Възможна ли е енергийна независимост?

От: Възможна ли е енергийна независимост?

Е как без АЕЦ ли ... :D
 
От: Възможна ли е енергийна независимост?

Де да знам. Те имат много. Може да са мушнали нЕкой кабеляк по между преспите и да ни баламосват - да не строим Белене.
 
От: Възможна ли е енергийна независимост?

[video=youtube;9d-tKlFSkDY]https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9d-tKlFSkDY[/video]

Нa 14.01.2012 трима българи от Варна се срещнаха в Брюксел с г-н М. Кеше и го поканиха да посети България.
[video=youtube;uytOIjvmh4c]https://www.youtube.com/watch?v=uytOIjvmh4c[/video]

2-ра част на видеото

Видео за Мехран Кеше в "Денят отблизо с Мария Андонова" - участва Андрей Ангелов, учредител на Инициативната група "21 септември" във Фейсбук
 
От: Възможна ли е енергийна независимост?

Не гледах видеото но предполагам че става въпрос за онзи измамник дето преди половин година разправяше как щял да направи чудеса пък до сега нищо не е се е случило. Само до колкото се чу май е събрал мингизите на разни бананови републики дето си мислят че могат да бъдат енергийно независими.

Незнам дали си спомняте но преди няколко години и Ахмед Доган (да го спомена че сега е модерен) се беше вързал на подобни щуротии даже май експериментално бяха поставили в една детска градина някакво подобно изобретение ама така и май не казаха дали е проработило
 
От: От: Възможна ли е енергийна независимост?

НЕ, а трябвали ни в Европейската общност.
Пречупено през атомните централи ....евтин ток, ама това е за държавата. Разликата между себестойност и продажна цена отива в държавната хазна.
Испания има 2, недостоверна информация и са в предизборната платформа на всяка партия за закриването им. Проблемът е че плащат по 700 000 евро на Франция за съхранение на отпадъците.
Япония има над 80, ама знаем ситуацията със земетресения, цунами....
И в крайна сметка ще ни реши ли проблемите на България.
 
От: От: Възможна ли е енергийна независимост?

Проблемът е че плащат по 700 000 евро на Франция за съхранение на отпадъците.

Тези така наречени "отпадъци" са ценна суровина за следващите ядрени реактори.


Йордан Йорданов каза:
От особена важност за нас е, че много от проектите за малки модулни реактори ще използват за свое гориво отработеното гориво от днешните водно-водни реактори. За периода на своята експлоатация АЕЦ Козлодуй вече е натрупал и ще натрупа още отработено гориво. Това е ценна суровина за бъдещите малки модулни реактори, които могат бъдат инсталирани в България, както и най-добро решение на проблема с радиоактивните отпадъци.
Въвеждането в експлоатация на малки модулни реактори в България задължително трябва да бъде взето предвид в разработването на една дългосрочна енергийна стратегия на страната до 2050 г., която да бъде съобразена с потенциала и възможностите за утилизация на тези бъдещи ядрени мощности.

Проекти за малки модулни реактори

Въпросът на референдума е некоректен.

Разполагането на малки модулни ядрени реактори близо до големи консуматори, би могло да е значително по-ефективно от една централа, която захранва множество отдалечени потребители. Особено като се има предвид, че суровината за старите големи ядрени реактори ще поскъпва и ще се трупат "отпадъци", които могат да се оползотворят от новите малки модулни реактори.

БНТ каза:
Превърнал е един изгорял заслон в първата в Европа напълно независима високопланинска постройка с положителен енергиен баланс. Което ще рече, че произведената от слънцето, вятъра и земята възобновяема енергия надвишава нуждите на хижата. Дори и когато в нея гостуват туристи.

Не казва обаче колко енергия е изразходена за да се произведе и транспортира техниката, с която усвоява "безплатната" и "зелена" енергия.
 
От: Възможна ли е енергийна независимост?

За което говоря от доста време:

http://vbox7.com/play:c79414dfd8
 
От: Възможна ли е енергийна независимост?

Абе, а някой знае ли кво стана с еидн българин, който имаше прототип на двигател с водород, ли кво ли, и то извлечен от вода, мисля че нещо изчезна,
Писаха за него, някакъв изобретател, имаше съмнения, че са го отвлекли.
 
От: Възможна ли е енергийна независимост?

Абе, а някой знае ли кво стана с еидн българин, който имаше прототип на двигател с водород, ли кво ли, и то извлечен от вода, мисля че нещо изчезна,
Писаха за него, някакъв изобретател, имаше съмнения, че са го отвлекли.

Мисля, че се базираше на Брауновия двигател.
 
От: Възможна ли е енергийна независимост?

Използването на термопомпа за отопление или охлаждане на цели сгради не е никак нова. Ползва се в развитите страни (с развита пазарна икономика).

Когато е много студено, другия край на термопомпата, вместо с въздуха, може да се свърже с тръбите на доставчика на топлинна енергия. Това ще подобри ефективността на термопомпата, защото се намалява температурната разлика. Когато е топло, климатикът може да бъде свързан с въздуха. Ако има техническа възможност, би било добре да се свърже с топлообменник, заровен под земята. Така пак ще се повиши ефективността, защото почвата обикновено е по-топла от въздуха и топлинното съпротивление е по-малко. При положение, че се намира в мазата. няма проблем топлообмена да става със земята, а не с въздуха.

Вариант 1:

Въздух -> термопомпа -> радиатори на сградата


Вариант 2:

Земя -> термопомпа -> радиатори на сградата

Вариант 3:

Топлофикация -> термопомпа -> радиатори на сградата

Добре е в зависимост от температурата на почвата да се прави превключване между втория и третия вариант. Така няма да се плаща на топлофикационното дружество когато не е много студено и ще се плаща когато е много студено (и термопомпата не е ефективна при такива големи разлики в температурата).

Пазарната икономика работи най-добре когато гражданите (рационалните икономически субекти) са образовани. Когато не са образовани - много често взимат неизгодни за тях решения напълно доброволно.
 
От: Възможна ли е енергийна независимост?

Възможна е, като имаме АЕЦ Белене, а не купуваме от турците ток, които правят електроцентрали.
 
От: Възможна ли е енергийна независимост?

Ако имаме малък модулен ядрен реактор във всеки голям град или близо до големи потребители на енергия - цената на тока ще падне още, защото ще намалеят разходите за транспортиране. Освен това, тези реактори могат да ползват отработеното гориво от АЕЦ Козлодуй - така решаваме проблема и с отпадъците (които в същност са ценна суровина).

(Почнах и аз като едни други потребители на форума да се повтарям по няколко пъти. Трябва да посетя някой психо-доктор, че май това е индикация за заболяване - не ми плаща никой за да си пиша мъдрите мисли по форумите...)
 
Последно редактирано:
От: Възможна ли е енергийна независимост?

(Почнах и аз като ReminD да се повтарям по няколко пъти. Трябва да посетя някой психо-доктор, че май това е индикация за заболяване - не ми плаща никой за да си пиша мъдрите мисли по форумите...)
Колкото и да те уважавам, при следващото подобно изречение, ти праскам червената репутация, да ти е ясно да не се закачаш така подло. Аз като нещо не ми харесва в мнението ти - просто го пропускам, а пък ако съм съгласен - ти давам зелена репутация, а не пиша такива глупости, които ти си изрекъл в това изречение.


И да едитваш, аз съм го видял вече, ясно ми е какво ти е мнението за мене, хубаво, така да бъде, нека съм за психо-доктор и нека пиша глупости, щом така смяташ. Нека съм и психично болен.


Извинявай, редактирах си мнението.

Забравих, че по нашите географски ширини се обиждат когато става въпрос за психични заболявания и лечението им.

Около 20% от българите страдат от някаква форма на психично разстройство
 
Последно редактирано:
От: Възможна ли е енергийна независимост?

Извинявай, редактирах си мнението.

Забравих, че по нашите географски ширини се обиждат когато става въпрос за психични заболявания и лечението им.

Около 20% от българите страдат от някаква форма на психично разстройство

Отношението на цялото общество към психично болните, включително медии, професионалисти и обикновени граждани продължава да бъде стигматизиращо и дискриминационно, допълва експертът. В това отношение силно изоставаме от всички европейски страни и световните стандарти.
 
От: Възможна ли е енергийна независимост?

Мога да се басирам, че се топлят на дърва в тази хижа. Ако пък има минерална вода - в Сапарева Баня например - и тя е под налягане, може да се върже в хижата, като парно, което да осигури нуждите за отопление.
В Сахара пък бедуините сушат лайната на камилите и ги ползват като алтернативен източник на енергия и пак са с положителен баланс. Това са частни решения, които е хубаво да станат факт навсякъде в България, но това е невъзможно на практика в близките 1000 години.
 
От: Възможна ли е енергийна независимост?

Възможна е, като имаме АЕЦ Белене, а не купуваме от турците ток, които правят електроцентрали.
АЕЦ за България не е независимост. Бъркаш термина, приемам, че е от несъобразяване.

1. АЕЦ - зависимост: вносно гориво, износ на отпадъците.
2. ГЕЦ (газова) - зависимост: внос на гориво, плащане такси за отделените емисии.
3. ТЕЦ - полу независимост: докато имаме въглища, такси емисии; зависимост като свършат въглищата.
4. ВЕЦ - полу независимост: напоследък Онзи от горе не пуска валежи както преди.
5. ПАВЕЦ - акумулиране излишна енергия. Недостатък: съвременната икономика на България не е в състояние да построи нова ПАВЕЦ.
6. ВЕИ - независимост: няма внос на енергиен източник, няма такси за отпадъци.

Можем да потълкуваме горните неща. Но единствено вариант 6 е независимост. Със сигурност енергията от Слънцето, във всичките и разновидности (вятър например), в обозримо бъдеще няма да се промени и да има цена.
 
От: Възможна ли е енергийна независимост?

И аз съм съгласен, че АЕЦ гарантира вечна зависимост, независимо от коя друга държава.
 
От: Възможна ли е енергийна независимост?

Няма как ВЕИ да осигурят нужната енергия на цялата държава. А това, че сме зависими - кажете ми коя държава в Европа е абсолютно енергийно независима?!
 

Горе