От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!
Айде да не се мъчите да разсъждавате на тема ценностна система. :lol:
Разликата между богатите и бедните страни не се дължи на многовековната им история. Да вземем например Индия и Египет, които имат хилядолетна история и все пак са бедни, докато Австралия и Нова Зеландия, които до преди малко повече от 150 години са били неизвестни, въпреки това са богати и развити.
Разликата между богатите и бедните страни не е дори в техните природни ресурси. Япония например чиято територия е 80% планинска и неподходяща за развитието на земеделие, тя е втората икономическа сила в света. Нейната територия е като огромна плаваща фабрика, която внася първични материали от цял свят и ги изнася преработени и трансформирани, които създават богатството на нацията.
Друг пример е Швейцария, страна без морета, но с една от най-големите флоти в света. Не разполага с какао, но произвежда най-добрият шоколад. В нейните малки квадратни километра се отглеждат култури и пасе добитък в продължение на четири месеца годишно, защото другите са твърде студени, но произвеждат най-висококачественото мляко в цяла Европа.
Подобно на Япония Швейцария също не разполага с природни ресурси, но предлага качествени услуги, които трудно могат да бъдат имитирани. Това е една малка страна, чийто имидж се свързва със сигурност, ред и труд.
Разликата не е дори и в интелигентността на жителите на една страна, което многократно се доказва от младежи от Третия свят, които учат в богатите страни с отлични резултати, а също и мениджъри, които отлично общуват със свои колеги от Третия свят.
Етносът също не е от значение, защото на всички географски ширини на планетата съществуват успяващи хора, които принадлежат към различни етнически групи. Това са хора, които са имали възможност и не са пропуснали да я приложат добре.
В какво се състои разликата?
Отношението на хората, прави разликата. Ако се вгледаме в поведението на хората в богатите страни, ще забележим, че по-голямата част от населението следва тези правила:
1. Моралът като основен принцип
2. Честност
3. Производителност и качество на персонала
4. Отговорност
5. Желание да надминат себе си
6. Точност, ред и прецизност
7. Уважение към другите
8. Зачитане на законите и правилата
9. Любов към работата
10. Насоченост към спестяване и инвестиране.
За съжаление само една малка част от света прилага тези правила в ежедневието. Често изоставащите държави не са такива, защото нямат суровини или защото природата не е добра към тях. Причината е в отношението и липсата на характер, така необходим за доброто и правилно функциониране на обществото.
Клаудио Дзанета
(италиански финансов брокер)