Bitcoin / Биткойн

От: Bitcoin

Обемът във фиатни пари нараства (ти гледаш обема в биткойни - той не се променя много).

За кратко лалетата са били пари - можело е с няколко луковици да си купиш къща. Дали и биткойните ще бъдат толкова устойчиви колкото лалетата - не се знае предварително. Може да просъществуват десетилетия, а може и само още няколко месеца.

Може да заобиколиш проблема с осчетоводяването като ползваш услуги като BitPay. Те действат като PayPal - клиентът плаща с каквато валута иска (примерно USD), но твоята фирма получава по сметката си при PayPal (BitPay) евро (или левове, GBP, CHF - каквото си избере).

Какво е това робско мислене? Как така някой "им е разрешил"? Все още принципът "законно, ако не е забранено от закона" важи. Например университетът ако иска може да приема плащания в златни кюлчета, американски долари или в крави. След като не е забранено от закона - значи е разрешено. Със злато и крави не е удобно - златото трудно се дели, а кравите освен това акат и миришат. Университетът ако иска може и с PayPal да взима парите на клиентите си.

Това дали университетът е частен или държавен - няма значение.

Има посредници като Bitpay, които позволяват на фирма от всяка държава да приема плащания чрез Биткойн без да се налага да поема правни рискове, тъй като парите от клиентите постъпват под формата на долари, евро или друга декретна валута по сметката на фирмата при Bitpay (Bitpay се явява доставчик на платежни услуги, който предлага сметки в различни валути на търговците; търговците отчитат в своето счетоводство своя приход в съответната декретна валута (fiat money) - евро, долари, франкове и т.н. - имат даже и левове в списъка си с декретни валути).

Bitpay взима парите на клиента и ги пази известно време преди да ги преведе в банковата сметка на търговеца. Същото нещо правят и фирми като Еконт - взимат парите на клиента, пазят тези пари известно време и при поискване ги предават на търговеца (чрез банков превод или ги доставят с куриер).

PayPal прави същото - взима парите от клиента, пази ги известно време, и ако търговецът си ги поиска може да си ги дръпне в банковата сметка (сметката към дебитната си карта). Крайния клиент може да има примерно GBP - PayPal обменя тези GBP в EUR и по сметката на търговеца при PayPal постъпват EUR. Когато търговецът си поиска парите, PayPal ги превежда в банковата му сметка. По подобен начин действа и Bitpay, само че вместо GBP имаме Bitcoin.

Хубавото на услуги като Bitpay е, че търговецът не трябва да пипа биткойни и не се налага да обяснява на данъчната администрация в държавата си що е това криптовалута. Приходите му идват в съответната валута, която се ползва в държавата, където е установен.

Иначе наскоро КФН питала БНБ и те казали нещо си там, от което не стана ясно дали се дължи двойно облагане с ДДС или не (не съм чел, четох само новините в bitcoini.com - новината е от 28 август 2013, но я видях днес).
 
От: Bitcoin

Стотици години златото е нямало почти никакво реално приложение, даже и сега огромна част от златото стои по сейфовете и се ползва само като пари.

Бижута се правят от злато и сребро само защото същите метали се ползват и за пари. Няма друга причина бижутата да се правят от тези ценни метали.

Така че значителна част от цената на златото се дължи единствено на факта, че се ползва като пари. Каква е разликата по принцип между нещо, което дължи 80% от цената си на факта, че се ползва като пари и друго нещо, което дължи 100% от цената си на същия факт?
 
От: Bitcoin

Няма как да сравнявам две не сравними неща - виж в историята преди златото какво е било пари - всичко което има стойност и то висока за единици и стойността е вътрешна. Златото и среброто се явят всеобхватен еквивалент защото внедряват абсолютно всички свойства на парите. А да не казвам, че си трябва и доверие в паричният еквивалент и широко приемане и а то е от широкото търсене. А иначе самият факт, че се ползва като бижута, наките, огърлици - най-луксозна стока и символ на просперитет и в традицията на почти всички народи(златото е символизирано като слънце а то като Бог) е златото доказва стойноста, която има и говорим за вътрешна стойност. Виж една Индия и какво е за тях златото от векове и ще разбереш.

Аз го гледам в биткойни - обема на чартовете ми го дава в биткойни то няма в какво друго да е volum-a

Въпроса ми е приципен ако имам Хикс продукт и го замня срещу злато - то тогава как ще го осчетоводя по пазарна цена за деня на транзакцията или как? После предполагам това отива в активите ми и вече по справедлива стойност се оценява. Чудно ми е защото ако искам биткойни за услугата си примерно и да ги заменя срещу друго аджеба как става цялата филосовия. Не съм експерт в тази част на счетитата. То КФН е с години назад ....
 
От: Bitcoin

По-горе написах няколко варианта как се плащат данъците, ако си физическо лице. За юридическо лице не знам.

А и тези тълкувания на БНБ/КФН и подобните им може да са неадекватни.

По принцип би трябвало да се осчетоводява подобно на продажбите в чуждестранна валута или бартер.
 
От: Bitcoin

Имало е моменти в историята когато са ползвали като пари предмети, които нямат intrinsic value. Сега се ползват като пари хартийки без intrinsic value (долари, евро и други).

Следващата стъпка ще бъде малка - просто ще се съгласим (ще постигнем консенсус), че не е нужно парите да стават за плащане на данъци за да бъдат пари и не е нужно парите да бъдат емитирани от държава или квазидържавна структура (Федералния резерв, ЕЦБ и т.н.).

Експериментът ще покаже дали този консенсус ще бъде постигнат.
 
От: Bitcoin

Може да звучи малко пресилено, но ми се струва възможно и дори много вероятно Биткойн и крипто валутите като цяло да станат номер едно в онлайн търговията и после и в трансферите на капитал като цяло. Не говоря за офлайн разплащания а само за електронни такива. Ще има няколко основни крипто валути които ще движат нещата, като една от тях в случая Биткой ще е основна и супер скъпа а останалите да са за "дневно ползване"
Пейпал например ще се принудят скоро да възприемат криптовалутите и по този начин ще станат най големия обменник и ще направят Биткойн масов. Такава новина ще дойде рязко като гръм и цената ще хвръкне до небесата.
Просто моята прогноза :)
 
От: Bitcoin

С увеличаването на таксите за превод ще се появят "банки" - нещо като Liberty Reserve, само че вместо базирана на долари, базирана на Биткойн. Банката ще емитира точно толкова виртуални биткойни, колкото са реалните биткойни в реалния и портфейл.

Банките ще предлагат и дебитни карти (ползването на които няма да бъде задължително - може просто да ползвате телефона си, ако телефонът ви е достатъчно "смарт" за да подкарате софтуера на банката). Но не Visa/Mastercard и подобни, а карти със сметки, деноминирани в биткойни.

Банките няма как да злоупотребяват като емитират повече виртуални биткойни, отколкото имат реални биткойни в сметките си по очевидни причини.

Пример за такава банка е inputs.io, която наскоро беше обрана.

Ползването на банки ще бъде незадължително - хората ще изберат да ползват банки за по-малките транзакции тъй като така ще избегнат плащането на големи такси.

Големите такси са наложителни, защото иначе базата от данни (blockchain) ще се претовари.

Големите пари ще си ги държим на хартиени портфейли, а дребните - в банките (за да си купуваме кафе, книги, храна и компютри, да си плащаме сметките за ток, Интернет, вода и т.н.).

Възможно е и да ни се разминат банките - може да се ползва алтернативна криптовалута, която не пази цялата история, а само текущите баланси и транзакциите от последните няколко дена - нещо като Bitmessage (съобщенията се пазят за кратко и след това се трият - остават трайно само на компютъра на подателя и получателя).

Такава банка може да бъде и PayPal. Обаче конкуренцията ще принуди PayPal да свали таксите тъй като е абсурдно евтино да се направи такава банка - ще има страшно много конкуренция, даже и банки без никакви такси (ще прожектират реклами на потребителите и така ще се плаща на банката да оперира - както в момента прави Yahoo - прожектира реклами на потребителите, които си проверяват пощата).
 
Последно редактирано:
От: Bitcoin

Да наистина може да се случи нещо подобно. Това решава много проблеми на сегашните пари. Плюсовете са неизброими. Един от тях е че се изключва възможността за фалшификация на пари, или пък това което правят банките в момента да дават кредити за 10 пъти повече пари от колкото имат в наличност. Това също отпада. Дори и златото не е много сигурно. Кой знае колко хиляди тона злато по резервите са пълни с волфрам или там какъвто беше метала със същото тегло като злато :) Това също се изключва.
 
От: Bitcoin

Ако излезе, че има измама със "златен" волфрам - цената на хартиеното злато ще се срине, а тази на физическото - ще се повиши. Ще излязат на печалба тези, които имат кюлчета и монети, а тези, които имат злато само на документи ще изгубят.

Ако се чудите защо някои банки дават високи лихви за депозити, толкова високи, колкото лихвите на други банки по кредити - причината е точно в банкирането с частичен резерв. Чисто теоретично една банка може да предлага депозити при лихва 6% и кредити на 7% и въпреки малката разлика да е на печалба. Защото ще даде 10 пъти повече кредити, от което приходите и от лихви ще бъдат не 1% от депозитите, а 10% от депозитите.
 
От: Bitcoin

Чувате ли този звук?

http://www.listentobitcoin.com/

Това е звукът на неплащането на данъци.

(Идеята е от тази статия: You know what this is? This is the sound of people not paying taxes.)

Някои казват, че доларите (валута без intrinsic value) имат стойност, защото с тях могат да се плащат данъци.

Според други възможността да не се плащат данъци също може да придаде стойност на валута, която няма intrinsic value.

Още по темата: Government’s Role in the Bitcoin Universe, честно данъчно облагане.

Биткойн има потенциал да демократизира неплащането на данъци и данъчното планиране. До сега само богатите имаха възможност да избягват (легално или нелегално) плащането на данъци, сега вече и бедните ще имат възможност да го правят.
 
От: Bitcoin

Как хакери ползват системата на Bitcoin, за да правят пари.
Имайте на предвид, че същата система се ползва и за купуване на наркотици, оръжия, пране на пари и т.н. (то и едно 90% от банките се ползват за същите работи).

Да това с този криптиращ софтуер е брутално наистина. Няма как да не се ползва и за такива работи все пак човешкото въображение е безгранично. Винаги ще се измислят такива схеми. Антивирусните компании трябва да го прихващат вече този вирус, но най-вече зависи от хората, защото за да ти криптира файловете този вирус човек трябва да отвори определен файл, така че просто трябва да се внимава.
И това за наркотиците е факт да. Но аз питам как така някой си купува наркотици и си ги получава? Тук не е виновен само Биткойна за предоставянето на анонимност. Тук виновни са и властите на страните през които минава наркотика че не го засичат. Спокойно си минава през поющите през граници, през нищо неподозиращи куриери и тн. Винаги има начин да се хванат ако има желание. Всичко може да се проследи по някакъв начин. Някой служител на реда може да си поръча анонимно и като го получи да се проследи от къде е минало и от къде идва, така един по един всичките ще ги изловят. Даже няма нужда всичктие, като хванат няколко другите ще се уплашат и спрат. Да не говорим за оръжие. Как това минава грниците, даже и разглобено да е? А незаконните пазари от където се поръчват не са тайна за никой. Просто малко желание трябва да се спрат всички, както направиха със Силкроад.
 
От: Bitcoin

Добре де аз долкото знам тая глупост се печели като пуснеш някаква програма която да "копае" на компютъра ти, то ако е така наистина да пускам всички таратайки из нас ?
 
От: Bitcoin

Отдавна вече не може да се копае с домашни таратайки :) Сега копаят с такива неща: 54e1321abc15ea6e1e0cfd80c17eefe0.jpg
 
От: Bitcoin

Малиии :)
Скоро може и с такива да копаят...
The-First-Computer.jpg

С големината на първия компютър!
Аз съм инвестирал в Bitcoin-и и досега съм с около 400% печалба! Сериозна работа си е, но не е идеалният начин за онлайн разплащане.
 
От: Bitcoin

В момента за търговия с дрога, пране на пари и други нелегални неща се ползват основно американски долари. Също така се ползват и евро, както и валутите на държавите, в които престъпниците живеят или вършат престъпления. Не съм чул заради това да забранява ползването на пари.

Тези програми от типа cryptolocker преди ползваха кредитни карти, дебитни карти, Western Union и други подобни методи за разплащане, сега ползват Биткойн, защото е по-удобно.

За сега търговията с наркотици и оръжия става най-често чрез лична среща и плащане в брой с декретни пари (долари, евро и т.н.). Клиентът се среща с дилъра и правят сделката. Да поръчваш стоката онлайн и да я получаваш по пощата е рисковано. Така хванаха предполагаемия администратор на SilkRoad - поръчал си фалшиви документи и пощальоните разбраха за нелегалната стока.

Хубавото на онлайн търговията е, че така се намалява насилието - дребен играч може без да плаща рекет на съответния картел да продава наркотици и други нелегални стоки, като рискът картелът да го хване и убие е по-малък. Така намаляват истинските престъпления свързани с насилие, падат и цените на нелегалните стоки (от което губят картелите).

Слабото място в търговията с нелегални стоки е доставката. Търговецът може да е (и често е) агент под прикритие. Пощенските служители и куриерите проверяват съмнителните пакети и докладват на съответните служби. Няма абсолютно никакво значение колко е сигурен сайта, от който се поръчва и как се плаща (колко е анонимно).

Cash is still probably the best means for laundering money


В същност доларите се ползват само за прехвърляне на парите, които трябва да се изперат, самото пране на пари става с фирма, която изглежда легална (за перачите не е проблем да спазват законите против пране на пари - попълват си всички декларации както е по закон, водят легално счетоводство и т.н.).

Перачите на пари не трябва да ползват офшорни фирми, Биткойн, съмнителни електронни пари като LibertyReserve (ако искат да не бъдат хванати).

Това, че фирмите от типа офшорка се ползват за пране на пари е мит (офшорните фирми се ползват главно за данъчно планиране при международна търговия, а не за пране на пари). Истинското пране на пари се прави с локални фирми, регистрирани в държавата, където живее престъпния бос. Законите против пране на пари са някаква глупост, защото по никакъв начин не затрудняват прането на пари (само правят живота на обикновените хора по-труден). Например си представи една фирма, която търгува с някакви стоки. Вместо да купува директно от производителя стоките минават през фирмата на прекупвач, който де-факто е престъпен бос, който иска да си изпере парите. Печалбата му (от това, че стоката е минала през фирмата му) е 1 милион лева (примерно). Този милион го дава в брой (в куфарче) на търговеца, който е доволен че не плаща данък върху този милион. А престъпния бос е доволен, че парите му са изпрани (платил е данък, но нали прането е точно с тази цел - да плати данък и да докаже законен доход - какво по-законно от покупко-продажба на някаква реална стока). Обърни внимание, че фирмите на търговеца и на перача на пари са регистрирани в държавата, където живеят, всичко се отчита както е по закон (с изключение на куфарчето с пари, което търговецът получава). Законите против пране на пари са спазени. И въпреки това нарушението е факт. Това е най-простия начин да се перат пари и същевременно най-ефективния. Ако трябва да се изперат повече милиони - просто фирмата на престъпния бос ще работи с повече на брой търговци. Разбира се има и други начини за пране на пари, но този е най-простия и може би най-трудния за разкриване.

А, сетих се и за друг по-лесен начин за пране на пари. При него няма нужда престъпния бос даже да има фирма. Престъпният бос сключва договор за консултантска услуга с някоя достатъчно голяма фирма, която се притежава от малък брой собственици (в идеалния случай един собственик). Тази фирма плаща на престъпния бос колкото пари са се договорили. Обаче преди това тайно престъпния бос е дал куфарче с пари в брой на собственика на фирмата (парите в куфарчето са колкото парите по договора за консултантската услуга). Произход на парите: консултантска услуга. Чисти пари. Преведени с банков превод, може да се докаже.

Всяка прилика с реални лица и събития е случайна. Повече за прането на пари можете да научите от сайта RiskMonitor.bg. (Това е един добър доклад по въпроса.)
 
Последно редактирано:
От: Bitcoin

Банките предупреждават, че ако Федералния резерв намали лихвите още и банките ще бъдат принудени да понижат лихвата по депозитите за клиентите до отрицателно число (клиентът не само, че няма да получава лихва по депозита си в банката, но ще бъде принуден да плаща лихва на банката за това, че е депозирал пари).

Коментар в Reddit, пак по темата в Reddit.
 
От: Bitcoin

Chase Bank налага забрана за банкови преводи в чужбина и ограничения за движенията на пари по сметките. Кипър 2.0?

Chase Bank Initiates Capital Controls, Limits Cash Withdrawals & Bans International Bank Wires!, Google.

Освен това на американците, които се разследват от IRS (данъчните служби) им е забранено да напускат страната (обърнете внимание, че забраната за напускане на страната не е в резултат от съдебно решение, а на основание, че някакъв бюрократ е решил да прави данъчна проверка).

Не мога да разбера как може да има хора, които да се натискат да ходят в САЩ... Че и за зелени карти кандидатстват. Има толкова много страни, които са по-малко тоталитарни и зли - даже Европейската империя на злото е по-добро място за живеене от САЩ.

bitcoinuser1.png


Внимавайте с банките. Сигналите са лоши. Тук писах защо не е добре да си държите всички пари в банка (само няколко причини).

Имайте предвид, че спекулацията с Биткойн (особено краткосрочната) може да е много опасна за психичното ви здраве (и за финансите ви също). Не спекулирайте с повече пари, отколкото сте готови да изгубите. А най-добре си гледайте бизнеса и си пазете здравето.

VTiQ1v7.jpg
 
Последно редактирано:

Горе