Въпрос за Данък върху доходите на физически лица

Определено Не е извършвана търговска дейност, като ли пък "сметка извън бг". До колкото разбрах от множество коментари, щом си пращал нещо по Български пощи към чужбина, то те смятат и че си взел! Което не е реално!
супер, това е успокояващо ще им еба путката майна на нап или те на мен :)
 
А на вас какво ви търсят? Щото може да не е същото...
 
А на вас какво ви търсят? Щото може да не е същото...
аз съм стар длъжник още от времето на еконта :)
 
Ето сега вчера звъни някаква си Стоянова от номер +359875353167 на една позната и и вика, да си оправи документите декларации към Н@Р. А съответният номер излиза като обяви за наеми и имоти в гугъл. Изглежда им хвърлят някакви списъци на странични изпълнители и да тормозят хората. Не знае процедурите, блъфира, целта е да се плашат хората. Има 2-3 изречения заучени и само това си знае.
 
Сега имаме следният казус. Как може да се подаде Декларация чл.50 от ЗДДФЛ за 2020 г. (срока за корекция е до 30.09.2021 г.) за доходите от наложени платежи чрез куриерски фирми? Попълва се "Приложение № 2 доходи от стопанска дейност като едноличен търговец
и доходи от друга стопанска дейност по чл. 29а от ЗДДФЛ"? И как може да се прескочи задължителният "годишен отчет за дейността", защото без него не пуска да се финализира декларацията? Иначе този годишен отчет за дейността от тук ли се попълва https://isbs.nsi.bg/ISBS/faces/welcome? Някой може ли да обясни какво по точно попълва в "Приложение № 2 доходи от стопанска дейност като едноличен търговец и доходи от друга стопанска дейност по чл. 29а от ЗДДФЛ", защото нашия казус е, че имаме само едно ЕГН на човека, който е пращал с наложени платежи по куриерите, а във всичките менюта търсят фирмени данни в това Приложение 2...
 
Защо приложение 2, нали продажбите са от физическо лице. Би трябвало да е 3


Мне, са чекнах.. Направили са го директно приложение 2, защото ауто ви третират като ЕТ, защото извършвате търговска дейност, макар и като физическо лице. Поредната тотална глупост - за да извършваш търговска дейност, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО те третират като фирма, щеш-не щеш. Остава само да се определи какво е търговска дейност, щото в една умрела Германия можеш да продаваш всякакви боклуци до 100К на година, без да те третират като "търговец" Оооо да колко удобно е да се позоваваме за сумати неудобни неща, че сме част от ЕУ, а за други да си мълчим като путьовци недоклатени... :mad: Абе тая умрела държава няма ли вече кой да е бутне най-накрая?!! Айде по-добре турците да ни управляват или некой харабеска (в арабския свят няма сергия която да плаща данък или въобще да се води търговец, още повече да доказва произход и тн счети глупости)
Ахх мамка ви мръсна изедници!!!

В този смисъл - горите още с подаването на декларацията, един вид признавате, че сте търговец ;) Ходете там и им теглете една сосна майна и да си ебават мааа..

Иначе, ясно - щом попълвате приложение 2, значи се яде дървото и с годишни отчети и тн глупости, които пък могат да се попълват и подават само от счетита..и общо взето май май яко сте нагазили в БеГе говнята :)
 
Последно редактирано:
В писмото от НАП пише: "Във връзка с чл. 50, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ: - Задължение за подаване на годишна данъчна декларация имат Чл. 50. (1) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Местните физически лица подават годишна данъчна декларация по образец за: 1. Придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа и с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28;".

В случая търсят данък 15% примерно върху 10 000 лв. за 2019 г. и 10 000 лв. за 2020 г. (календарни години: от 01.01.2019 до 31.12.2019 и по същият начин за 2020 г.) т.е. по 1500 лв. данък за година. Няма да се правят никакви корекции, да се декларират разходи, да се предоставят фактури и т.н. Просто човека иска им плати тези 15% върху цялата сума и да не занимава повече, да не се правят никакви тънки сметки.
 
Е нема.. всички искаме да е просто "ей така" ама не е :)
Бръмването е сам да декларираш, че извършваш търговска дейност и съответно по правилата за безумието ЕТ - да спазваш простотиите за него. Мисля, че можеш само да "спестиш" отчета в нси, другото - не. При всички случаи ти трябва счети за подаването, около 200лв мисля ще стигнат. Не можеш сам - забрави.
И после задължително рег на фирма, иначе продължават да те цакат по същия начин.
ЕТ батета и лелки, парадокс за ЕУ и целом свете ахаха Ем физическо, ем юридическо..и говнята от действията на юридическото ги папа и физическото ахахаха е тва е бг-търговска дейност - лудница :D
Тва трее сменям държавата, тук е тотално безумие и клатенгяс! Ще сменям и гражданството, ще сменям и власта.. ще сменям жената, само резбата нема сменям, нищо че е толкова модерно сега ахахахаха
 
Не е така. Годишен отчет за дейността към НСИ https://isbs.nsi.bg/ISBS/faces/welcome? - Е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН! След като го приемат, автоматично се визуализира в данъчната декларация и сме ОК. Мерси все пак. Дано спестим главоболията на някой друг! Счетоводител не е нужен.
 
В писмото от НАП пише: "Във връзка с чл. 50, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ: - Задължение за подаване на годишна данъчна декларация имат Чл. 50. (1) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Местните физически лица подават годишна данъчна декларация по образец за: 1. Придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа и с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28;".

В случая търсят данък 15% примерно върху 10 000 лв. за 2019 г. и 10 000 лв. за 2020 г. (календарни години: от 01.01.2019 до 31.12.2019 и по същият начин за 2020 г.) т.е. по 1500 лв. данък за година. Няма да се правят никакви корекции, да се декларират разходи, да се предоставят фактури и т.н. Просто човека иска им плати тези 15% върху цялата сума и да не занимава повече, да не се правят никакви тънки сметки.
До колкото знам се искат и осигуровки за 1г. в/у тези 10000лв. т.е не е само 15%....
 
Има ли изобщо някой, който е получил ПОКАНА от нап за обяснение дали е извършвал онлайн търговия и след като е отговорил, че не е или това са били лични вещи пращани по Еконт, да са му казали ОК, всичко е точно, няма проблем, Чао. Имам чувството, че и за 1000лв ако те нарочат, колкото и да им обясняваш си искат данъка... Имам такива впечатления от много хора.
 
Има ли изобщо някой, който е получил ПОКАНА от нап за обяснение дали е извършвал онлайн търговия и след като е отговорил, че не е или това са били лични вещи пращани по Еконт, да са му казали ОК, всичко е точно, няма проблем, Чао. Имам чувството, че и за 1000лв ако те нарочат, колкото и да им обясняваш си искат данъка... Имам такива впечатления от много хора.
Разбита се, че се заяждат с малките, големите са си ги извъртели нещата добре, чрез закони, а другите не могат да ги пипнат, защото са на наши хора. И плащат тия, които искат да си платят, или леко "отнесените". Вече тарикатите си го заслужават. Ама къв тарикат си точно като едни 1000 лева не си обявил? :)
 
Здравейте, значи да разбирам, че данъка върху физически лица е 15% от оборота, като те се плащат всяка година с данъчна декларация?
И в този случай няма да ме касаят фирми, фактури, счетоводства и т.н. и т.н.?
 
Точно така.
 
За 20 000 и нагоре по принцип едно време се изискваше да има задължително ЕТ поне, но сега до колкото знам може и без, защото един познат каза, че няма никаква фирма и е платил директно за 35 000 оборот на година 15% и нищо друго.
 
Виж над 50 000 там задължително се минава по ддс и фирма.
 
Мисля, че не.
 

Горе