@biaaro, тук не си съвсем прав. Със сигурност фирмите обслужващи касовите апарати НЕ лъжат!
Специално за това изменение на наредбата малко хора знаят, а тези, които работят в тази сфера задължително трябва да знаят всички промени! Предполагам, че твоите счетоводители, както между другото и нашите, не са запознати с промяната!
Всичко е въпрос на тълкуване. Нека да обясня по-подробно:
В
наредба Н_18 има изменение от 2017 год:
Наредба Н-18
Чл. 26. (1) (Доп. - ДВ, бр. 40 от 2013 г., в сила от 30.04.2013 г.) Фискалната касова бележка от ФУ трябва да бъде четима, да съответства на образеца съгласно приложение № 1 и да съдържа задължително следните реквизити:
7. (доп. - ДВ, бр. 76 от 2017 г.) наименование на стоката/услугата, код на данъчна група, количество и стойност по видове закупени стоки или услуги;
На страница 63 и 64, дори има публикуван образец как трябва да изглежда касовата бележка. Ясно се вижда наименованието на стоката.
Сега, тук обаче в наредбата има спорен момент:
7. (доп. - ДВ, бр. 76 от 2017 г.) наименование на стоката/услугата, код на данъчна група, количество и стойност по видове закупени стоки или услуги;
Тук ключовата дума е
"видове". По този смисъл ако сте собственик на хранителен магазин например и продавате плодове и зеленчуци, нямате право да маркирате на група "Плодове и зеленчуци". Т.е, можете да имате група домати, в която да маркирате всички сортове домати, без значение дали са Домат розов, Домат червен, Домати Български, Домати Турски и т.н. Същото е и с Млечните изделия например. По смисъла на наредбата, вече не може да маркирате на група млечни изделия, а трябва да имате например Сирена, Пресни млека, Кисели млека, Кашкавал и т.н.
Т.е, трябва да упоменете вида на изделието!
Също:
"Върху касовите бележки ще трябва да се посочва вида на стоката, дори когато става въпрос за уникални творби, произведение на изкуството. Например върху бележките ще трябва да се изписва картина, скулптура, пано, дърворезба и т.н.
Това става ясно от писмен отговор на министъра на финансите Владислав Горанов на въпрос на депутата от БСП Надя Клисурска-Жекова."
Линк към статията.
Отделно от това, при проведени обучения за по процедурите по замяна и/или доработката на фискалните устройства, някои от производителите (умишлено не споменавам кои) наблягат, че задължително в реквизитите на касовия бон при продажба трябва да са описани точните наименования на акцизните артикули! Това в случая са например цигари, алкохол, горива...
Всъщност това е ясно описано в
Чл. 27
По повод горните тълкувания на наредбата вече има и случаи на глоби. Сещам се за поне още два такива случая на глоби, като най-известния случай е:
"От фактическа страна е установено, че на 23.08.2017 г. около 19.00 ч. е извършена проверка от служители на ТД на НАП гр. Пловдив, в търговски обект ресторант „Хепи – Юг”, намиращ се на Автомагистрала „Тракия” в района на км.118 община „Марица” обл. Пловдивска, стопанисван от „***** гр. *****. Констатирано е,че имал въведено в експлоатация фискално устройство с № DT 423851. Проверяващите извършили контролни покупки на няколко предлагани от търговеца в обекта стоки на обща стойност 28.13 лв., а именно – 1 бр. минерална вода „Банкя” на стойност 1.89 лв., 1 бр. кафе „Лаваца” на стойност 1.99 лв., 1 бр. мляко /0.05 мл./ на стойност 0.49 лв., 1 бр. фреш портокал на стойност 4.49 лв., 1 бр. гръцка салата на стойност 5.99 лв., 1 бр. десерт „Маскарпоне” на стойност 4.99 лв. и 1 бр. тортила „Филаделфия” на стойност 8.29 лв., като сумата за закупените стоки била заплатена преди легитимацията на проверяващите пред персонала. За сторената продажба от търговеца на посочените стоки бил издаден фискален бон от фискалното устройство - фискална касова бележка с № 0009163/23.08.2017 г. ,в която липсвало пълното съдържание относно наименование, количество и стойност по видове закупени стоки. Било изписано като съдържание само следното – безалкохолни – 6.38 лв., топли напитки – 2.48 лв., храна – 14.28 лв., десерт – 4.99 лв., и обща сума 28.13 лв. Общата сума по фискалната касова бележка отговаряла на действително заплатената.Тъй като във всяка фискална касова бележка от ФУ следва съобразно изискването на чл.26 ал.1 т.7 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства /Наредба № Н-18/13.12.2006 г./ да се съдържат задължително реквизити относно наименование, код на данъчна група, количество и стойност по видове закупени стоки или услуги, било прието извършването на нарушение по чл.26,ал.1,т.7 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г."
Минималната глоба за това "провинение"е 500 лева, като в случая е наложена глоба от 600 лева!
Интересното в случая обаче е, че фирмата собственик обжалва и наложената глоба пада в съда.
Линк към Решението на съда.
В заключение на целия този дълъг пост искам да кажа, че всъщност
наредбата не е прецизно написана и всеки може да я тълкува както си иска! Включително и проверяващите от НАП, които масово глобяват и затварят обекти! А малко ще са хората, на които ще им се занимава и въобще ще тръгнат да се занимават със съдилища!
Но по-скоро от агенцията по приходите негласно ти казват, че трябва да имаш софтуер! А защо след като го има в наредбата от 2017 никой не го спазва е друг въпрос!
Всеки търговец сам носи отговорност за спазването на нормативната база.