Shopify - Одиторския XML файл, който се изисква от НАП

$INeed$

Well-Known Member
Здравейте, тъй като имам доста мои познати, които позлват тази система, а съм сигурен, че и тук ще намеря някой с магазин на Shopify, стартирам малка тема, която се надявам да се разрастне и да се донапълни, а аз ще споделя това, което знам. Надявам се да е полезна.



Който е наясно, нека споделя какво има като информация.
 
Здравейте,
Аз съм правил този генератор, но нямам опит с Shopify. Ако има някакъв начин да се експортват поръчките от Shopify бих могъл да направя import, за да става по-лесно.
 
Здравейте,
Аз съм правил този генератор, но нямам опит с Shopify. Ако има някакъв начин да се експортват поръчките от Shopify бих могъл да направя import, за да става по-лесно.
Super ще е наистина. Евалата човек. То не е само за Shopify, може да се адаптира за другите системи - CloudCart, Opencart, Magento, Prestashop. ;)
 
Super ще е наистина. Евалата човек. То не е само за Shopify, може да се адаптира за другите системи - CloudCart, Opencart, Magento, Prestashop. ;)
Надявах се и други колеги да се включат с останалите системи, но уви - само за WooCommerce имаме няколко решения. CloudCart си имат. Проблема с другите е че не ми остава време да разпиша импорти. В момента работя по търговския панел на PriceX където ще има такива tool-чета, но ще отнеме време.

Имам някакво решение за Stripe, но не съм го тествал и за това не е публично.

Ако искаш изпрати ми един месечен експорт от Shopify за поръчките на [email protected] и да видя като ми остане време да билдна един импорт.
 
@escapeboy ей , добре, че те бъзнах да се върнеш малко във форума. Виж каква полезна работа ще свършиш за общността тук. Айде от мен да мине, не си чак толкова лош про ваксър :D
 
За жалост нямам вече достъп до един клиент на Shopify. Иначе щеше да го имаш. Някой може ли да метне нещо примерно? Леле, ама ти си от 2014-та тук. От старите кучета. Ако успея да намеря нещо, ще пиша пак, задълже. Става интересно.
 
Здравейте,
Аз съм правил този генератор, но нямам опит с Shopify. Ако има някакъв начин да се експортват поръчките от Shopify бих могъл да направя import, за да става по-лесно.
Здравейте, благодаря много за работата Ви. Има начин, но полетата са много, пълен експорт на поръчки ли трябва или само определни реквизити?
 
Здравейте, благодаря много за работата Ви. Има начин, но полетата са много, пълен експорт на поръчки ли трябва или само определни реквизити?
Пълен експорт може би ще е по-лесно за Вас, вместо да избирате отделните полета. Иначе за полетата може да се ориентирате по данните нужни в https://nra-audit.pricex.app/
 
Днес също ми стана интересно дали е възможен цялостен бекъп на магазин в Shopify, та ми попадна това:


Значи там реално са дейтата по CSV и файловата част.....
Разгледах им API-то. Тъй като е headless може би ще е най-лесно с OAuth да се свързва директно към магазина и да си взима данните.
 
Разгледах им API-то. Тъй като е headless може би ще е най-лесно с OAuth да се свързва директно към магазина и да си взима данните.
Тези и BigCommerce са може би с най-добрите API-та, които съм виждал, сигурно по куп причини.
 
Не забравяйте, че номерата на фактурите са доста важна част. Самите файлове ( документи ) също трябва да отговарят на наредбата и при поискване трябва да се предоставят.
 
Не забравяйте, че номерата на фактурите са доста важна част. Самите файлове ( документи ) също трябва да отговарят на наредбата и при поискване трябва да се предоставят.
Да, и един одиторски файл, банковото извлечение. :)
 
Какви са тези фактури?
Не забравяйте, че номерата на фактурите са доста важна част. Самите файлове ( документи ) също трябва да отговарят на наредбата и при поискване трябва да се предоставят.
 
Какви са тези фактури?
Сигурно става дума за основни аспекта - последователност и шаблон, който се изисква. Нека да не забравяме, че само тук (явно нещо много объркано има) имаме едно поле "Словом", което малко променя и начина им на генериране. :) Ако все пак се разчита на самата платформа и тя оперира на територията на България. Ако няма това в предвид @SuSaMeCa , да сподели с повече информация. :)
 
Във файла се посочва номер на документ към всяка поръчка. Документа е с QR код и е 1:1 като фактура или ако сте издали фактура нейния номер. В плъгина ми за WooCommerce само заглавието на документа е различно иначе съдържанието е 1:1.

Та понеже във одиторския файл има номер на документ ( 10 цифрен ) при проверка могат да поискат тези документи и трябва да ги имате налични поне до колкото съм запознат.

Ако не съм прав моля някой да допълни или да ме поправи :)
 
Да, точно така. Одитроския файл, поне от това, което съм гледал моята счетоводителна е скелски или там дргу формат, включващ полета в табличен вид, както следва:
  1. Номер на фактурата
  2. Дата на издаване
  3. Описание на продукта / с количество
  4. Собствено име на клиента
  5. Фамилно име на клиента
  6. Държава
  7. Адрес
  8. Валута
  9. Сума без ДДС
  10. ДДС %
  11. ДДС сума
  12. Сума с ДДС
Ако оперира за чужбина и фактурира клиенти физически лица, при юридическите - име на фирмата, смвесто на клиента. При грешка и аз моля за поправка, но това правят, вече сигурно си го формират както им е удобно.
 
Представям ви "MrejaNet: N‑18 Light Mode" приложение за Shopify

Описание:

Това е приложение предназначено да адаптира Shopify онлайн магазини на български търговци към изискванията на Наредба Н-18 на НАП за онлайн магазини, приемащи плащания с кредитни и дебитни карти и наложен платеж с Пощенски парични преводи без разписка от фискално устройство.

Възможности:
  1. Създаване на месечен XML одиторски файл за отчитане на продажби към НАП.
  2. Създаване на PDF документи за платените поръчки с всички изисквани от Наредба Н-18 реквизити включително QR код.
  3. Създаване на PDF документи за върнатите поръчки с всички изисквани от Наредба Н-18 данни.
  4. Автоматично изпращане на PDF документите до клиентите на магазина по имейл.
  5. Списък на всички издадени документи и достъп до всички PDF файлове в админ панела на вашия магазин.
  6. Масово генериране на документи за минал период, за да можете да създадете XML одиторски файл за период преди инсталирането на приложението във вашия магазин
Видео screencast:


Shopify App Store Link:

https://apps.shopify.com/mrejanet-18
 
Аз да питам ако ползвам само еконт -наложен платеж не ми трябва да подавам одиторски файл, НО ако ползвам спиди - пощенски паричен превод трябва ЛИ ДА подавам такъв файл към нап, (за картови плащаня е ясно че е задължително,не ги предлагам за момента)
 

Горе