Забрави за бързите кредити. Няма значение къде ще отидеш - Кредисимо, Изи кредит и т.н. Направи си справка в БНБ и ще видиш как никнат като гъби фирмите за бързи кредити. Всички фирми, които са на българския пазар и предлагат "лесни/бързи" кредити са с таргет група такива като теб. Разбира се, водиш се "рисков профил" следователно лихвата ще бъде по-висока. Не е проблемът в нея. Проблемът започва когато изпиташ затруднение с вноска, примерно. Идва падежът. Ти не си превел месечната вноска и леко започваш да се мотаеш. Тогава попадаш в истинския водовъртеж на "взех малко започва да ми излиза през носа".
Микрофинансиращите институции са по-добре - Устои, Сис Кредит, Микрофонд и т.н.
Пазарът горе-долу е следният:
1. Банки
2. Микрокредитиращи институции
3. Бързи кредити
Микрофинансиращите институции финансират рискови профили и искат по-лека гаранция (поръчител/солидарен длъжник - на постоянен трудов договор, месечно възнаграждение - над минималната работна заплата). Отделно, повечето си партнират с Фонд Мениджър на Финансови инструменти в България и има доста програми, по които можеш да се включиш - start up, оборотни, инвестиционни и т.н. При тях няма сериозни драми когато просрочиш вноска с няколко дена или се обадиш за намаляване на вноска, удължаване на срок на кредита и т.н. Условията са по-изгодни в сравнение с бързите кредити и са по-приятелски настроени. Бързите кредити ти вършат работа само и единствено ако си убеден, че можеш да понесеш месечната вноска за периода на кредита. Всяко едно леко отклонение от договореното не е готино за теб.
Нека не забравяме, че банките (или другите финансови институции) ти дават чадър когато не вали, ама започне ли да вали си го взимат обратно.