blackout8
Well-Known Member
Въпреки странния карамбол във властта, при който искаха оставката на финансовия министър, а пък си я подаде вътрешният, без съмнение топ-новината на 2015 г. ще си остане изтегленият колосален 16-милиарден заем. Проблемът, господа, не е, че заемът е неизгоден, а че от тук нататък ще преживяваме/докато ни ги дават/ единствено с вземане на нови многомилиардни заеми, все едно – изгодни или неизгодни. В този си вид България е обречена държава.
Самоизяждаща се държава, която ще гълта всеки нов заем, колкото и голям да е той...
По официална статистика българите в трудоспособна възраст са около 3 млн. Обаче сега почваме с изваждането. Според НСИ безработните са около 355 хил. Прибавяме още около 100 хил., които не са се регистрирали в бюрата по труда. Инвалидите гонят 700 хил. Стават 1,155 млн. Плюс държавните чиновници, полицията (тук сме на 8-о място в света по брой на полицаи на глава от населението!) и армията бройката стига 1,370 млн. Добавяме 127 хил. учители плюс няколко десетки хиляди учени, асистенти, преподаватели. Всичко това изваждаме от 3-те млн. и остават около 1,5 млн., в реалния сектор, които реално би трябвало да произвеждат някакъв брутен вътрешен продукт. За съжаление трябва да продължим с изваждането.
НСИ твърди, че турската етническа общност наброява 588 хил., което абсолютно не може да бъде вярно, тъй като от Освобождението до днес този етнос у нас винаги е бил около 10% от населението. Не случайно на парламентарни избори то е стигало до 660 хил. гласа. По данни на статистиката циганите са 430 хил., но според далеч по меродавния Цветелин Кънчев неговите мургави събратя са 870 хил. Така коректното число общо на двата етноса е 1,6 млн. В трудоспособна възраст от тях са около 1/3, или около 600 хил. Неграмотните от циганската общност са над 100 хил., а безработицата е над 90%. Турците пък основно се занимават с отглеждане на тютюн, но този бизнес е на изчезване, а докато почнат да садят на негово място билки, както ги съветват евроекспертите, ще изтече доста вода. В кризата строителството катастрофира и им отне и другото важно препитание. Изваждаме от 1,5 млн. още около 300 хил. практически безработни от етносите и остават в най-добрия случай 1,2 млн., които реално произвеждат БВП. В това число ескимосите и марсианците, чието наличие НСИ прилежно е отчела, плюс 500-те хил. официални алкохолици.
Като теглим чертата, 1 произвежда – 6 ядат. Това е формулата на БГ-икономиката.
Ето го и обяснението защо години наред сме най-бедната страна в ЕС и най-безперспективната.
Лично аз не мога да направя нищо, освен да задавам въпроси.
Нормален ли е, да кажем, следният факт: мощната икономика на Белгия с население от 10 млн. души да издържа 80 хил. служители в държавната администрация, а хилавата българска икономика, при малко над 7 млн. население, да хрантути близо 130 хил. души в администрацията?! Близко е до ума, че половината ни чиновници трябва да бъдат съкратени. Но никой не смее. Свидетели сме на абсолютен парадокс: колкото повече намалява населението на страната, толкова повече се увеличава държавната администрация!? През 2001 г. тя е била 88 хил. души, 2009-а – 118 хил, а сега клони към 130 хил. Защо са ни необходими цели 28 области със съответната безбройна, безполезна и корумпирана администрация? Нима 6 области при малка държава като нашата не са достатъчни? Защо при намаляващо население са ни толкова много общини със съответните чиновници, които отегчено си клатят краката за едната заплатка, но пък ентусиазирано и задружно пречат на гражданите и бизнеса?
Защо трябва да сме държавата с най-много депутати и полицаи на глава от населението в Европа? Какъв е ефектът – нулев. Отиващият си министър Вучков има смелостта да съобщи, че само 1,5% от милиардният бюджет на МВР отива за оперативно-издирвателна дейност, всичко останало за заплати, бензин, порциони, дрехи и пр.
Редно ли е родните депутати да получават най-голямата партийна субсидия в ЕС? Защо им е? За да харчат техните партийни вождове за луксозни воаяжи в скъпи парижки хотели по 14-15 хил. евро за седмица? И да им чистят хотелските стаи за по 700 евро на ден? В парламентите на свръхбогатата Англия служебни коли няма, в Кипър и Малта имат по 2, в Австрия 3 – на председателя на парламента и на заместниците му. А в нашето Народно събрание са си накупили почти 100!? Освен председателят и 8-те/!!/ му заместници още 3 дузини шефове на парламентарни комисии разполагат с персонални лимузини и двама шофьори на денонощно обслужване! Защо? Нека се возят със собствените си автомобили. Или пък на градския и железопътния транспорт. Да видят на живо резултатите от законодателните си реформи.
Никъде по света няма толкова много служебни коли, колкото у нас
По брой на служебните коли на глава от населението сме абсолютни шампиони. Те са десетки хиляди. Всяко министерство, агенция, комисия, общини, кметства, държавни предприятия и пр. трошат грешни народни пари за шофьори, заплати, консумативи, бензин, поддръжка, застраховки, ремонти и пр., и т.н. и т.н. Пир по време на преход.
Швеция (9.5 млн. души) има 10 държавни автомобила, Германия (80 млн. души) има малко над 900, България (7 млн. души) хиляди служебни возила…
Информацията за точния брой у нас не е публична!
Шведските държавни служители и политици ползват градския или собствен транспорт.
В България всякакви съветници (на раздутите кабинети в правителството), парламентарни секретари, шефове на безбройни дирекции и териториални управления, депутати, агенции използват служебни автомобили с пари на данъкоплатците.
Всеки автомобил си има шофьор със заплата, гараж, нови гуми всяка година, бензин, винетки, гражданска отговорност, каско…
Ще дам само два примера като пряк свидетел
В Държавна агенция «Архиви» по времето на Тройната коалиция има само 2 служебни леки коли. След прословутите рестрикции на Дянков архиварските шефове се сдобиват с 10 служебни лимузини, от които 8 персонални. Аналогично е положението и в Агенцията за българите в чужбина. Тя наброява едва двайсетина човека, но те имат трима големи началници, и тримата също със скъпи персонални автомобила. През 2010 г. външният министър Н. Младенов предлага тази агенция да се закрие и да стане дирекция във външно министерство, както е била дълги години, което би спестило на бюджета стотици хиляди лева. Верен на политиката си, обаче, Дянков отказва. Ако този отказ се остойности, ще излезе, че благодарение на дянковите “рестрикции” българските данъкоплатци плащат над 100 хил. лв. годишно за глезотиите на разни чиновници само в две малки агенции!
Впрочем, шефът на агенцията за българите в чужбина идва по партийна линия от Държавна агенция „Архиви”, където е работил нещо средно между домакин и закупчик. Защо и е необходима на държавата такава агенция с такива пародийни началници?
Умножете двата примера от тези две малки агенции по 100, по 1000, и ще видите какви колосални ресурси изтичат в необятния и нерентабилен публичен и чиновнически сектор, който отдавна е задушил реалния. С култовия 16 милиарден заем ножът очевидно опря да кокала.
Източник - http://newsline.bg/read_more.php?post=11404