Макар повечето от Вас тук най-вероятно различно разбиране за Джумла!, ако се разходите по различните форуми, ще видите, че Джумла! е доста мразена. Успях да огранича няколко типа хора, които мразят системата.
Професионалисти - това са хора, които се занимават с изработването на уеб сайтове. Те самите се разделят на два вида, такива, които просто са "професионалисти" и не могат да работят с нея и други, които смятат, че с други приложения ще постигнат резултатите много по-лесно и/или бързо. За мен вторите са хора, които разбирам, първите са просто "професионалисти".
Какво казват професионалистите, като най-големите минуси:
- Таблици - Джумла! била пълна с таблици. Това донякъде е така, но не съвсем. Като цяло е фундаментална глупост, защото таблиците зависят от дизайнера. Ако някой от тези професионалисти си бе мръднал пръста да смени шаблона по подразбиране с един друг, който се намира в пакета - beez, ще види, че в изходящия код няма нито една таблица.
- SEO - Джумла! генерира адреси които трудно се индексират и като цяло не се харесва от търсачките. Да бе, за това www.joomla.org е с PR 9 (за сведение wordpress.com е с 8, drupal.org е с 8 и да, трябва да призная, че wordpress.org е също с 9). Както се забелязва и в демото, адресите са много приятелски за търсачките, а както се вижда и в нашия сайт могат да бъдат на какъвто си искате език. Така, че това, че Джумла! е не SEO ориентирана са пълни глупости.
- Липса на гъвкавост - Ако говорим за версия 1.0 съм абсолютно съгласен, но от 1.5 напрактика всичко може да се постигне без да се пипа каквото и да е по ядрото. Внедрените overwrites на изгледите пък позволяват да промените всичко в изходящия код по начин по който желаете. Самия факт, че в Джумла! можете да се идентифицирате ползвайки потребителски бази от OpenID, Gmail, LDAP, phpBB, SMF, vBulletin и други.
Лаици с големи торбици - това са хора, които искат на хостинг от 1 лев на месец и без никакви познания да изградят много сериозни сайтове. Като добавим факта, че не са и от хората, които биха си купили качествено приложение, за да им върши работа и отказа на обществото да работи върху техните проблеми без пари, при тях бумеранга идва обратно, удря ги и те лесно стигат до заключението, че Джумла! е скапана система, с която нищо не може да се направи. В интерес на истината е така, с уловката, че трябва да се уточни, че те нищо не могат да направят. Джумла! е много лесна система за обикновен сайт със сравнително проста функционалност. Джумла! е и достатъчно мощна за да могат чрез нея да се изграждат сериозни проекти. Но там въпроса е същия като във Формула 1. Колите са страшно мощни, но това не означава, че всеки може да вдигне с тях 300 км/ч. А сега си представете как ще се справи някой, който няма книжка и никога не е карал кола през живота си.
Бизнесмените - На някой хора нещата първоначално им изглеждат толкова прости и лесни, че много хора изпадат във вътрешен оргазъм, че могат по изключително лесен начин да изкарват пари, почти без да работят. Проблемът се появява, когато дойдат клиентите със специфични изисквания и бизнесмените се оказват неспособни да ги изпълнят, защото нещата не са чак толкова прости (виж примера от Формула 1 по-горе). И кой е виновен за това? Джумла! естествено.
Всички тези групи в една или друга степен тръбят, колко е несигурна Джумла!, като те са естествено сред последователите на
10-те правила, как да бъдете хакнати най-лесно.