WP сайт и проблем с претоварване на сървъра от SQL заявки - моля за съвет и помощ

lqllqlq

Well-Known Member
Здравейте,
ситуацията е следната:
Сайтът е gsmspot.net, ползва WP, а проблема дойде след ъпдейта до WP 3.4. Случи се следното : тръгнах да ъпдейтвам WP, и ми даде грешка при ъпдейт на БД. По съвет на суперхостинг db.php бе преименуван, след което ъпдейта мина гладко. (Не ме питайте защо трябваше да правя това, но така стана с 2 от 4 WP инсталации)
Два дни по-късно получавам мейл от хостинга, че използваното сървърно време е твърде високо - 232 мин от 100 и ми пращат някакъв процес, който правел над 2 млн заявки към БД. Проверих, открих го - оказа се слайдер показващ в сайд бар-а последните 5 клипа добавени в някои от публикациите.
Това, което направих е ъпдейт (ръчен) на темата, изключих тази функция за видеото, но въпреки всичко до тук в cPanel ми дава, че при 1 или 2 процеса изпълняващи се в момента, натоварването на CPU-то е 100%.
При цялото ми уважение към качественият съпорт на Суперхостинг, който съм получавал винаги, но в случая не мога да се съглася, че GSM Spot с неговите 300 посещения на ден, който до преди 5-6 месеца бяха 1200 средно, сега товари с 4 по-малкия си трафик посетители.
Моля за помощ/съвет!
Важно е да си кажа, че грам не разбирам от БД, SQL и тн.
Въпросите ми са:
- Как да хвана какво би могло да причинява това?
- Възможно ли е хватката с премахването на db.php при ъпдейта да е омазало нещо (в което се съмнявам, че е напълно възможно)?

И изобщо какво се прави в такива случай?
Благодаря на всички отзовали се!
 
От: WP сайт и проблем с претоварване на сървъра от SQL заявки - моля за съвет и помощ

Инсталирай има един плъгин Debogger - показва ти долу у футера броя на заявките и времето за което се изпълняват. Пейстни резултатя тука да поцъкаме с език...
 
От: WP сайт и проблем с претоварване на сървъра от SQL заявки - моля за съвет и помощ

18.31M 204 queries in 6.355 Seconds.
 
От: WP сайт и проблем с претоварване на сървъра от SQL заявки - моля за съвет и помощ

нямаш ли лог на сървъра?
 
От: WP сайт и проблем с претоварване на сървъра от SQL заявки - моля за съвет и помощ

Ми като бройка са доста, но не невъобразимо много, да речем че е в норми.
Ама времето за изпълнение е извънземно много.

Пипането на core файловете по принцип е най-кофти нещото което можеш да направиш на сайта си. Щом са се налагали такива гимнастики, значи има нещо генерално засрано. Пробвай да импортираш предишен бекъп на базата в нова/чиста инсталация на ВП 3.4.
 
От: WP сайт и проблем с претоварване на сървъра от SQL заявки - моля за съвет и помощ

Всъщност след последните 24 часа се установи, че сладурите писали темата, които все още чакам да благоволят да реагират с решение, са сложили един видео слайдер пхп, които по някаква причина сгъва и започва да търси сред всички постове дали в custom fields има сложен код за видео и да го покаже. И всичко това при всяка импресия, защото въпросният уиджет е в сайдбар-а... Дръпнах шалтера на тая дивотия, въпреки че ми допадаше и ще я оставя спряна поне докато не получа решение от писалите темата.
От друга страна тествах един скрипт за онлайн чат към магазина, като гада си прави запитвания на всяка секунда дали има някой онлайн...Излишно е да споменавам, че и той замина в историята...
Уж вече нещата са по-добре, но ще се следи следващите 2-3 дни дали ще се задържи положението.

Ама времето за изпълнение е извънземно много.

Времето виждам, че е много, но както споменах по-горе нищо не разбирам от БД. Сложил съм DB Reloaded fix та дано закрепи, има и някакъв плъгин, който сложих за оптимизация/репейр и някви такива на БД и да видим.

Пипането на core файловете по принцип е най-кофти нещото което можеш да направиш на сайта си. Щом са се налагали такива гимнастики, значи има нещо генерално засрано. Пробвай да импортираш предишен бекъп на базата в нова/чиста инсталация на ВП 3.4.

За сега ще чакам, ако СХ кажат, че всичко е ъдър контрол - нищо няма да пипам. Ако съм научил нещо, то тва е, че има 2 основни правила:
1. ако работи - не пипаш
2. ако не разбираш - виж 1.

нямаш ли лог на сървъра?

На споделен хостинг съм. Може и да имам такава опция, но никога не ми се е налагало да търся, така че ще бъдя прям : Нямам никаква идея дали имам :oops:
 
От: WP сайт и проблем с претоварване на сървъра от SQL заявки - моля за съвет и помощ

Всъщност след последните 24 часа се установи, че сладурите писали темата, които все още чакам да благоволят да реагират с решение, са сложили един видео слайдер пхп, които по някаква причина сгъва и започва да търси сред всички постове дали в custom fields има сложен код за видео и да го покаже. И всичко това при всяка импресия, защото въпросният уиджет е в сайдбар-а... Дръпнах шалтера на тая дивотия, въпреки че ми допадаше и ще я оставя спряна поне докато не получа решение от писалите темата.
От друга страна тествах един скрипт за онлайн чат към магазина, като гада си прави запитвания на всяка секунда дали има някой онлайн...Излишно е да споменавам, че и той замина в историята...
Уж вече нещата са по-добре, но ще се следи следващите 2-3 дни дали ще се задържи положението.



Времето виждам, че е много, но както споменах по-горе нищо не разбирам от БД. Сложил съм DB Reloaded fix та дано закрепи, има и някакъв плъгин, който сложих за оптимизация/репейр и някви такива на БД и да видим.



За сега ще чакам, ако СХ кажат, че всичко е ъдър контрол - нищо няма да пипам. Ако съм научил нещо, то тва е, че има 2 основни правила:
1. ако работи - не пипаш
2. ако не разбираш - виж 1.



На споделен хостинг съм. Може и да имам такава опция, но никога не ми се е налагало да търся, така че ще бъдя прям : Нямам никаква идея дали имам :oops:

Пусни си и CloudFlare той ти спестява запитвания към базата данни и трафика на половина някъде. Поне да не ти ревът тия от супер хостинг.
 
От: WP сайт и проблем с претоварване на сървъра от SQL заявки - моля за съвет и помощ

Пусни си и CloudFlare той ти спестява запитвания към базата данни и трафика на половина някъде. Поне да не ти ревът тия от супер хостинг.

Пуснат е :)
 

Горе