Въпроси за осчетоводяване?

momcheto

Well-Known Member
Здравейте,
чудя се при регистрирана фирма ЕООД, трябва ли да се внасят осигуровки задължително на управителя, ако той е единственото действащо лице във фирмата? И при какви условия?
Също така ако се извършват продажби с някакви ръководства и т.н, трябва ли всяко плащане да се разглежда като отделно или общо като приход от Epay? (множество потребители купуват нещо НЕматериално по Ипей.)
 
От: Въпроси за осчетоводяване?

Да, ако фирмата извърщва дейност трябва да се плащат. Всяка една продажба ти е сделка, така че има дейност и ще трябва да се плащат. Сумата зависи от това как е назначен управителя.
 
От: Въпроси за осчетоводяване?

Да, ако фирмата извърщва дейност трябва да се плащат. Всяка една продажба ти е сделка, така че има дейност и ще трябва да се плащат. Сумата зависи от това как е назначен управителя.

Добре, а ако управителят не е назначен на длъжност? Това означава ли, че трябва да е с трудов или граждански договор, за да му се плащат осигуровки, защото аз така го разбирам? И съответно ако не е назначен плащат ли се осигуровки?
 
От: Въпроси за осчетоводяване?

Щом имаш фирма, работиш не работиш, трябва да си плащаш осигуровки. Ако имаш 2 или повече фирми можеш да избереш да се осигуряваш само на 1 място. Когато правиш продажби към фирмена сметка, трябва да издаваш фактура за постъпилите пари.
 
От: Въпроси за осчетоводяване?

Щом имаш фирма, работиш не работиш, трябва да си плащаш осигуровки. Ако имаш 2 или повече фирми можеш да избереш да се осигуряваш само на 1 място. Когато правиш продажби към фирмена сметка, трябва да издаваш фактура за постъпилите пари.


Фактура или фактури? Щото при Ипей всичко е множество. Предполагам всяка продажба трябва да я зачитам като отделна фактура.
Осигуряването на каква сума ? На база приходи или?
 
За всяка

А осигуровките ако се осигуряваш по договор за управление са върху минималния праг за управител

като наемаш счетоводител на фирмата ще ти го обясни подробно
 
От: Въпроси за осчетоводяване?

Аз плащам минималните осигуровки - към 110 лева месечно и ти ще плащаш толкова най-вероятно.
 
От: Въпроси за осчетоводяване?

Чети Закона за счетоводството. Преди всичко. И не се опитвай да го тълкуваш както ти изнася.
Ако искаш да си редовен, дръж се "редовно". Ако не искаш така - хич не се регистрирай.
Всичко е въпрос на избор. И на знания!...
 
От: Въпроси за осчетоводяване?

Осигуровките ти зависят от това как си се назначил:
Ако имаш договор за управление като управител плащаш осигуровки върху мисля, че беше 2,5 минимални работни заплати.
Ако просто си работиш във фирмата като собственик и нямаш договор за управление се плащат осигуровки върху минималната работна заплата.
Ако работиш на друго място и те осигуряват на 2к+ не плащаш никакви осигуровки за фирмата. (ако те осигуряват на заплата 1800, за фирмата ще дължиш осигуровките върху 200)

Принципно осигуровките са около 50% от сумата върху, която се осигуряваш.
 
От: Въпроси за осчетоводяване?

Фактура или фактури? Щото при Ипей всичко е множество. Предполагам всяка продажба трябва да я зачитам като отделна фактура.
Осигуряването на каква сума ? На база приходи или?

Ако не си по ДДС, както предполагам ще си. Можеш за да пускаш периодично фактури. Не е нужно на всяко плащане отделно да издаваш. Ако от другата страна не го изискват разбира се.
 
От: Въпроси за осчетоводяване?

И нещо последно като въпрос, мисля че темата стана доста информативна и полезна... ако аз се осигурявам от друго място... например, като студент и държавата ме осигурява, дължат ли се осигуровки. Валидно ли е "Ако работиш на друго място и те осигуряват на 2к+ не плащаш никакви осигуровки за фирмата. (ако те осигуряват на заплата 1800, за фирмата ще дължиш осигуровките върху 200)"?
Предполагам държавата ме осигурява на минимална РЗ...
 
От: Въпроси за осчетоводяване?

До колкото си спомням студентите подпълват декларация всяка година, че не получават доходи от друго място и така биват осигурявани от държавата. При всяка една промяна на този статус трябва да се съобщи в университета. т.е да кажеш, че получаваш доходи и така държавата спира да те осигурява.
 
От: Въпроси за осчетоводяване?

И нещо последно като въпрос, мисля че темата стана доста информативна и полезна... ако аз се осигурявам от друго място... например, като студент и държавата ме осигурява, дължат ли се осигуровки. Валидно ли е "Ако работиш на друго място и те осигуряват на 2к+ не плащаш никакви осигуровки за фирмата. (ако те осигуряват на заплата 1800, за фирмата ще дължиш осигуровките върху 200)"?
Предполагам държавата ме осигурява на минимална РЗ...

Да, пак се плащат осигуровки и те осигуряват на възможният минимум. Така ако минималната РЗ е 240, за всичко над 1760 ще дължиш само ДОД, това при условие, че не си по ДДС.

До колкото си спомням студентите подпълват декларация всяка година, че не получават доходи от друго място и така биват осигурявани от държавата. При всяка една промяна на този статус трябва да се съобщи в университета. т.е да кажеш, че получаваш доходи и така държавата спира да те осигурява.

Това по закон е така, но никой не го прави и никой не го следи.
 
От: Въпроси за осчетоводяване?

Здравейте,
чудя се при регистрирана фирма ЕООД, трябва ли да се внасят осигуровки задължително на управителя, ако той е единственото действащо лице във фирмата? И при какви условия?
Също така ако се извършват продажби с някакви ръководства и т.н, трябва ли всяко плащане да се разглежда като отделно или общо като приход от Epay? (множество потребители купуват нещо НЕматериално по Ипей.)
Направи си консултация със счетоводител. Всеки месец си длъжен да внасяш декларации 1 и 6 за осигуровките ти в НАП ...
 
От: Въпроси за осчетоводяване?

Осигуровките от студентството не ги гледай. Учиш не учиш, щом имаш фирма за осигуряваш. Ако работиш обаче имаше някакъв таван. 2-3к на месец ако взимаш мисля, че имаше някакви начини да не плащаш повече осигуровки. Но най-добре се консултирай със счетоводител.
 
От: Въпроси за осчетоводяване?

Здравей,

Имаш ли фирма, задължително се осигуряваш, като най-изгодния вариант в общия случай е като самоосигуряващо се лице, плащайки 108.36лв месечно. Изключения са случаите, когато си инвалид, пенсионер или на друго основание получаваш над 1580лв.

Осигуровките, които се поемат от държавата, докато си студент, е единствено здравна осигуровка върху минималната работна заплата. Регистрираш ли се като самоосигуряващо се лице, обаче, си длъжен да подадеш декларация в университета, че се самоосигуряваш.

Понеже си споменал "множество потребители купуват нещо НЕматериално" - имай предвид, че ако това "нематериално нещо" ЗДДС го разтълкува като услуга, която продаваш на лица от ЕС си длъжен да се регистрираш по чл. 97А от ЗДДС.

Ако искаш всичко да е изрядно, съветът ми към теб е да не предприемаш нищо преди консултация със счетоводител. Има доста разпоредби, които трябва да се следят, а глобите хич не са малки...

Ако имаш повече въпроси, можеш да ми пишеш и на Skype: veda.accounting

Поздрави! :)
 

Горе