От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?
Търговия се извършва там от където получаваш парите.
Именно това е. Продаваш в Щатите но парите влизат в Българска сметка. Значи търговията се извършва от България. Няма значение от къде се доставят стоките. Като си купиш от Китайските онлайн магазини нещо, къде мислиш че китаеца се облага на данъци?
Това не е вярно. По-горе обясних за "мястото на стопанска дейност".
Ако имаш магазин за часовници в САЩ (направен от тухли, не от HTML код), но плащанията влизат в "българска сметка", данъците ще се плащат в САЩ, а не в България. Има много американски фирми (продаващи онлайн), които имат сметки в Кипър, защото е трудно да си отворят сметка в САЩ (виж темата за дропшипинга).
Пейпал, ОКпей няма значение от къде са.
Точно това обясних и аз по-горе.
Ти така или иначе да изтеглиш парите трябва да посочиш някаква банкова сметка. Било то и карта, парите пак влизат в банковата ти сметка.
Не е задължително. Може парите никога да не се прехвърлят в банкова сметка при банка в България. Може фирмата ти да ти плати дивидента в твоя лична банкова сметка, която се намира в швейцарска банка. Но това не освобождава фирмата от задължението да плати данък върху дивидента. Aко фирмата не е задължена (примерно защото е регистрирана в офшорна зона) физическото лице е задължено да си плати данъка върху дивидента в държавата, където дължи данъци. Собственикът може да отиде на екскурзия и там да си изхарчи парите. Може да ги прехвърли в българска банка и да си ги държи. Това няма никакво значение по отношение на задължението да си плаща шибаните данъци на шибаната държава.
Имаш ли по някакъв начин сметка в чужбина отворена и парите минават от там. Нямаш проблем. Но зависи пак коя страна.
Няма да има проблем до момента, в който данъчните ще разберат, че има банкова сметка в съответната държава и не си е платил данъците. Това, че парите никога не са влезли в България (стоят си в банкова сметка в чужда банка) не освобождава получилия дохода от задължението да си плаща шибаните данъци на шибаната държава.
Давам ти пример с Италия. Има документ фискален код който се издава от министерството на финансите. Нямаш ли такъв документ, не можеш да използваш нито една банка, не можеш да извършваш дори пощенски преводи.
Когато го имаш го представяш като ЕГН навсякъде. Било то в Банка или където и да е.
Така ти следят всички сметки които отваряш и лесно могат да разберат доходите ти.
Ако фирмата си отвори сметка в банка извън Италия пак ще продължава да дължи данъци в Италия. Това, че данъчните няма да разберат веднага (ако не им кажеш) не променя факта, че фирмата е длъжна да си плаща данъците, въпреки че парите влизат в банкова сметка в друга държава (или
небанкова сметка при доставчик на платежни услуги в друга държава).
В България сигурно пак имат начин да следят.
Според теб ако си прехвърляш по 10 000 лева месечно от Пейпал, Окпей и други онлайн разплащателни форми в твоята сметка в България, дали няма да те посетят и питат от къде са ти парите?
Данъкът го дължиш дори и парите никога да не бъдат прехвърлени от PayPal,
OKPAY и т.н.
После при прехвърлянето на парите (които вече са обложени с данъци) не дължиш данък още веднъж. Да прехвърляш пари от твоята сметка при PayPal или
OKPAY в твоята банкова сметка е като да си прехвърляш парите от единия джоб в другия.
Ако те питат от къде са парите - показваш им данъчната декларация (ако си физическо лице) или счетоводните документи (ако си юридическо лице), където се вижда, че доходите вече са обложени с данък.
Ако им кажеш че продаваш Часовници по 2000 лева в Америка. Дали няма да искат да плащаш данъци?
Зависи как ги продаваш. Ако имаш склад с часовници в България и твоята българска фирма ги изпраща по куриер до клиенти в САЩ, твоята фирма трябва да води счетоводство съгласно българските закони. В САЩ клиентът плаща данъци, не твоята фирма. А може и да не плаща, ако стоките са с незначителна стойност, не съм запознат с американското митническо законодателство. Но със сигурност твоята фирма не трябва да плаща данъци в САЩ, ако мястото на стопанска дейност е в България (служителите и управителите на фирмата се намират в България, стоката се праща от България).
Ако обаче стоката се изпраща от склад в САЩ, но българската фирма получава плащанията от клиентите, вече става по-сложно. Много доставчици биха отказали да ти вземат парите, ако разберат, че не си американска фирма. То ако беше възможно всички онлайн търговци в САЩ щяха да си регистрират български фирми и да плащат данък печалба на фирмата 10% вместо много повече в САЩ. Примерно получават $100 от клиента, 90$ задържат като печалба на българската фирма, $10 плащат на американската фирма (която изпраща стоката физически от американски склад), последната плаща $5 на производителя и с останалите $5 плаща разходите си (заплати, наем и т.н.) и печалба за американската фирма не остава (точно това е целта - цялата печалба да се обложи в България на по-ниския данък). После собственикът на фирмата (който за данъчни цели живее в България или друга държава, където няма да го облагат с допълнителен данък, освен данъка върху дивидента, който вече е платен в България) си получава дивидент (обложен "само" с 5% - удържани от българската фирма съгласно българското законодателство) и си харчи парите на воля. Проблемът е, че тази схема (макар и легална според българските закони) вероятно е нелегална съгласно американските закони.
Ако имаш фирма в Америка и си плащаш данъците и прехвърлиш парите си в България в твоя сметка, пак те търсят за данъци.
Моя случай е такъв и не ми стана ясно дали се облагам на данъци или просто трябва само да декларирам парите че са от моя фирма в чужбина.
Не съм запознат и аз.
А ти физически къде се намираш през повечето време?
Твоята фирма плаща данък в САЩ. Обаче когато фирмата разпредели дивидент се плаща данък върху дивидента. Вероятно твоята фирма е длъжна да плати данък върху дивидента в САЩ преди да ти преведе дивидента (минус данъка върху дивидента, който удържа и внася в САЩ). Трябва
да платиш на данъчен консултант да прочете законите за избягване на двойното данъчно облагане и да ти каже как точно става плащането на данъка върху дивидента в България*, кой метод точно се ползва (дали изобщо не дължиш данък, дали дължиш данък върху реално получената сума, дали дължиш данък върху брутната сума, определена с решението за разпределяне на дивидент). След като фирмата е твоя ще бъде по-лесно да се сдобиеш със съответните бумащини във връзка с облагането (или необлагането) на данъка върху дивидента.
Ако няма спогодба за избягване на двойното данъчно облагане е лесно - данък се дължи в България* върху брутната сума определена с решението за разпределяне на дивидент. Проблемът е,
че има спогодба за избягване на двойното данъчно облагане и си длъжен да се съобразиш с това (такива номера "ама аз искам да си платя данъка още един път в пълен размер вместо да се занимавам да плащам по-малко" не вървят - шибания закон е написан за да се спазва).
При доходите от дивиденти в САЩ се прилага "обикновен данъчен кредит".
*Горните разсъждения важат, ако се намираш в България.
Ако се намираш в Италия - трябва да плащаш на данъчен консултант в Италия и той да ти обясни за данъчното облагане в Италия. После след като си платил данъците в Италия (или ако не се налага плащане на данъци - след като си събрал всички документи), с тези документи отиваш при данъчния консултант в България и той ще каже какви още документи трябват, и после с тези документи - отиваш в НАП да се разправяш с лелките (или директно в съда - ако са решили да те съдят).