Talvisota - Зимната война и дали наистина е било така

tanipo

Well-Known Member
Абе гледам някакви финладски филми за зимната война и за след това пак след втората световна, когато руснаците пак натискат финландците. И двете войни са невероятни постижения за финландците защото и в двата случая спират руснаците, което е прецедент като цяло. Не това ме трезае обаче. Във всички филми гледам как хората някак си си помагат, в армията има някаква неформална диспицлина. Сега тоя филм ме разби - тия се отказаха от първата си заплата за да купела армията пушки, всеки се подписа че се отказват. Един пък изора на някаква женичка нивата щото пратили мъжа и на границата, а тоя отряд беше в тая зона. Вместо да грабят и безчистват тия праят някакви добри дела. Или е върла пропаганда или тия са някакви извънземни. Филма е от 1989.
 
От: Talvisota - Зимната война и дали наистина е било така

Какво по-точно те учудва? че са дали една заплата в името на победата?
 
От: Talvisota - Зимната война и дали наистина е било така

Нищо не ме учудва. Питам се дали наистина е било така и завиждам ако е било така че са били така сплотени.
 
От: Talvisota - Зимната война и дали наистина е било така

Така е било. Направо са разказали играта на болшевиките. Голям отпор. Истински герои са били тези хора. Ето това е един от най-големите им бойци - Симо Хайха (по прякор "Бялата смърт"), който ги е направил криви и щастливи - 600 убити за 3 месеца, като не са успели да го хванат.

Прочети една статия за него - Симо Хайха

http://en.wikipedia.org/wiki/Simo_Häyhä
 
От: Talvisota - Зимната война и дали наистина е било така

Четох я, интересна, но статията в Уикипедия ( линка ти не работи ) е по-достоверна според мен. Има и нещо друго - той доживява 96 годишна възраст :), в БГ статията пише че е не е оцелял войната.
 
От: Talvisota - Зимната война и дали наистина е било така

Четох я, интересна, но статията в Уикипедия ( линка ти не работи ) е по-достоверна според мен. Има и нещо друго - той доживява 96 годишна възраст :), в БГ статията пише че е не е оцелял войната.

чети тук - http://en.wikipedia.org/wiki/Simo_Häyhä
през 2002 умира

It took several years for Häyhä to recuperate from his wound. The bullet had crushed his jaw and blown off his left cheek. Nonetheless, he made a full recovery and became a successful moose hunter and dog breeder after World War II, and hunted with Finnish president Urho Kekkonen.

When asked in 1998 how he had become such a good shooter, he answered, "practice." When asked if he regretted killing so many people, he said "I did what I was told to as well as I could." Simo Häyhä spent his last years in Ruokolahti, a small village located in southeastern Finland, near the Russian border.

Той не умира, в ен статията има снимка как е изглеждал след този куршум когато се възстановил
 
От: Talvisota - Зимната война и дали наистина е било така

Не знам защо се е прецакал линка, тъпо. Потърси и за един японец, уникален случай - казва се Хиро Онода. Та той продължава да се бие във Филипинските джунгли (заедно с отряда си) до към 1975 г., защото отказва да повярва, че войната е свършила и Япония е загубила. А и има заповеди от командира си, да чака заповед за прекратяване на бойните действия само от него. Смята, 30 години партизански живот в джунглата, направо е свръхчовек.

Статия за него в уикипедия - http://en.wikipedia.org/wiki/Hiroo_Onoda
 
От: Talvisota - Зимната война и дали наистина е било така

Чел съм за него, ама той е бил малко чалнат. Мисля същия в момента има ранчо някъде в Бразилия май. По дискавъри го гледах. На Финландеца по съм склонен да се възхищавам.
 
От: Talvisota - Зимната война и дали наистина е било така

"той продължава да се бие във Филипинските джунгли (заедно с отряда си) до към 1975 г., защото отказва да повярва, че войната е свършила и Япония е загубила"

ахахах тоя е бил садо-мазохист като нас :) щото и ние сме близо - 23 години отказваме да повярваме, че комунизма е още на власт :D
 
От: Talvisota - Зимната война и дали наистина е било така

Абе гледам някакви финладски филми за зимната война и за след това пак след втората световна, когато руснаците пак натискат финландците. И двете войни са невероятни постижения за финландците защото и в двата случая спират руснаците, което е прецедент като цяло. Не това ме трезае обаче. Във всички филми гледам как хората някак си си помагат, в армията има някаква неформална диспицлина. Сега тоя филм ме разби - тия се отказаха от първата си заплата за да купела армията пушки, всеки се подписа че се отказват. Един пък изора на някаква женичка нивата щото пратили мъжа и на границата, а тоя отряд беше в тая зона. Вместо да грабят и безчистват тия праят някакви добри дела. Или е върла пропаганда или тия са някакви извънземни. Филма е от 1989.

Ами... култура и морални ценности...
в Япония що99% от хората като намерят пари и ценности от цунамито и ги предават на властите...

Във финланд са се били за идеята, били са надъхани...
през комунизма в България, колко труд е положен безвъзмездно - И ВСИЧКО ТОВА ЗАРАДИ ИДЕЯТА! ЗАради смисъла и целта да се изгради силна държава.

Тея проходи през стара планина кака мислиш са копани...

Когато една идея обедини народа всичко друго е на втора линия.

Тук се обръща камион с дини и не можеш да се разминеш от цигански каруци, които ровят и крадат товара, без да им пука за нещастието на собственика!
 
От: Talvisota - Зимната война и дали наистина е било така

"The Red Army was superior in numbers and materiel, but the Finns used the advantages of speed, tactics, and economy of force. Particularly on the Ladoga Karelia front and during the battle of Raate road, the Finns isolated smaller portions of numerically superior Soviet forces. With Soviet forces divided into smaller pieces, the Finns could deal with them individually and attack from all sides."
 

Горе