От: Bitcoin
Забравих да уточня и една друга възможност. Ако обменяте валута, но не с цел спекулация (не с търговска цел?) не дължите данъци. Примерно някой ви е платил в американски долари (или биткойни) и вие решите след няколко дена да ги обмените за левове (за да си купите нов компютър например), обаче сте спечелили от разликата (или сте изгубили). Нито ще дължите данъци за това, че сте успели да ги обмените при по-изгоден курс, нито ще ви възстановят данъците, които сте платили в повече, ако се окаже, че доларите (или биткойните) изгубят част от стойността си.
Например днес получавате заплащане в размер на $100. Датата на придобиване на дохода е датата, на която сте получили чека по пощата (няма значение, че парите ще влязат в банковата ви сметка след един-два месеца!). Ако сте получили заплащането чрез банков превод (а не чрез чек) - датата на придобиване на дохода е датата, на която вашата банка е осчетоводила плащането (датата на заверяване на сметката). Ако сте получили парите в брой - това е датата на която сте получили парите. Умножавате получените долари по курса на БНБ към съответната дата (дата на придобиване на дохода) и ще получите данъчната основа.
Ако например данъчната основа е 144 лева (100 долара при курс 1,44 към датата на придобиване на дохода), обаче сте успели след няколко дена да продадете доларите за 148 лева (защото сте успели да продадете доларите при курс 1,48) - не дължите данък за 4-те лева, които сте получили в повече. Ако обмените доларите при курс 1,40 (и се окаже, че сте получили в действителност 140 лв, но сте платили данък върху 144) - няма да ви върнат данъците и осигуровките, които сте надплатили.
При биткойните положението е аналогично (дата на придобиване е датата, на която биткойните са влезли в сметка, която се счита, че е ваша - това го тълкувайте както прецените - например сметката в обменника, вашият биткойн портфейл). Тъй като няма официален фиксинг на БНБ може да ползвате пазарната цена. Тъй като няма официална пазарна цена, може да изберете да ползвате цената на някой обменник, който обикновено ползвате. Би било грешка да вземете цената на Mt. Gox, защото при него има проблем с тегленето на пари чрез банков превод (чака се много) и цената на доларите там е нереално занижена (т.е. валутния курс не е BTC/USD, а е BTC/USD*, където USD* е цената на доларите при Mt.Gox, които са малко по-евтини от доларите във вашата банкова сметка или във вашия портфейл). По-реална пазарна цена е тази на BTC-E и Bitstamp (взимате цената на биткойн в евро и умножавате по цената на еврото в левове - получавате пазарната цена на биткойна в левове).
Ако сте обменили биткойните в същия ден може да ползвате и реалната цена, на която сте ги продали. Даже и да не е било същия ден - може да ползвате пак реалната цена, на която сте продали биткойните (ако сте ги продали преди края на периода за който плащате данъците) - тъй като няма официална цена (публикувана от БНБ) може да вземете която цена прецените, че е справедливо да приложите при изчисляването на данъчната основа. Обаче ако тази цена не е била в рамките на пазарните цени към датата на придобиване на дохода, може да излезе, че не сте декларирали дохода си законно:
Видове доходи
Чл. 10. (1) В зависимост от източника видовете доходи по този закон са:
1. доходи от трудови правоотношения;
2. доходи от стопанска дейност като едноличен търговец;
3. доходи от друга стопанска дейност;
4. доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество;
5. доходи от прехвърляне на права или имущество;
6. (изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) доходи от източници по чл. 35, както и доходи, облагаеми с окончателни данъци по този закон.
(2) В зависимост от формата на плащане доходите могат да бъдат парични и непарични.
(3) Когато паричните доходи са във валута, те се преизчисляват в български левове по курса на Българската народна банка към датата на придобиването им.
(4) Непаричните доходи се остойностяват в български левове към датата на придобиването им по пазарна цена.
Ето затова, когато БНБ няма курс може и да приложите следващата алинея - взимате пазарната цена (обаче пак имате ограничение тази цена да е към датата на придобиването). Така се спазва духа на закона. Затова може да е проблемно да смятате приходите си както на вас ви е удобно (въпреки, че от това може да имате както голяма изгода, така и огромна загуба - да платите повече за данъци, отколкото е реалната ви печалба - това е възможно заради силната волатилност на биткойните - днес може да получите 1 биткойн на цена 1000 лева, а утре (или след месец) пазарът да се срине до 10 лева на биткойн и вие да платите 100 лева данък при положение, че сте реално на загуба от сделката).
Примерно може да сте написали някакъв текст и да са ви платили с биткойни. Питайте вашият счетоводител как се осчетоводяват. Може да сте получили биткойните на 11 октомври 2013 година, когато цената на 1 биткойн беше 190 лв.
Няма как да сте ги получили преди четвъртото тримесечие (когато цената беше много по-ниска), защото ще излезе, че не сте си декларирали и платили данъците в срок (от тази година се декларират на тримесечие, като за последното тримесечие на годината се декларират в годишната данъчна декларация).
Съвет към начинаещите биткойн милионери:
Ако все пак сте получили дохода на стара дата - примерно когато биткойните са били по 1 цент, може да излезе по-евтино да си признаете и да платите данък (в размер на 10 лева примерно) и глоби в размер на няколко хиляди, вместо да плащате данък в размер на стотици хиляди левове (защото пазарната цена на биткойните, които имате е милиони левове).
Няма нужда да се пишат специални закони за Биткойн, съществуващите може да се приложат. Биткойн може да се разглежда като пари (в това мнение го разглеждам така). Може да се разглежда и като финансов актив (подобно на договорите за разлика и фючърсите, които търгувате чрез вашия инвестиционен посредник - вижте по-горните ми мнения за да прочетете как се декларират в този случай доходите).
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
(...)
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
(..)
б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;
Още един съвет за начинаещите биткойн милионери: Ако примерно имате доходи в левове, които сте получили на някакво законно основание (примерно получили сте дивидент, заплата, рента и т.н.) и сте платили данък върху тези левове, законът не ви забранява да си купите например долари, рубли, биткойни, злато, ножове, мебели и да си ги държите. Не ви е забранено също така да продадете тези валути, пари и лични вещи за да си купите самолетен билет за някое по-добро място за живеене (ако случайно успеете да намерите). При тази операция, ако се приеме че не го правите с търговска цел (по занятие?) може и да не дължите данъци (мебелите и ножовете трябва да не са "антикварни предмети" - иначе дължите данък!). Обаче може и да дължите - зависи как се тълкува закона. Ако сте на загуба никой няма да ви търси данъци. Ако сте на нищожна печалба - също. Обаче ако сте купили срещу няколко лева няколкостотин биткойна, които сега струват стотици хиляди левове... Не е много ясно дали няма да излезе, че се занимавате с валутни спекулации по занятие без да имате съответните лицензи за извършване на търговия с валута (каквито имат чейндж бюрата). Може да излезе, че сте абсолютни престъпници и да си признаете (да ви убедят да си признаете - след като съвсем случайно паднете няколко пъти и си счупите ребрата), че сте продавали детско порно и наркотици на децата от детските градини и мястото ви е в затвора, понеже трябва да защитим децата от такива отрепки като вас.
* Разбира се всичко, което написах го четете на свой риск, нищо от това не е правен съвет или счетоводен съвет, напълно е възможно да се окаже, че сте абсолютни престъпници за това, че изобщо си мислите за биткойни, да не говорим за покупки, продажби или ползването им като пари.