд. ”мръсни пари” изтекли от страната към офшорки
Заглавието е подвеждащо. В същност не били компютри, а компоти...
Така не е задължително „черните пари" да са от корупция или укрити доходи, а може да са от източени към офшорни сметки средства още по веригата преди една стока или услуга да е реализирана в България.
Обичайна практика е, когато се прави внос, да участва офшорка посредник, в която да се акумулира печалбата (българската фирма-вносител и офшорката са на един и същ собственик, като българската фирма продава на минимална надценка за да не плаща данък печалба, докато офшорката прибира голямата част от надценката). После тази печалба може да се обложи с данък дивидент 5% в България, като по този начин се спестява данък печалба 10% (офшорките не плащат данък печалба, а разход от порядъка на 1000 долара годишно + няколкостотин долара за всеки опит да се открие банкова сметка - ако имате късмет може да се сдобиете с офшорна фирма за по-малко от $2000 първата година + $1000 всяка следваща).
Това е незаконно, защото е сделка между свързани лица и води до намаляване на дължимите данъци (макар и "законно" - т.е. без да се нарушават други закони, освен закона, който забранява сделките между свързани лица). Няма да давам дефиниция за "сделки между свързани лица", който иска ще си я намери. Подобни методи за намаляване на дължимите данъци не би трябвало да са незаконни, но законодателите са аморални типове и е нормално да гласуват аморални закони. За да не ги хванат, собствениците на фирмите трябва да крият факта, че офшорната фирма е тяхна собственост. Затова няма как да се плати данъка върху дивидента - търговецът е принуден от закона да не плати този данък (да наруши други закони).
Обърнете внимание, че със закона, забраняващ сделките между свързани лица, държавата принуждава търговците да укриват данъци - фирмата се води на фиктивни собственици и
незаконно платения дивидент се харчи с дебитна карта без да се плати дължимия данък върху дивидента.
Ако я нямаше тази забрана за сделки между свързани лица (с цел да се намалят дължимите данъци), много търговци биха плащали данък върху дивидента, вместо да плащат тлъсти банкови такси при теглене на парите с "анонимни" дебитни карти! Тези банкови такси са от порядъка на дължимия данък върху дивидента, който в България е 5%. Ако се извърши банков превод и се плати данък върху дивидента, търговецът ще изхарчи за данъци и банкови такси горе-долу толкова пари, колкото би похарчил за теглене с "анонимна" дебитна карта, обаче ще попадне под ударите на закона, забраняващ намаляването на дължимите данъци чрез сделки между свързани лица.
Ако имате офшорна фирма (и смятате да плащате данък върху дивидента, както е по закон) в никакъв случай не извършвайте внос с тази фирма. Може да я ползвате само за сделки, които не включват ваши фирми или най-добре изобщо да не участват български фирми в подобни сделки.