От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!
Ха, ха
http://www.dw.de/%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B2-%D1%87%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%BE%D1%89%D0%B5-%D0%BD%D0%B5-%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D1%8E%D1%87%D0%B8%D0%BB%D0%B0/a-17501101
Насилието в Чечня. Там има милион чеченци и сигурно 100 000 армия и полиция.
В Грозни кипи активна строителна дейност. Един от многобройните проекти е строежът на 400-метров небостъргач, който би трябвало да стане най-високата сграда в Европа. Москва и чеченските ръководители явно на всяка цена искат да изтикат от съзнанието на хората спомените за миналото, за войната и за престъпленията, извършени спрямо собствения народ.
Днес Грозни, чието население наброява 277 000 жители, де факто разполага с по-добра инфраструктура от редица други подобно големи градове в Руската федерация. Блестящите кулиси обаче са измамни. Безработицата сред чеченското население, наброяващо 1,3 милиона жители, възлиза на поне 30%, като особено силно е засегнато младото поколение. Чечения е бедняшка колиба, която изцяло зависи от щедростта на Москва.
За Русия Чечения е най-вече източник на разходи.
През миналата година цели 86% от чеченския бюджет бяха покрити със субсидии на Руската федерация.
Междувременно раните от войната в Чечения са почти заличени, сигурността там е и относително по-голяма, отколкото в съседен Дагестан например. В Чечения междувременно има и по-голяма етническа хетерогенност, а епицентърът на терористичните действия отдавна се е изместил на изток - към Дагестан. И все пак: спокойствието в Чечения е измамно и крехко.
Все още се стига и до сблъсъци с екстремисти, ограничена е и свободата на придвижване. Из Грозни постоянно могат да се видят специални части на руското вътрешно министерство, в покрайнините на града навсякъде има въоръжена охрана, а само на няколко километра от столицата се намират и първите контролни постове на армията и на руските тайни служби. Контролът е повсеместен и това се усеща твърде добре и от всеки чуждестранен журналист. Молбите за достъп до по-отдалечените райони на Чечения обикновено се отхвърлят.
Чечения се е превърнала в държава в държавата. Дори членове на руската президентска служба признават в поверителни разговори, че
"републиката на практика вече не принадлежи на Русия" и че ставало все по-трудно да се контролира
"местното величие".
Става въпрос за 37-годишния президент на Чечения Рамзан Кадиров, който е настанил по всички ключови ръководни постове в управлението свои роднини.
Човекът прави бизнес - лиже задници, усвоява бюджети. Кво искаш прави кинти. Русия плаща, що да не и ги вземе.
Дали е на Кадиров заслугата или на руската армия и милиция е друга темата. :lol: :lol: :lol: