450 Euro Минимална Заплата?

От: 450 Euro Минимална Заплата?

И в заключение искам да добавя, че последната седмица имах клиенти роми и мнението ми за тях коренно се промени. Събрали са се една дузина роми и си внасят стоки от Китай, дават по 700-800 лв. за реклама на сайтовете за обяви и имат по 80-90 поръчки на ден.
Тук в село е същото. Наредили вафли и кроасани по прозорците, изкарали маси и кафе машини от вън, в кирпичени коптори направили игрални зали с джаги и комп с интернет. Без фирма, без документи, водят ги безработни и самотни майки, никой не ги закача. Цигари по 2,60. Мен всеки месец данъчни ме пощят!
 
От: 450 Euro Минимална Заплата?

То че новината е менте се знае. Тука обсъждаме евентуални последствия ако наистина се приеме такова нещо.

И аз мисля че доста фирми ще го закъсат, ако им се наложи да увеличат така драстично заплатите.
Например в шивашкият бизнес, там съм сигурен че 95% от фирмите ще затворят кепенци и ще се изместят например в Македония.
 
От: 450 Euro Минимална Заплата?

Значи както казаха други потребители по-горе - заплатите не зависят толкова от държавата, колкото е бизнеса. Да, държавата може да приема много закони и тем подобни и да качи заплатата 10 пъти, но ако това не е оправдано икономически решение - в крайна сметка доста хора ще останат безработни, а бизнеса ще се срине.

Един човек написа по-горе как в България някой си имал една производителност на труда, а на Запад съвсем друга, която била с 20 пъти по-голяма от производителснотта на същия човек в България. Това може да се обясни много просто. Тук работиш с ръце, там работиш като натискаш копчета и управляваш действията на роботи, които вършат работата в пъти по-бързо, по-качествено и по икономически изгодно.

Когато през ръцете ти на ден пряко или косвено минава продукция за 1000лв. и в следващия момент започне през теб да минава продукция за 100 000лв. разликата в заплащането от 5-6-8-10-20 пъти е оправдана. А когато една държава осигурява инфраструктура за хора, на които на ден им минават продукти за по 100 000лв. през ръцете и плащат по 2000-3000 евро данъци на месец, тази държава може да си позволи да наеме пък кадри в сферата на услугите, които да работят пак при 20 пъти по-големи заплати, нищо че тяхната производителност на труда си е почти една и съща навсякъде.

Не е ядрена физика това.

Ако фирмата печели от теб на месец 2000лв. може да си позволи да ти даде заплата, която не трябва да надхвърля някакви разумни граници. Защото за да можеш да работиш за тази фирма тя има и други разходи - почваш от разходи за офиса, в който работиш, разходи за ток, вода, удобства, осигуровки, транспорт, отделно плащане на консултанти, разходи за реклама, счетоводители, адвокати. Пропуснати ползи понякога, също забавени плащания от клиенти, забавени плащания от държавата( главно в България). И какво става на края - от тези 2000лв. колко остават печалба, колко от тях могат да ти дадат на теб, че после и за собствениците на фирмата да остане, защото те са вложили време и пари в изграждането на този бизнес.

Като искате да ви се качи заплатата двойно - започвате да произвеждате двойно повече. По-прост начин няма.

Как става това? С иновации. За това западните държави плащат такива заплати - защото там постоянно се вкарват иновации в производството, производителността на труда расте, износа на стоки се увеличава, заплатите скачат, печалбите на фирмите скачат - държавата от всичко това взима данъци. И после част от тези данъци отиват пак за да може държавата да подпомогне иновациите на тероторията си.

Хората на запад не лапат мухи. Инвестират правилно. За това там политиците са уважавани хора - защото големите икономики се състезават помежду за един много голям пай и го получават най-интуитивните. А за да може дадена държава да прогресира, тя трябва да даде на частния бизнес достъп до инструментите, които ще му помогнат сам да си помогне.

Тук в нашата държава това го няма.

Другите държава плащат пари за иновации и почти всички кадърни учени от България не работят в България. И това не е само в нашата страна. Просто на запад се ценят дългосрочните инвестиции в проучвания свързани с иновациите. И те могат да предложат на тези хора едни човешки условия на труд и примамливо заплащане.

Това е.

Поздрави!
 
От: 450 Euro Минимална Заплата?

Защо при другите може, а при нас не? Над това трябва да се запитаме. Защо в по-развитите европейски страни заплатите са по-високи, а цените са почти същите като нашите. Става въпрос за храна, дрехи и т.н? Забелязал съм, че там услугите са много скъпи. Да отидеш на зъболекар е доста по-солено в сравнение с България. Високите цени на услугите се определят от по-високите заплати на служителите и това е напълно нормално. Въпреки това, на хората не им е проблем, защото получават повече пари. На фона на високите им заплати обаче, храната, дрехите, почивките в чужбина и т.н. изглеждат много по-евтини в сравнение с нашите заплати.
 
От: 450 Euro Минимална Заплата?

@ ExTended, значи по твоята логика в България няма машини и всичко се работи на ръка? Всичко опира до мързел.
 
От: 450 Euro Минимална Заплата?

Един човек написа по-горе как в България някой си имал една производителност на труда, а на Запад съвсем друга, която била с 20 пъти по-голяма от производителснотта на същия човек в България. Това може да се обясни много просто. Тук работиш с ръце, там работиш като натискаш копчета и управляваш действията на роботи, които вършат работата в пъти по-бързо, по-качествено и по икономически изгодно.
Това е ебати митологията. Просто това кой колко получава не се определя винаги и изцяло от това колко изработва ;) Вземи за пример ИТ сектора, какви ръце, какви копчета? А заплатите с пъти надолу.
 
От: 450 Euro Минимална Заплата?

То че новината е менте се знае. Тука обсъждаме евентуални последствия ако наистина се приеме такова нещо. И аз мисля че доста фирми ще го закъсат, ако им се наложи да увеличат така драстично заплатите. Например в шивашкият бизнес, там съм сигурен че 95% от фирмите ще затворят кепенци и ще се изместят например в Македония.
шивашките не ги брой, там са на норма/брой операции, от време на време излизат по медиите новини, как в някой малък град плащат по-малко от МРЗ, примерно - http://www.mediapool.bg/shivachkite-ot-intendantsko-obsluzhvane-se-varnaha-na-rabota-news210622.html
 
От: 450 Euro Минимална Заплата?

В ИТ сектора какъв % от гражданите работят и какъв процент от БВП е същия този сектор?

Аз не съм казал, че всички произвеждат с ръце. Не търси под вола теле. Но в една държава има два типа хора, заети с дадена работа и получаващи облаги за това. Тези, които произвеждат стоки. И тези, които са заети в сектора на услугите. Първите са хората в селското стопанство, както и тези по модерните заводи за коли. Вторите са магазинерите, или така наречените търговски-представители, хората от IT сектора, фризъорките, маникюристките, мениджърите на фирми, администрацията, хората работещи в инфраструктурата. В примерно като ще говорим с примери - охранителите. Които в България са с много десетки пъти над нормалното ниво за Европа. Тези в сектора на търговията също са прекалено голям процент. Въобще, не знам за точките проценти, но така излиза, че в България един човек произвежда стока и двама или трима са в сферата на услугите. Това води до извода, че един човек е отговорен да произведе достатъчно за изхранването на четирима. Ами не знам как да ти го кажа, но с муфтене на кафета и чакане някой да ти влезе с магазина или в IT офиса ти не допринасяш с много за БВП. :)

Няма баланс между хората, които произвеждат и хората, които консумират в нашата страна. И за какво си говорим?



Това е ебати митологията. Просто това кой колко получава не се определя винаги и изцяло от това колко изработва ;) Вземи за пример ИТ сектора, какви ръце, какви копчета? А заплатите с пъти надолу.
 
От: 450 Euro Минимална Заплата?

Защо при другите може, а при нас не?

Защото имат производство, което генерира пари, а ние не. Пазарите им се доближават до критерият "свободен пазар", а нашият не(даже на критерият пазар дали отговаря не знам:mrgreen:) и т.н.......списъкът е дълъг.

Най-основното е, че имат производство дори и по малките селца на майната си има малки и големи цехове за какво ли не. :)
 
От: 450 Euro Минимална Заплата?

Макро икономика 1.01

Дохода е равен на произведеният продукт, който е равен на направените разходи, който водят и до допринасяне в стойност - ако вземем едно от тези три неща на съввкупна база имаше БВП.

С други думи, колкото повече произвеждаш неща, който да задоволят пазара, толкова повече доходи ще имаш - колко е просто.

Както казва нашите поговорки, който работи, той ще яде :) И тук ще добавим, а който не работи то държавата ще го храни с огризки, като изземе част от работещият, разпредели си голяма част за себе си и накрая ще даде на този дето не работи :)
 
От: От: 450 Euro Минимална Заплата?

Защото имат производство, което генерира пари, а ние не. Пазарите им се доближават до критерият "свободен пазар", а нашият не(даже на критерият пазар дали отговаря не знам:mrgreen:) и т.н.......списъкът е дълъг.

Най-основното е, че имат производство дори и по малките селца на майната си има малки и големи цехове за какво ли не. :)

То и в Китай има производство, но заплатите са ниски.
 
От: От: 450 Euro Минимална Заплата?

В Китай отдавна минаха България по заплати. Освен това покупателната стойност на техните заплати е много по-висока от нашата, тъй че хич не съжалявай китайците. На светлинни години са пред нас.
 
От: От: 450 Euro Минимална Заплата?

То и в Китай има производство, но заплатите са ниски.

Ниски спрямо кого и производство спрямо кого - така казано нищо не струва :)
 
От: 450 Euro Минимална Заплата?

щом се намират българи да работят за 350 лева, значи или тука има много паплач или бизнес средата е много лоша, май не е първото предвид ниската населеност 63 човека на кв. километър(7М / 111 кв.км)
 
От: 450 Euro Минимална Заплата?

Искам просто да кажа, че проблема при нас е друг. Нямали сме производство, ами много държави не разчитат на производство и са в пъти по-добре от нас - печелят от туризъм и т.н. Малко сме били, ами много са с по-малко население и пак са по-добре.
 
От: 450 Euro Минимална Заплата?

щом се намират българи да работят за 350 лева, значи или тука има много паплач или бизнес средата е много лоша, май не е първото предвид ниската населеност 63 човека на кв. километър(7М / 111 кв.км)

Работят, защото нямат друга алтернатива. По-голямата част от населението работи в такива сфери, където заплатите са ниски. Хората не са виновни за това. Един лекар не е виновен, че взима 10 пъти по-малко от колегата си в друга страна.
 
От: 450 Euro Минимална Заплата?

Искам просто да кажа, че проблема при нас е друг. Нямали сме производство, ами много държави не разчитат на производство и са в пъти по-добре от нас - печелят от туризъм и т.н. Малко сме били, ами много са с по-малко население и пак са по-добре.

Тук се говори като цяло производство и продукт - говори се на продукти (стоки и услуги) насочени към пазара, задоволяващи дадена потребност.

Съгласен съм за туризма, но защо при нас идват маргинизираните и пропадналити нископлатежни турисите - а в Гърция, Турция, да не говоря други лидери в туризма, та защо там отиват по платежоспобните туристи :)

Пак се връщаме в отправна точка капитала, който е вложен там е много повече и е много ефективно разпределен :) +качествен персонал.
 
От: 450 Euro Минимална Заплата?

Турция и Гърция залагат страшно много на туризма. Рекламират го и се опитват да привлекат колкото се може повече туристи. Грижат се за пътищата, осигуряват повече атракции и т.н. Ние в това отношение сме много зле. Естествено, че повечето ще предпочитат да ходят там. Не стига че е по-хубаво, а е и по-евтино. Наскоро гледах офертите за почивка през лятото и даже се чудя защо въобще да предпочета България.
 
От: 450 Euro Минимална Заплата?

Турция и Гърция залагат страшно много на туризма. Рекламират го и се опитват да привлекат колкото се може повече туристи. Грижат се за пътищата, осигуряват повече атракции и т.н. Ние в това отношение сме много зле. Естествено, че повечето ще предпочитат да ходят там. Не стига че е по-хубаво, а е и по-евтино. Наскоро гледах офертите за почивка през лятото и даже се чудя защо въобще да предпочета България.

Е значи сам си отговори, що едни имат а други нямат :) Що едни имат Х доход, а други 10 по Х!
 

Горе