Вендинг машина за лекарствени продукти

Nicksn

New Member
Здравейте, за пръв път пиша във форума и се извинявам ако темата е засегната някъде другаде.
Наскоро в родния ми град сложиха вендинг машина за фармацевтични продукти. Което в град (население около 10к човека и малки села в близост) без денонощна аптека е доста добре.
Та идеята ми е ако някой има някаква представа как стой въпроса със закупуване на машината, лекарствата, данъци, обслужване и такси?

partytime

Active Member
Машината като машина е вързана към нап и работи на същия принцип на кафе машините. При тези машини, там е разликата, че можеш да продаваш лекарства с регистрирана фирма като дрогерия, което олеснява процеса.

Blinky

Owner
Не знаех, че вече и хапове може да си купиш от улицата. Но не би било нещо по различно от кафе машина, с единствената разлика, че тук се иска сериозна лицензирана аптека или другерия да я управлява, както и много по-стриктно следене на продуктите в нея - срок на годност, нараняване на опаковката, поддръжка на наличността.

За отчитането, с терминал към НАП. Сигурен съм, че някъде има и списък с позволените лекарства, които могат да се продават с такава машина. Което ме навежда на мисълта, че такава машина няма как да замести денонощна аптека на 100%. Не съм много запознат, но лекарства с рецепта не би било нормално да се предлагат. А и се съмняваме да са интегрирани четци за рецепти. Не Мисля, че Ел. Рецептите имаха QR код, но не съм сигурен. :)

alexkuzmov

Active Member
Не знаех, че вече и хапове може да си купиш от улицата. Но не би било нещо по различно от кафе машина, с единствената разлика, че тук се иска сериозна лицензирана аптека или другерия да я управлява, както и много по-стриктно следене на продуктите в нея - срок на годност, нараняване на опаковката, поддръжка на наличността.

За отчитането, с терминал към НАП. Сигурен съм, че някъде има и списък с позволените лекарства, които могат да се продават с такава машина. Което ме навежда на мисълта, че такава машина няма как да замести денонощна аптека на 100%. Не съм много запознат, но лекарства с рецепта не би било нормално да се предлагат. А и се съмняваме да са интегрирани четци за рецепти. Не Мисля, че Ел. Рецептите имаха QR код, но не съм сигурен. :)

Най-вероятно са някакви хомеопатии, прахчета, беналгини и такива.

@Nicksn Какво се продава от самата машина, интересно ми е?

Blinky

Owner
Най-вероятно са някакви хомеопатии, прахчета, беналгини и такива.

@Nicksn Какво се продава от самата машина, интересно ми е?
Да, плюс някакви (ако не предимно) хранителни добавки. Дори се чудя такива леки като аспирин и аналгин дали може. Но може би не.

Nicksn

New Member
Ами като цяло лекарства от първа необходимост като Аналгин, трахизан и подобни имаше ако не се лъжа.
То нали това донякъде е идеята човек да може да вземе нещо подобно.
Иначе съм съгласен, че няма как да замести денонощна аптека напълно в град, в който има такава.
А иначе наскоро бях чел, че държавата е одобрила някакъв проект за 20на милиона за някакви много технологични машини, където човек може да има връзка с кол център и т.н. Обаче май пак е била някаква врътка и са го спрели.

nikiboy

Member
Не пипайте на Марешки бизнеса.
В най-добрия случай ще инвестирате едни 50-60 хиляди лева за нещо локално, след 1-2 години ще се появят акулите в национален мащаб и.... ако сте си избили инвестицията ще е супер.

Nicksn

New Member
Не ми се мисли какви хора, ще се събират пред тези машини. :) А това някой смятал ли си го е колко време ще се избива. На мен ми изглежда повече от 10 години. Но дано не се лъжа.
Ами за хората, предполагам, че хора в нужда просто. Не е кафемашина, че вечер да идват някакви лапетии. Иначе разбира се, винаги има риск от вандализъм.
А вече като изплащане предполагам много зависи. Цени на продуктите, поддръжка, а и разбира се и от това къде се намира и наем може би.

M.I.6.

Active Member
Хаха представям си преди да ти пусне аспирина да се включи звукозапис "лекарствен продукт за възрастни и деца над 12г. Преди употреба, прочетете листовката" на х6 скорост, разбира се.

Майтапа на страна. Идеята за такива машини е много добра. Дано влязат в по-масова употреба.

NovaPS

Well-Known Member

Според Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, вендинг автомати за лекарства могат да работят само на територията на аптеки и дрогерии, извън тези обекти те са незаконни. Другото изискване е, да продават само лекарства без рецепта.

Накратко.. наема и тока са ти най-малкия проблем :D

Nicksn

New Member
Накратко.. наема и тока са ти най-малкия проблем :D
Аз точно тези статии четох наскоро.
Ама тъпото е, че идеята е страхотна обаче не се е осъществила.
Обаче нали ако го направиш излизаш срещу големите фармацевтични компании у нас и ти се разказва играта явно.

NovaPS

Well-Known Member
Интересно по кой закон са не законни.
Не ми стана ясно от статиите.
Еми точно така записано го няма...
Ама според това:
Чл. 218. Търговията на дребно с лекарствени продукти се извършва само в аптеки и дрогерии по реда на този закон, с изключение на случаите по чл. 232, ал. 2
Т.е. явно когато е на територията на аптеката е част от нея. Некви вратички.

Въпреки че има член:
Чл. 222. (1) (Обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 65 от 2008 г., изм., бр. 71 от 2008 г., в сила от 26.07.2008 г.) Право да извършва търговия на дребно с лекарствени продукти има физическо или юридическо лице, регистрирано като търговец по българското законодателство или по законодателството на държава членка, което е сключило трудов договор или договор за управление на аптеката с магистър-фармацевт, а в предвидените от закона случаи - с помощник-фармац
той е обявен за противоконституционнен

alexkuzmov

Active Member
Еми точно така записано го няма...
Ама според това:

Т.е. явно когато е на територията на аптеката е част от нея. Некви вратички.

Въпреки че има член:

той е обявен за противоконституционнен
Аааа любимото ми законодателство плюс, без съмнение, любимата на всички бюрократщина ефективтно спъващи прогреса от стотици години.

NovaPS

Well-Known Member
Аааа любимото ми законодателство плюс, без съмнение, любимата на всички бюрократщина ефективтно спъващи прогреса от стотици години.
Ай ся да не падаме духом.
Възможността да си купиш машини и да ги предлагаш на днвените аптеки да праят кинти от нурофен и през ноща си остава :D
Предоставяш ги под наем+поддръжка и си ти.

rujel

Active Member
Хаха представям си преди да ти пусне аспирина да се включи звукозапис "лекарствен продукт за възрастни и деца над 12г. Преди употреба, прочетете листовката" на х6 скорост, разбира се.

Майтапа на страна. Идеята за такива машини е много добра. Дано влязат в по-масова употреба.
На "на х1/6 скорост" искаше да кажеш, т. е. не много бързо, а изключително бавно и силно. Този автомат няма рекламно време, което цели да минимизира, а чрез по-дългото съобщение е по-продължителен намека към минувачите: "Ей хора, не виждате ли, че някой ползва автомата за лекарства. Я бързо на опашката...".

Горе