Авторски права за издаване на книга в България

Искам да попитам, но наистина моля за отговори от хора, които са наистина много добре запознати.

Как стои въпроса с авторските права, или ако някъде има изчерпателна и достоверна информация, просто ми дайте линк. По-специално ме интересува дали някакви наднационални, или да кажем глобални регулации могат да направят проблем за издаване на книга в България?

Книжката, която замислям е художествена литература, но ще има няколко момента в които, ще се използват кратки цитати от други произведения.
 
Каква е процедурата за издаване на електронна книга? Има ли разлика между условията и гаранциите сравнено хартиена книга?

От значение ли е да има/няма ISDN тъй, като виждам, че ISDN може да се получи само, чрез издателство.
 
Аврорското право отпада 70г след смъртта на автора, ако ще цитираш Вазов, например нямаш проблем, разбира се, трябва да не се "изкривява" самото произведение...

А ако искаш наистина запознат човек, адвокат,

Искаше и линк: https://lex.bg/mobile/ldoc/2133094401


Със сигурност има и някакви положения касаещи цитати...
 
Аврорското право отпада 70г след смъртта на автора...
... ако няма живи наследници.
 
Първият въпрос ми се изясни до някаква степен.

Вторият ми е пълна мъгла, като допълвам:
Каква е процедурата за издаване на електронна книга? Има ли разлика между условията и гаранциите сравнено хартиена книга?

От значение ли е да има/няма ISDN тъй, като виждам, че ISDN може да се получи само, чрез издателство.
Интересува ме как авторът може да си гарантира на 100% правата върху написана от него книга?
В моя случай става въпрос за издаване само на електронен вариант.
Има ли значение, дали изданието има, или няма ISDN?

В крайна сметка питам как да издам книга само в електронен вариант и да притежавам пълни права над нея?
 
Пробвай се примерно да ползваш Шерлок Холмс без да кихнеш на тия:
https://conandoyleestate.com/licensing/trademarks-and-copyrights

ПП: Конан Дойл е починал преди > 70 г.
ами има разни частни случаи, например САЩ увеличават срока на някои произведения преди да станат public domain, както и други страни, но спрямо българското законодателство е 70г., не съм на ясно дали и тук няма подобни случаи ...
 
Искам да попитам, но наистина моля за отговори от хора, които са наистина много добре запознати.

Как стои въпроса с авторските права, или ако някъде има изчерпателна и достоверна информация, просто ми дайте линк. По-специално ме интересува дали някакви наднационални, или да кажем глобални регулации могат да направят проблем за издаване на книга в България?

Книжката, която замислям е художествена литература, но ще има няколко момента в които, ще се използват кратки цитати от други произведения.
Здравейте. Първо, необходим Ви е ISBN, а не ISDN. ISDN е съкращение, възприето и в България, за цифрова мрежа на интегрирани услуги. Тоест тотално различно от това, което визирате и Ви е нужно. Номерът, който се взима от Националната библиотека за книги - печатни и електронни - е ISBN. Ние като издателство имаме издателски код и регистрация и взимаме номера за клиентите си, чиито книги създаваме, отпечатваме и т.н.
Второ, самото авторско право си е по закон на автора, без да е нужен номер. ISBN-ът не ви пази от кражба на труда. В случай на такава - съдът е институцията, към която да с обърнете. Прочетете закона за авторското право и сродните му права.
Вижте и тук https://bg.wikipedia.org/wiki/Международен_стандартен_номер_на_книга
 
Последно редактирано:
Изданието трябва със сигурност да има ISDN. Дори когато изданието е в електронен вариант.
ISBN, уважаема. Не разбирам защо човек, който дори не знае как се казва този номер, слага хилещи се човечета под пост на ИЗДАТЕЛСТВО, което от 15 години издавани книги и обяснява на друг човек, с когото НЯМАТЕ общо, какво и как се прави. Вероятно детинско поведение, завист, яд, съчетани със страх от конкуренцията. Ако сте добра в писането, никой няма да Ви звеме хляба. Обаче явно не вярвате в себе си. Наблюдавам, че се смеете под коментарите на всички, които работят като копирайтъри и преводачи, защото са Ви конкуренция. ;) Хубава ви вечер, уважаема...
 
Здравейте. Първо, необходим Ви е ISBN, а не ISDN. ISDN е съкращение, възприето и в България, за цифрова мрежа на интегрирани услуги. Тоест тотално различно от това, което визирате и Ви е нужно. Номерът, който се взима от Националната библиотека за книги - печатни и електронни - е ISBN. Ние като издателство имаме издателски код и регистрация и взимаме номера за клиентите си, чиито книги създаваме, отпечатваме и т.н.
Второ, самото авторско право си е по закон на автора, без да е нужен номер. ISBN-ът не ви пази от кражба на труда. В случай на такава - съдът е институцията, към която да с обърнете. Прочетете закона за авторското право и сродните му права.
Вижте и тук https://bg.wikipedia.org/wiki/Международен_стандартен_номер_на_книга
Чел съм ги. От това, което съм чел ми се струва, че има смисъл.
 

Горе