Google ще следи скоростта на сайтовете

От: Google ще следи скоростта на сайтовете

То май отдавна си има значение, Мат Кътс даже го беше казал някъде...
Вече и в webmaster tools има site performance + някакъв плъгин за ФФ. Вчера ги тествах, гъзария са, предлагат разни съвети как да си ускориш зареждането и рендеринга.

Което ми се вежда нормално, все пак сайт който рендерва мигновено е доста по- user friendly от такъв дето влачи и се размества първите няколко сек.
 
От: Google ще следи скоростта на сайтовете

Има го в webmaster tools, но в експерименталната секция. Не вярвам, че експерименталните статистики ще имат значение за серпа. Може би като го завършат официално, тогава да започне да влияе.
 
От: Google ще следи скоростта на сайтовете

Аз в тази връзка наблюдавам нещо странно, ще се радвам да чуя мнения:
два сайта с български контент, единият хостнат в БГ, другият в САЩ. И на двата целевата аудитория е българска, за този в САЩ допълнително съм задал Geographic target в България.
При отваряне на двата сайта от България/Европа хостнатият в БГ се отваря в пъти по-бързо от този в САЩ. Това не е прецедент, а факт и е лесно обясним. Само че поглеждам данните в Site Performance за една година и осредненото време за отваряне на сайта хостнат в САЩ е с 2 секунди по-малко от този в БГ.

Ако това е някакъв фактор в серп занапред излиза, че по бавният сайт от гледна точка на аудиторията му ще има предимство пред по-бързия, което е алогично.
 
От: Google ще следи скоростта на сайтовете

Така е. Затова услугата е още в бета тестове. За да изчистят такива проблеми.
 
От: Google ще следи скоростта на сайтовете

Само че поглеждам данните в Site Performance за една година и осредненото време за отваряне на сайта хостнат в САЩ е с 2 секунди по-малко от този в БГ.
Просто бота на гоогле навятно е локиран някъде в щатите и достъпа до US хостинга му е много по-бърз отколкото този в BG

Аз така си го обяснявам
 

Горе