Bitcoin / Биткойн

От: Bitcoin / Биткойн

Някой копае ли с видео карти? Коя е най-подходящата карта спрямо производителност и цена?
 
От: Bitcoin / Биткойн

Всичко което става за копане е изкупено, иначе 7950, R9 280Х и 290Х

да така е в световен мащаб се е изчерпала най-търсенитe видео карти на добра цена

скоро трудността на копаене ще се повиши както се е повишила последния месец с невиждани цифри

и няма да е посилно за повечето хора като инвестиция и няма да могат да копаят ... или инвестицията за видео карти и хардуер няма да може да се избие

Остава варианта да се купи от така наречениет Борси има ги по горе м темата!
 
От: От: От: От: Bitcoin / Биткойн

Мнозинството ползват Windows.

За тях ще има нещо като дебитни карти, а също и специални устройства или приложения за телефони (за тези, които не се страхуват, че ще им хакнат телефона).

Разбира се ще има и национални валути (с тях ще се плащат данъците). Само ще имат малко проблем с нулите.

Дори и сега зимбабвийските долари имат цена по-голяма от нула. Гледах ги в Тавекс - продават ги за 79 лева парчето (100 трилиона долара).

Така че опасенията, че цената на националните валути ще падне до нула са неоснователни. Инфлация ще има, то е ясно, но няма да паднат до нула.

В много африкански държави ползват национални валути с голяма инфлация за ежедневните си разходи и за данъците, като в същото време ползват по-стабилни валути и злато за дългосрочно спестяване. Няма проблем да се приложи челния африкански опит и на останалите континенти.
 
От: От: От: От: От: Bitcoin / Биткойн

...
Така че опасенията, че цената на националните валути ще падне до нула са неоснователни. Инфлация ще има, то е ясно, но няма да паднат до нула.

В много африкански държави ползват национални валути с голяма инфлация за ежедневните си разходи и за данъците, като в същото време ползват по-стабилни валути и злато за дългосрочно спестяване. Няма проблем да се приложи челния африкански опит и на останалите континенти.
Всичко съгласен, ама златото що пада в момента? В койни ли да спестявам, или в злато? Въпросът не е конкретно към някого, по-скоро към всички.
п.с. Весело ми е с тия койни, ама не смея да играя на скъсяване на позиция. Наистина нямам идея накъде отиват, дори за себе си.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Нещо което се случва в момента е че лека полека започват всички да минават към стандарт mBTC http://bitcoinity.org/markets Тези минаха вчера и бяха едни от първите, постоянно следват и други. Сега чакаме големите борси да минат към mBTC. 1 mBTC в момента е около $1.2. 1000 mBTC = 1 BTC.
Това е прекрачване на психологическата граница на високата цена в момента. И обикновените хора ще се чувстват по удобно да си купят примерно със $100 100 mBTC, а не 0.1 BTC.

Тази стъпка отваря вратата към ново огромно покачване на цената. Скоро 1 mBTC може да достигне $10 после $100 и така.
Защо сега да не си купите по 100 mBTC? Ако цената на 1 BTC ot $1000 ви се струва висока ;) и ги задържите за дълго, а не с цел търгуване.
 
От: Bitcoin / Биткойн

А има ли сайт в момента, в който може да се депозира чрез кредитна карта? Защото откривам само с банкови трансфери или сайтове от рода на Скрил...
 
От: Bitcoin / Биткойн

А има ли сайт в момента, в който може да се депозира чрез кредитна карта? Защото откривам само с банкови трансфери или сайтове от рода на Скрил...

Не е изгодно с кредитна (???) карта. Нито за теб е изгодно (ще те одерат с голяма комисионна и ще те въртят на шиш за да се уверят, че не си измамник), нито за търговците е изгодно (много е лесно да бъдат ограбени като им се даде крадена кредитна карта).

Кредитните карти са за финансово неграмотните и за богатите (да се фукат със „златната“ си карта). За останалите - има дебитни карти.

Всичко съгласен, ама златото що пада в момента? В койни ли да спестявам, или в злато?

Аз като погледна графиката на златото виждам, че се повишава. Това, което изглежда като понижение всъщност е корекция.

И не съм казвал, че трябва да се спестява в криптовалути, само намекнах. Споменах каква е практиката в африканските държави с голяма инфлация:

В много африкански държави ползват национални валути с голяма инфлация за ежедневните си разходи и за данъците, като в същото време ползват по-стабилни валути и злато за дългосрочно спестяване. Няма проблем да се приложи челния африкански опит и на останалите континенти.

Стратегията да се спестява за пенсия в каквато и да е валута не ми се вижда разумна. Добре е човек да има спестявания, но не бива да разчита само на тях и да вярва, че спестените пари ще струват нещо след някакъв период от време. Особено когато става въпрос за валути без вътрешна стойност (в класическия смисъл - като златото) като американските долари, еврото и криптовалутите. Доларът се задържа като платежно средство десетки години (въпреки, че няма вътрешна стойност и няма никакво обезпечение). Цената му пада, но стабилно, нямало е хиперинфлация. Някой ден вероятно ще се случи хиперинфлацията, но може и да продължи да поевтинява бавно и стабилно. Това доказва принципната възможност една валута без вътрешна стойност (в класическия смисъл) да съществува десетки години, базирайки цената си единствено на това, че се ползва масово за разплащане (През 1971 г., САЩ окончателно преустановява използването на златния стандарт и премахва обезпечението на валутата. Тоест от четири десетилетия цената на долара виси във въздуха - подобно на герой от анимационен филм, който продължава да бяга по въздуха, защото не е разбрал, че няма твърда земя под краката си). След като доларът го може, би трябвало и криптовалутите да го могат.

Би било безотговорно да си доверяваш парите за старини на предположението, че цената на някоя криптовалута няма да падне. Това е толкова безотговорно, колкото и да разчиташ на държавата, че ще ти дава пенсия или че пенсионния фонд, в който инвестираш ще ти дава пенсия. Пенсионния фонд има годишна такса за управление, освен това инвестира в акции и национални валути. Акциите могат да паднат, валутите - също (за валутите е най-сигурно, че ще падат, за акциите - не се знае в коя посока ще поемат).

За сега най-сигурната „пенсионна застраховка“ е инвестирането в собственото здраве, знания и умения. Защото когато остареете ще трябва да продължите да печелите пари (ако децата ви нямат възможност да ви издържат или нямате деца). Не можете да разчитате на държавата, защото тогава повечето от населението ще са пенсионери, а младите ще откажат да изхранват по 5-10 пенсионера, държавни служителя и всякакви други паразити. Пенсионните фондове също няма да осигурят сериозни доходи, защото валутите и акциите ще се обезценят.

Дори инвестициите в ценни метали не се знае дали ще си струват - напълно е възможно новите технологии да обезсмислят ползването на злато (но е възможно среброто да продължи да се ползва - има приложение при производството на лекарства).

Единственото сигурно нещо е, че няма нищо сигурно. Напълно е възможно хипотезите, които изказах да се окажат неверни - например акциите може да продължат да поскъпват и инвестициите в пенсионни фондове да се окажат изгодни, може да дойдат млади хора от други държави, които да бъдат облагани с осигуровки (с които да се плащат пенсиите на пенсионерите - познатата пирамидна схема, която е активна сега - осигуровките, които плащате на държавата сега се ползват за плащане на пенсиите на сегашните пенсионери, а вашите пенсии ще ги плащат тези, които ще плащат осигуровки когато вие се пенсионирате).
 
От: Bitcoin / Биткойн

Златото пада щото го манипулират големите банкери но това е валидно още малко време - докараха цената под предлните разходи за единица униция фалитите на златодобивните компании и то на големите случат ли се това е възмовно най-големият бичи сигнал. Иначе изобщо не ми пука че го свалят дори се радвам, дава още добри нива за вход - намалението е още тук. Не бъркайте физическо злато и хартиено злато, шашмите са големи на физ. Морган и Голдман правят къси непокрити ордери 5 мио, униции късо в ниска ликвидност и го съсипват златото, ФЕД отпуска лизингово злато на ТБ, а те препордават на 3то и те на 4-то и т.н 1 унция злато 10 човека я притежават .... Този дисбаланс е до края на тази среда на др година валиден и после поемаме на север. За капак балансите на ЦБ се увеличава, дългова монетизация имаме балони при всички фин. активи това са само и само сигнали за златото. Купува се за защита на богатства, а не за спекулация.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Всичко съгласен, ама златото що пада в момента?

Цената на златото се определя от търсенето и предлагането. Но също така зависи и от цената на „хартиеното злато“ – фючърсите, дяловете в борсово търгувани фондове (инвестиращи в злато).

Когато търговците на фючърси разпродават - нормално е и цената на физическото злато да се понижи.

Има спекуланти, които си разпродават златото (дяловете си в борсово търгувани фондове, инвестиращи в злато) за да могат да си купят акции например (или да си купят къщичка, яхтичка или нещо друго). Има и спекуланти, които купуват. Когато продаващите са повече - цената пада.

Възможно е трендът на понижение да продължи (примерно до към няколкостотин долара на тройунция), но може и да не продължи.

Тъй като голяма част от цената на златото се дължи на това, че хората го виждат като „сигурна инвестиция“, „истински пари“ и начин за спестяване, е напълно възможно да има големи колебания в цената на този метал, които се дължат на разпродажби от лица, които са го държали, защото ги е било страх да инвестират в нещо друго.

Принципна разлика между валутите без вътрешна стойност и парите с някаква вътрешна стойност няма. Доларите например също струват нещо - можете да ги предадете на вторични суровини за рециклиране, можете да си запалите огън с тях. Със златото е същото - можете да го ползвате за да си направите тежест за въдицата, можете да го ползвате като охлаждащ радиатор за мощна интегрална схема и т.н. И двете имат някаква стойност, ако не се ползват като пари. Разликата е основно в това колко процента от пазарната цена се дължи на факта, че нещото се ползва като пари. При доларите - над 99% от цената им се дължи на това, че се ползват като пари. При златото - може би някъде между 60 и 90%, не съм сигурен (вижте съотношението в цената на златото и медта - медта може да замени златото в електрониката, среброто - също). Напълно възможно е цената на златото да падне до два-три пъти цената на среброто например (ако изведнъж всички решат, че златото не става за пари и спрат да го ползват като пари - което е изключително малко вероятно да се случи).
 
От: От: Bitcoin / Биткойн

Не е изгодно с кредитна (???) карта. Нито за теб е изгодно (ще те одерат с голяма комисионна и ще те въртят на шиш за да се уверят, че не си измамник), нито за търговците е изгодно (много е лесно да бъдат ограбени като им се даде крадена кредитна карта).

Кредитните карти са за финансово неграмотните и за богатите (да се фукат със „златната“ си карта). За останалите - има дебитни карти.
...
Kредитните карти, личните данни, Пейпал и всички пиявици по веригата много ме дразнят. Държа си една кредитна като ходя по командировки, щото западното стадо вече са го приучили да харчи повече отколкото има, да се доверява на знайни и незнайни търговци дето работят с кредитни карти. И не на последно място - да продава свободата си, щото да не смееш да напуснеш работа заради кредитите си е вид робия. Насила кредит няма да ме накарат да тегля, ама плащам ежегодно тАкса за тая карта, и са ми от най-омразните и безсмислени харчове. Без кредитна на запад си като без дрехи, не приемат кеш и толкоз!
Биткойн до известна степен решава тия проблеми. Жалко, че го използват само за спекулации. През ден наливат по 3 милиарда в криптовалутите, през ден ги теглят. Ей на - днес пак се очервили всички!
 
Последно редактирано:
От: Bitcoin / Биткойн

Златото пада щото го манипулират големите банкери но това е валидно още малко време - докараха цената под пределните разходи за единица унция фалитите на златодобивните компании и то на големите случат ли се това е възможно най-големият бичи сигнал.

Фалитите на златодобивните компании (сами по себе си) не могат да се разглеждат като сигнал, защото е напълно възможно фалитите им да се дължат на обективни причини - предлагането превишава търсенето. Все пак златото се ползва основно като пари - не се губи, а се рециклира успешно (за разлика от среброто, което се губи, защото има реални приложения, при които няма как да се рециклира).

правят къси непокрити ордери

Много ми е интересно как точно се манипулира златото чрез сделки с фючърси, след като късите продажби трябва рано или късно да се затворят (да се купят фючърси). Като открият къса позиция, вечно ли я държат?

Добре, да речем че открият късата позиция когато няма ликвидност (петък е, банкерите са се настроили за почивка, няма много лимитирани поръчки, няма много пазарни поръчки).

„Манипулаторът“ прави късата продажба, цената пада бясно (защото лимитираните поръчки са малко). Задействат се стопове, което допринася за още по-бясното падане.

Обаче тази къса позиция не може вечно да стои отворена. Трябва да се затваря все някога.

Ако затворят позицията когато има малка ликвидност, това ще доведе до бясно повишаване на цената (което ще бъде подхранено и от стоповете на спекулантите, които имат също къси позиции). Това не е изгодно за „манипулаторите на цената“, защото така ще губят пари - може да се окаже, че средната цена, на която купуват се е доближила твърде много от цената, на която са продали - или даже я е надвишила.

Значи е логично да затворят късата позиция когато има повече ликвидност. Как разбират кога има повече ликвидност? Може да гледат например какви лимитирани поръчки има в дадения момент. Обаче как да са сигурни, че съществуващите лимитирани поръчки не са за заблуда (може да бъдат премахнати веднага след като роботът види, че някой започва да купува)? И изобщо на пазара на фючърси виждат ли се лимитираните поръчки (мисля, че се виждат - в платформата на Бенчмарк, доколкото си спомням се виждаха, но не съм сигурен дали са били всичките или само тези в рамките на Saxo Bank)?

Има и още един проблем с тази стратегия за манипулация. При продажбата (къса продажба) в момент на малка ликвидност (малко лимитирани поръчки) може да се окаже, че средната цена на продажбата е твърде ниска - по-ниска от бъдещата средна цена при затваряне на позицията. Така „манипулаторът“ ще губи пари. Ако има неограничено пари - не е проблем. Може да продължи да ги губи.

Обаче е доста съмнително дали това продаване (на късо) и последвало купуване реално ще доведе до понижение на цените или просто ще доведе до техните колебания без да се отразява на дългосрочния тренд. Може да излезе, че това губене на пари е било напразно и в действителност не са повлияли сериозно на цената (а даже са я повишили, защото повече напечатани и изгубени пари = повече инфлация = по-голяма цена на металите спрямо обезценилата се валута).

(Нямаш ли проверка на правописа във Firefox, която да ти подчертава сгрешените думи? Инсталира се много лесно и бързо.)
 
От: Bitcoin / Биткойн

Ей тъй да си го имаме за спомен, снимка от преди малко. Процентите са за 24 чАса.
ppoc.png

п.с. източник: http://coinmarketcap.com/btc_10.html
 
Последно редактирано:
От: Bitcoin / Биткойн

Принципна разлика между валутите без вътрешна стойност и парите с някаква вътрешна стойност няма. Доларите например също струват нещо - можете да ги предадете на вторични суровини за рециклиране, можете да си запалите огън с тях. Със златото е същото - можете да го ползвате за да си направите тежест за въдицата, можете да го ползвате като охлаждащ радиатор за мощна интегрална схема и т.н. И двете имат някаква стойност, ако не се ползват като пари. Разликата е основно в това колко процента от пазарната цена се дължи на факта, че нещото се ползва като пари. При доларите - над 99% от цената им се дължи на това, че се ползват като пари. При златото - може би някъде между 60 и 90%, не съм сигурен (вижте съотношението в цената на златото и медта - медта може да замени златото в електрониката, среброто - също). Напълно възможно е цената на златото да падне до два-три пъти цената на среброто например (ако изведнъж всички решат, че златото не става за пари и спрат да го ползват като пари - което е изключително малко вероятно да се случи).

Много сериозно бъркаш вътрешната стойност парите св-ва им като цяло. Вземи гледай тук произход и св-ва на парите:

[video=youtube;1GtejQUItuA]http://www.youtube.com/watch?v=1GtejQUItuA&list=PL3C9431F4ECECBDC2[/video]

С две думи вътрешната стойност идва не само от това което описа а и от желанието за притежание и окичване ако искаш - на има няма 3 милиарда жени :) Още стотици приложения има. Като добавим, ценността на единица и като вкараш факта, че е оскъдно не може се създава това допълнително вдига стойността и желанието. Трябва да са относително оскъдни и относителни изобилстващи. Пазара е решил това да е злато и сребро за хилядолетия. За долара си прав, но то е имал стойност той е бил дериват на резерва си златото. Сега няма нищо. Така, че нещата са комплексни.

А да дойда на твоя пример златото и пари - в момента транзакциите ги правим не със златото. Но бясно го изкупуваме за други цели! Е тези цели са от неговата стойност. Хората масово го купуват не щото някой им е казал това са истински пари, просто защото са. ЦБ го купуват за да диверсифицират хартийките си. И пак вътрешната стойност на златото къмто хартийките е милион пъти по-голяма. Но вътрешната стойност е само един компонент.

Не случайно се разработват крипто валути базирани на резерв и то злато - за да придобият истински пари.

Сам се убеждаваш в манията на биткойните днес пак 20% спад - това е именно заради гореизборните св-ва + спекулата. В момента спекулата е движеща, но и св-ва ще се засегнат в някой иден период.
 
Последно редактирано:
От: Bitcoin / Биткойн

Фалитите на златодобивните компании (сами по себе си) не могат да се разглеждат като сигнал, защото е напълно възможно фалитите им да се дължат на обективни причини - предлагането превишава търсенето. Все пак златото се ползва основно като пари - не се губи, а се рециклира успешно (за разлика от среброто, което се губи, защото има реални приложения, при които няма как да се рециклира).



Много ми е интересно как точно се манипулира златото чрез сделки с фючърси, след като късите продажби трябва рано или късно да се затворят (да се купят фючърси). Като открият къса позиция, вечно ли я държат?

Добре, да речем че открият късата позиция когато няма ликвидност (петък е, банкерите са се настроили за почивка, няма много лимитирани поръчки, няма много пазарни поръчки).

„Манипулаторът“ прави късата продажба, цената пада бясно (защото лимитираните поръчки са малко). Задействат се стопове, което допринася за още по-бясното падане.

Обаче тази къса позиция не може вечно да стои отворена. Трябва да се затваря все някога.

Ако затворят позицията когато има малка ликвидност, това ще доведе до бясно повишаване на цената (което ще бъде подхранено и от стоповете на спекулантите, които имат също къси позиции). Това не е изгодно за „манипулаторите на цената“, защото така ще губят пари - може да се окаже, че средната цена, на която купуват се е доближила твърде много от цената, на която са продали - или даже я е надвишила.

Значи е логично да затворят късата позиция когато има повече ликвидност. Как разбират кога има повече ликвидност? Може да гледат например какви лимитирани поръчки има в дадения момент. Обаче как да са сигурни, че съществуващите лимитирани поръчки не са за заблуда (може да бъдат премахнати веднага след като роботът види, че някой започва да купува)? И изобщо на пазара на фючърси виждат ли се лимитираните поръчки (мисля, че се виждат - в платформата на Бенчмарк, доколкото си спомням се виждаха, но не съм сигурен дали са били всичките или само тези в рамките на Saxo Bank)?

Има и още един проблем с тази стратегия за манипулация. При продажбата (къса продажба) в момент на малка ликвидност (малко лимитирани поръчки) може да се окаже, че средната цена на продажбата е твърде ниска - по-ниска от бъдещата средна цена при затваряне на позицията. Така „манипулаторът“ ще губи пари. Ако има неограничено пари - не е проблем. Може да продължи да ги губи.

Обаче е доста съмнително дали това продаване (на късо) и последвало купуване реално ще доведе до понижение на цените или просто ще доведе до техните колебания без да се отразява на дългосрочния тренд. Може да излезе, че това губене на пари е било напразно и в действителност не са повлияли сериозно на цената (а даже са я повишили, защото повече напечатани и изгубени пари = повече инфлация = по-голяма цена на металите спрямо обезценилата се валута).

(Нямаш ли проверка на правописа във Firefox, която да ти подчертава сгрешените думи? Инсталира се много лесно и бързо.)



Хепи предлагането не превишава търсенето - сега е точно обратното. Затова и ти казвах насилствените фалити, който им сформират са адските бичи сигнали.

Иначе как става лесно - виждат се всички ордъри на ниво Маркет мейкъри. Виждат се евентуалните нива ордъри и стопове и се удря с голямо количество 5 милиона унции късо - пазара трудно би ги усвоил без сериозен спад. Спад има ли и вече удрят стоповете и се продънва. В същият щастлив момент се нахвърлят къси ордер от шпекулантите и по-големите в този миг се контрира и се купува злато за да покрият стари къси ордъри, но най-вече реалните задължения за достаква.

При къси давност има но не е ден два - аз ти казвам Хепи ще ти продам след Х време 1 унция на цена Y - като съм си я свалил на 0,5Y цента влизам и купувам и ти продавам :)

Другата работа беше ФЕД лизингува златото - директно им дава тонове унции ТБ го шиткат - цената пада. После новият собственик, който не е собственик щото е златото собственост на ФЕД, вече си прави каквото поиска. Ей това е частичен златен резерв - по познатата схема на банковият резерв. Реално погледнато се изсипват на хартия доста злато. Всичко работи докато системата се подхрани, но има и друго. Колкото по ниско става цената толкова повече искат влизат и мърдането на долу много по трудно става. А какво ще стане в един щастлив ден големите банки и кюлчевите банки - тези в бизнеса на сетълмънта на златото и те яко продават. Продават това което им е в трезорите, но като дойде видов ден и си поискаш златото всичко пропада ..... И една голяма банка фалира по златните си задължения обърна го в пари - плащам ти паричната стойност на златото.

А иначе търсенето само Китай внася стотици тонове злато, а това което произвежда не го изнася. Индия същата работа там яко внасят и им удрят митата високи, та търсят черни пътища - стотици тонове злато пак влиза.

Арабския и азиатският свят изкупува, докато западният продава. А перспективите за тези схеми с хартиеното злато се изчерпват, отделно Йелън новата на ФЕД вика ще печатаме няма страшно - най-големият ДЦК дълг надуха на УСА ДЦК. ФЕД е 30% собственик на дълга - чудовищна дългова монетизация, фин. пазар балонизиран много повече от преди, както и НИ пазара - тази цялата ликвидност надува цената и спекуланте бягат там. Сега златото е неперспективно за тях, но това не пречи умните пари да изкупуват стотици тонове злато. Като се спука балона познай тези пари къде ще ходят!!! И познай каква инфлационна среда ще стане - хиперинфлациона ще е за мен това ще е решението на ФЕД. Сигурен съм че един ден ще се събудим към златен стандарт фин. мин. на 20те ще се съберат и ще кажат връзваме златото като резерв и една унция може стане десетки стотици к - всичко е спекула за цената, но не и затова което ни чака.

Да и криптовалутите сигурно ще са яко на горе - не знам. Нямам за жалост доверие в 1 и 0 - правено е от човек и може се развали, колкото и малка вероятно да е. Трябва да минат поне още 100 криптовалути и пазара да избере, кой ще са тези който ще осъществят функциите на парите. Чак тогава вече ще доверието навсякъде и тогава децентрализицията на парите, тази за която с теб се надавам ще е факт!

П.П. Е че аз имам уж си поправям грешните думи - де видя да съм писал грешно?
 
От: Bitcoin / Биткойн

Дори и ако криптовалутите не просъществуват, има голяма вероятност конкуренцията (криптовалутите се явяват конкурент на националните валути) да принуди държавите да преминат на нов вид златен стандарт - електронни пари, които са обезпечени със злато.

Защото алтернативата - криптовалутите да станат масови - ще бъде по-малко приемлива за собствениците на банки, които контролират правителствата.

Златните електронни пари (като e-gold, c-gold и т.н.) ще могат да бъдат издавани от банки. Банкерите ще си купят закони, които да забраняват на лица без банков лиценз да издава (централизирани) електронни пари.

Разбира се това е само един от възможните сценарии за бъдещето.

Някои от другите по-вероятни сценарии са:

  • Криптовалутите стават масови и националните валути изчезват.
  • Криптовалутите стават масови, но съществуват заедно с националните валути - подобно на ситуацията в бедните африкански държави, където имат отделни валути за спестяване и за пазаруване.
  • Криптовалутите ще се ползват ограничено за сделки онлайн, за хазарт и по сенчестите пазари.

Предимството на базираните върху злато електронни пари (централизирани!) пред децентрализираните криптовалути, основно ще бъде в по-малката волатилност (златото се колебае доста по-малко, защото има вътрешна стойност и реално приложение).

Увеличаването на популярността на криптовалутите ще направи популярни и електронните пари базирани на злато (издавани от доставчици на платежни услуги или банки - т.е. това ще бъдат централизирани електронни пари, които ще имат един издател и single point of failure).

Но електронните пари базирани на злато няма да изместят изцяло криптовалутите, защото криптовалутите имат едно голямо предимство - не могат да се конфискуват и контролират. Системата на една криптовалута е изключително стабилна и не може да се контролира (веднъж след като се пусне е неконтролируема - функционира както е зададено в плана (white paper), защото консенсусът е трудно да се събори).
 
От: От: Bitcoin / Биткойн

Да и криптовалутите сигурно ще са яко на горе - не знам. Нямам за жалост доверие в 1 и 0 - правено е от човек и може се развали, колкото и малка вероятно да е. Трябва да минат поне още 100 криптовалути и пазара да избере, кой ще са тези който ще осъществят функциите на парите. Чак тогава вече ще доверието навсякъде и тогава децентрализицията на парите, тази за която с теб се надавам ще е факт!

Те и банките са правени от хора, и тях ли избягваш да ползваш?

За сега единствената пречка пред Биткойн е голямата волатилност. Докато купите валутата и я изхарчите цената може да се промени значително и да изгубите (или спечелите) от тази промяна. Това е така и с националните валути, само че загубата (или печалбата) от разликите в курсовете е значително по-малка. А при Биткойн може да има двуцифрени проценти разлика в рамките на 1 час. Въпреки това, това е идеалната валута за хазарт - хазартните сайтове работещи с криптовалута могат да предложат по-изгодни условия, защото не плащат данъци (филтрирането на сайтове не ги лови)! Дори и самото притежаване на криптовалутата е хазартна игра - любителите на хазарта даже няма нужда да посещават хазартни сайтове за да играят хазарт - достатъчно е да си купят криптовалута и да гледат графиките.

Мисля, че пазарът вече избра коя криптовалута ще се ползва. Тя има предимството на първия. И позицията и е стабилна поради същото. В предишните мнения писах защо първата валута е най-вероятно да си остане първа за много дълго време (докато съществуват криптовалути). Свързано е с ликвидността основно - тази валута с най-голяма ликвидност е по-вероятно да се ползва. По-голямото ползване води до повече ликвидност и т.н.
 
От: От: Bitcoin / Биткойн

Хепи предлагането не превишава търсенето - сега е точно обратното.

И аз имам такива наблюдения. От време на време минавам през един търговец на злато да видя как е пазара на физическо злато в града (понякога при него има изгодно златни монети на по-добра цена от Тавекс). Последните няколко пъти като минавах - няма злато на добра цена, защото никой не иска да продава. Има залежали монети купувани скъпо по време на пика в цената, но не ги продават на пазарна цена (държат ги на витрината да запят клиентите), защото очакват цената да се повиши. Само в Тавекс и другите големи търговци може да се купи злато на пазарните цени (с едноцифрен процент над хартиеното злато), при малките няма злато на пазарни цени, защото никой не продава.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Хепи това, което мисля е ел. валута базирана на златото - ЕТФ, ако искаш. Дали е крипто или нормална нац. валута все тази.

Абе за банките нямам вяра - то едва 10% може си върнат парите :) Аз съм инвеститор но на първо време икономист и виждам какво ни чака и нулево доверие в банките нямам. В банковата система ще имам вяра при 100% резерв - тогава 1 и 0 ще са просто дериват на хартията и каквото и да стане ще имаш харията. А най-добре тя да има резерв. Точно и това, което писах по горе. Златото ще се върне за резерв - друг стандард човечеството не е измислил.


А крипотвалутата трябва пазара я избере 3-4-5 няма значение важното пазара да ги избере.

А БГ сме мизерни я 1 тон на година имаме я не - Китай за миналата година са внесли над 1к тона.

Иначе схемата със златото ще е до тогава докато не пукне и балона на големите с частичните златни резерви. В момента оборотите на хартиено злато са чудовищни на фона на физ. злато - всичко ще е до един щастлив ден.
 

Горе