Amazon s3

OSH

Well-Known Member
Ако имам един сайт и вътре се качват снимки и кратки видеа и се чудя какви са разходите.
Например ако има 10 000 потребители и качват по 5 снимки на ден, а някой теглят снимките, разглеждат ги и тн.
Знам че при Amazon s3 се заплаща освен съхранението, катко и data transfer, разглеждане и теглене.
Честно казано за първи път разглеждам такова нещо. Та някой може ли да каже примерен сцеанрий и цена.
 
Последно редактирано:
Защо държиш да е в амазон? По начина който питаш това не е сървиса за теб - те предоставят инфраструктура

под наем на час от там нататък си ти да я накраш да работи и поддържаш - ако не може ти трябва консултант който да го навърже и да го поддържа и ако този е сертифициран може да не ти мръднат дебели суми само за консултанта

Ако не е сертифициран най евтиното което съм виждал е във файвър за 50 долара една дизайнера беше качва проекти в AWS :)


иначе трафика входящия е free изходящия е около 9 цената на терабайд = 92 долара за пърия терабайт и после цент на гигабайт

  • Inbound:
  • Internet: 1 TB per month x 1024 GB in a TB = 1024 GB per month
  • Intra region:
  • 0 TB per month x 1024 GB in a TB = 0 GB per month
  • Outbound:
  • Internet: 1 TB per month x 1024 GB in a TB = 1024 GB per month

Pricing calculations​

Inbound:
Internet: 1024 GB x 0 USD per GB = 0.00 USD
Intra region:
(0 GB x 0.01 USD per GB outbound) + (0 GB x 0.01 USD per GB inbound) = 0.00 USD
Outbound:
Internet: 1024 GB x 0.09 USD per GB = 92.16 USD
Data Transfer cost (monthly): 92.16 USD


Ако 10 000 снимки са по 5 МБ = 50GB на ден = 1,5 ТБ ти трябват или около 140 долара ти е трафика само
 
  • Like
Реакции: OSH
Защо държиш да е в амазон? По начина който питаш това не е сървиса за теб - те предоставят инфраструктура

под наем на час от там нататък си ти да я накраш да работи и поддържаш - ако не може ти трябва консултант който да го навърже и да го поддържа и ако този е сертифициран може да не ти мръднат дебели суми само за консултанта

Ако не е сертифициран най евтиното което съм виждал е във файвър за 50 долара една дизайнера беше качва проекти в AWS :)


иначе трафика входящия е free изходящия е около 9 цената на терабайд = 92 долара за пърия терабайт и после цент на гигабайт

  • Inbound:
  • Internet: 1 TB per month x 1024 GB in a TB = 1024 GB per month
  • Intra region:
  • 0 TB per month x 1024 GB in a TB = 0 GB per month
  • Outbound:
  • Internet: 1 TB per month x 1024 GB in a TB = 1024 GB per month

Pricing calculations​

Inbound:
Internet: 1024 GB x 0 USD per GB = 0.00 USD
Intra region:
(0 GB x 0.01 USD per GB outbound) + (0 GB x 0.01 USD per GB inbound) = 0.00 USD
Outbound:
Internet: 1024 GB x 0.09 USD per GB = 92.16 USD
Data Transfer cost (monthly): 92.16 USD


Ако 10 000 снимки са по 5 МБ = 50GB на ден = 1,5 ТБ ти трябват или около 140 долара ти е трафика само
тоест освен трафика още кое остана да сметна ? storage, request ?
И е с натрупване нали - за storage може би, а останалите - request, data transfer са на месец само.
Тоест за storage ако първия месец плащам 50$, след 2-3 години ще са 1000$ и повече
И казваш да не е амазон, кое е най-добре за толкова снимки ?
 
Този сайт при 10 000 активни потребители месечно реално ще е с повече от 100 000 потребителя.
Също така има алтернативни на Amazon S3 услуги с по-ниски цени, Amazon е най-скъпата подобна услуга. За собственика на сайта $100-200/м ще са най-малкият проблем. Незнам как си го представяш, но подобен проект би следвало да има поне двама човека на постоянен трудов договор, което е примерно $10 000/м. Разликата $100-200 за цената на сториджа ще е в статистическата грешка.
 
  • Like
Реакции: OSH
И казваш да не е амазон, кое е най-добре за толкова снимки ?
Всяка S3 compatible услуга ако ти е важно S3 API-то, или просто всеки object storage, на който преди това си му прочел внимателно клаузите с малък шрифт. 10000 object-а са нищо, всяка услуга ще се справи.
 
Не кое е най добре ами както написа @Victor R преди това на си прочел внимателно клаузите с малък шрифт...

Страх ме е да препоръчам нещо защото според какви картинките качени от потребителите (ме карат да изтръпвам) не е ясно кога ще изхвърлят проекта големите и ще свърши при Калин в Румъния на DMCA игнор хостинг или при другия образ от онзи форум дето го товарят че си имал няколко кози бясно куче и майка му е ремоут хендс да му рестартира сървърите
 
Тоя съм го пропуснал и нищо не ми говори, но ми стана ясно.
Описах "Датацентър" в пущинака на Румъния там явно не им пращат нинджи за съдържание със съмнителни авторски права и са силни в този тип бизнес DMCA игнор - картинките дето потребителите ще качават ако не знаеш какви са вероятно може да попаднат в тази категория ...

Ако е нуже точно с3 съвместим сторидж винаги може да се направи на впс със https://min.io/
 
  • Like
Реакции: OSH
да сравняваш 'Amazon S3' със VPS..., има още камара важни неща като 'PCI DSS compliance', възможност за CDN, 99.999999999% durability and 99.99% availability...
Двете нямат общо като услуга освен, че и VPSa и S3ката имат някакви гигабайти, на които можеш да слагаш нещоси.

Ако целта е евтин сторидж - веднъж гледах:
https://rsync.net/pricing.html

Имат добри отзиви.
 
да сравняваш 'Amazon S3' със VPS..., има още камара важни неща като 'PCI DSS compliance', възможност за CDN, 99.999999999% durability and 99.99% availability...
Двете нямат общо като услуга освен, че и VPSa и S3ката имат някакви гигабайти, на които можеш да слагаш нещоси.

Ако целта е евтин сторидж - веднъж гледах:
https://rsync.net/pricing.html

Имат добри отзиви.

Голямата работа какво предлагат Амазон като проекта за който се пита е :

10000 портебители имат права да качват картинки и видео всеки ден а още поне 10 000 имат права да ги свалят = публична услуга, като нищо може да има ден с 30-40 DMCA оплаквания - чисто статистически = Abuse тима директно ще изхвърли клиент номер 13233233444 който плаща 100 или хиляда на месец от услугата за системен абюз - ако не първия път то на 5-10 ти в който се съберат толкова оплаквания за деня ...

Затова написах че амазон не е за него - нито който и да е от големите може да се препоръча за такъв проект където си клиент номер
13233233444 и вероятно ще се генерира много абюз

Проекта ще приключи на впс на група от впси при румънските впс провайдъри които предлагат DMCA игнор и ако вече е написан за S3 api то ще трябва да си го емулира със сториджа освен ако не се пренапише в движение
 
Калин в Румъния на DMCA игнор хостинг
Той вече е сериозен, изкара сървърите от мазето :D
@OSH модерирано ли е това съдържание, защото coolice е много прав, в случай, че не е модерирано. Няма изобщо никой да търпи някакво user-generated съдържание което може да включва оръжия, наркотици, малолетни и тн. 1-2 страйка и на третото DMCA или еквивалентен takedown notice няма да си намериш файловете повече. Все пак ако съдържанието е ОК, има такива сторидж услуги за под $0.01/GB с високо durability, има и CDN на тия цени.
 
Последно редактирано:

Горе