Взаимоотношения с дизайнер/copywriter

mnedelchev

Active Member
Привет,
до края на годината ще ми се наложи да използвам услугите на някой дизайнер и искам да знам при евентуално съгласие от двете страни да работим заедно как се случват нещата, че той да загуби права върху изработените от него дизайни/ресурси? Търсих последните дни тук информация относно тази тема и това, което разбирам, е че собственик на ресурса било то снимка/дизайн/файл става този, който го е създал и той има авторското право. Сещам се единствено за лека форма на договор за конфиденциалност, но май не е достатъчно? Ще се радвам на пояснение, благодаря предварително :confused:
 
Не знам какво общо има договора за конфиденциалност с материалите на някой друг. Това е все едно аз да кандидатствам в Служба КОС за огнестрелно оръжие и вместо да изкарам курса по стрелба, аз да им покажа че имам изкарам кулинарен курс. Никаква логика.

Това, което трябва да направиш е да сключиш договор с дизайнера, където да се посочат клаузи за снимки/графики и прочее, където той гарантира, че са royalty free. И това да е нотариално заверено с подпис на двама ви.

Лицензът, който той трябва да използва е Public Domain (CC0). Тоест да тегли материали публикувани под този лиценз. Веднъж продукти пуснати свободно в интернет пространството под този лиценз — не може под никаква форма на по-късен етап да има оплаквания/жалвания за копирайт или друг вид правни искания в този аспект. Правата ви под публик домейна не могат да бъдат ревоукнати!

. . .


No Copyright
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law. You can copy, modify, distribute and perform the work, even for commercial purposes, all without asking permission.

https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

. . .


What happens if the author decides to revoke the CC license to material I am using?
The CC licenses are irrevocable. This means that once you receive material under a CC license, you will always have the right to use it under those license terms, even if the licensor changes his or her mind and stops distributing under the CC license terms.

https://creativecommons.org/faq/#wh...-revoke-the-cc-license-to-material-i-am-using

. . .

Това важи и за други CC лицензи, но пък при други трябва да се напише кой е автора на продукта. Затова и споменавам точно този лиценз, защото ви освобождава от всякакво наказателно преследване от страна на автора.

Ти накарай дизайнера да подпише, че всички продукти са под Public Domain (CC0) лиценза, заверено при нотариус, и си готов!
 
Последно редактирано:

Горе