Въпрос за покупка на земеделска земя

Websolut

Well-Known Member
Едва ли му е мястото да задам тук този въпрос, но...
Питах Гошо ама нещо не можах да намеря читав сайт за подобна информация.
Интересува ме следното:
Понеже искам да закупя малко земеделска земя в близост до населено място, за предпочитане в софийска област и по-точно в близост до имоти в регулация.
Разбира се най-изгодно е да се закупи земята директно от продавача и не искам да участват посредници, та с тази цел ми се ще да проуча цената на земята в точно определени участъци и парцели.
В Интернет намирам само оферти на прекупвачи, понеже нямам опит в закупуването на земеделска земя искам да разбера, как реално мога да проуча пазара.
Ще съм благодарен ако някой ме насочи или ми препоръча сайт или форум в който мога да получа повече информация.
 
От: Въпрос за покупка на земеделска земя

Намерих този сайт zemi . bg
Ще видя дали ще свърши работа:)
Някъде бях намерил преди време сайт в които можеш да въведеш номер на парцел област и ти излиза приблизителна цена, като за колите примерно, въвеждаш модел година и т.н.т., ама сега нещо не мога да намеря
 
От: Въпрос за покупка на земеделска земя

и защо те плаши да платиш 3% комисион на агенция, хем ще ти извадят всичко необходимо за сделката, хем ще тичат те по кадастри и т.н, а иняма после да охкаш ако излязат сто наследника и изгориш с парите заради 100 лева комисион
 
От: Въпрос за покупка на земеделска земя

И аз мисля, че каквото и да купуваш като имот най-добре си ползвай брокер. Спестява много главоболия и разправии. Как точно смяташ да провериш всички неща, които може да са проблемни? Аз не си го представям, пък и скици, глупости и т.н.
 
От: Въпрос за покупка на земеделска земя

Цената не едно нещо е такава, каквато успееш да спазариш.
Голяма част от земята около Селото е собственост на офшорки. Само край мен, за което знам, има 2000 дка - собственост на кипърска офшорка. Закупени на 70 евро за квадратен метър. Сега, с новия закон за собствеността на земята, ще става интересно с цените.
Повечето собственици са дали на агенции да им продават земята - не им се занимава с телефонни разговори и водене на евентуални купувачи по кърищата.
Агенция също може да ти свали цената.
 
От: Въпрос за покупка на земеделска земя

Значи какво излиза земята струва колкото си я спазариш както и със всичко останало:).
Можеш да вземеш и за 400 декара и за 20 000 и аз с такова впечатление останах, като разцъквах насам на там.
Добре де ако искам да продавам и искам да знам колко пара да искам пак питам агеннцията ли, мразя посредници тва е като с отварянето на фирма ако си я отвориш сам ще ти излезе в пъти по-евтино, но ще има търчане естествено.
 
От: Въпрос за покупка на земеделска земя

мразя посредници тва е като с отварянето на фирма ако си я отвориш сам ще ти излезе в пъти по-евтино, но ще има търчане естествено.

Покупко-продажба на земя е доста по-сложно от откриване на фирма.
И така трябва да бъде - една новорегистрирана фирма струва точно толкова, колкото е цената на съдебната регистрация. Съвсем друго е, ако успееш да развиеш тази фирма до нивото на IBM, например.
 
От: Въпрос за покупка на земеделска земя

Точно цена от нета трудно може да стане. Наскоро ми се наложи да сондирам за продажба на земеделска земя. Почнах с разпитване на брокери/прекупвачи, та стигнах до живеещи в близост до имота. Чух цени с толеранс 50%. И дори имаше толкова наядени, че щели да ми дадат цена само ако ще я продавам на тях. Явно много наядени, че чак и условия да поставят! И в крайна сметка най-близката до реалната оферта получих от местните. Там всичко се знае. Кой, кога, какво е продал на каква цена, колко е чакал да я продаде и т.н.

От значение за цената е категорията на земята, до кой град се намира, обработва ли се, наблизо какво има и като площ колко е.
 
От: Въпрос за покупка на земеделска земя

Харесал съм си нещо, което е по-скоро не земеделска земя, а има и малко гора в него за 5000 лв 4 декара мисля, че е изгодно на 40-тина километра от София.
Но исках да сондирам цените, ама явно на място е най-добре:)

За сравнение през агенция за земя в съседство същата категория цената е 7000 лв на декар обаче, но в крайна сметка собственика може да е решил, че там има нефт знае ли човек, абе всичко е много относително.
 
Последно редактирано:
От: Въпрос за покупка на земеделска земя

и защо те плаши да платиш 3% комисион на агенция, хем ще ти извадят всичко необходимо за сделката, хем ще тичат те по кадастри и т.н, а иняма после да охкаш ако излязат сто наследника и изгориш с парите заради 100 лева комисион

Напротив, да го духат агенциите!
Забелязал съм че надуват цената. Мрънкат на старците чемогат да я продадат по-скъпо. Карат ги да подпишат все едно ще я продават на лайнарите, които не им плащат докато не уредят сделката. Намират клиент за 1000 лева примерно и преди сделката, прехвърлят земята на тяхно име и я препродават понякога и на почти двойна цена.
На тях дължим скъпите имоти.
Освен това посредника не ти е гарант, защото той няма отговорност. Неговата цел е да спечели ако може и от двете страни и не му пука дали всичко е ок. За него е важно сделката да мине пред нотариус и ако има нещо което пречи би се опитал да го прикрие за да си вземе парите. Той не е солидарен с теб и да има измама няма да ти поеме загубите.
Наскоро така се оказа че 50 декара земя купени от мой приятел с псредник са продадени и на друг човек и се стигна до пердах за да се оправят нещата.
Така че не се доверявай сляпо на посредници.
Приеми че.разликата между бакшиш и брокер е никаква, а не вярвам да имаш доверие на бакшиш, особенно ако става на дума за хилядарки.
 
От: Въпрос за покупка на земеделска земя

Харесал съм си нещо, което е по-скоро не земеделска земя, а има и малко гора в него за 5000 лв 4 декара мисля, че е изгодно на 40-тина километра от София.
Но исках да сондирам цените, ама явно на място е най-добре:)

За сравнение през агенция за земя в съседство същата категория цената е 7000 лв на декар обаче, но в крайна сметка собственика може да е решил, че там има нефт знае ли човек, абе всичко е много относително.

Виж хубаво дали е земеделска земя, обрасла с гори, обаче водеща се по НТП Изоставена нива, ливада, пасище и мера и т.н., или истинска гора или някаква земя горски фонд. Предполагам, че няма да го използваш нито за земеделски, нито за горски нужди, а имаш някакви планове за земята. Земеделската земя има много ограничения при ползването - общо взето само като зем. земя може да се ползва. Е, може да построиш някаква малка сградичка до 35 квадрата ЗП примерно, обаче за нещо по-мащабно ти трябва промяна на предназначението, за може след това и проект за ПУП да се изготви и т.н. Ако е гора, още повече ограничения. Не можеш да сменяш предназначението, нищо че си е твоя, с изключение за някакви по-мащабни, обществено полезни (уж) нужди, като тогава се изключва от горския фонд първо и т.н.
 
От: Въпрос за покупка на земеделска земя

Инвестиция просто, в близост до места в регулация с потенциал към орегулиране в бъдеще, говоря по принцип не за конкретното място, виждал съм как става и веднага, но трябват дебели връзки и повечко пари:), говоря за построена къща на земеделска земя, но в крайна сметка май се води временна постройка, но всъщност си е къща масивна при това:)
 
От: Въпрос за покупка на земеделска земя

Инвестиция просто, в близост до места в регулация с потенциал към орегулиране в бъдеще, говоря по принцип не за конкретното място, виждал съм как става и веднага, но трябват дебели връзки и повечко пари:), говоря за построена къща на земеделска земя, но в крайна сметка май се води временна постройка, но всъщност си е къща масивна при това:)

Построена къща върху земеделска земя - зависи кой как тълкува закона. Ако по документи се води някаква селскостопанска постройка, свързана с ползването на земята и е със застроена площ до 35 квадрата, може. Даже и на 2 етажа масивна може. Иначе промяна на предназначението на земята от земеделска в неземеделска иска.
Добре е инвестицията в такива примамливи райони. До известна степен може да се ориентираш за базисните цени на зз и гори, има си наредби, обаче там е даден абсолютният минимум на цената, която примерно ще е близка до пазарната цена на земя в землището на някое изоставено родопско село, но не и на нещо около София.
 
От: Въпрос за покупка на земеделска земя

Най-добрият начин, в зависимост и от количестовото декари е следният - звъниш на някой от АДСИЦ-те ни и диркетно с тях говориш.
Другият вариант е както си намерил земите.бг Но трябва много да се внимава има в момента жестока измама, защото голяма част от земите се продавай, чрез упълномощени лица.
Т.е. бай Кольо има 50 декара, но упълномощава 3-то лице да прави цялата работа.

Схемата е следната:
Бай Кольо си продава земичката, но е упълномощил Иван брачеда му, и той пуска на същата земя, че се продава. Ти намираш земя в земите.бг и нещата почват се задвижват правиш предварителен договор виждаш Нотариалният документ от Бай Кольо, но ти спестяват скиците, а нотариуса не е длъжен да изисква скиците и става интересно после.

Като цяло голяма част от оферти, в тези сайтове имат голяма вероятност за измама и спестяване на истината. За това най-доброто е АДСИЦ-а или брокера, но винаги трябва да имаш за напред при предварителен договор пълно инфо и никога да не предплащаш предварително без да си видял насреща документи. Това е другата глупост, звъниш на някой от обявите всичко точно, но сакат аванс и чак тогава задвижват нещата :) И като те видят, че имаш повече акъл от амеба, овъртат нещата.
 
От: Въпрос за покупка на земеделска земя

То затова като имаш договор за покупко-продажба, трябва да отидеш да го впишеш с оригинална актуална скица на имота, а после с вписания договор да отидеш в служба земеделие (така ли се казва още, че доста често им сменяха имената), ако за земеделска земя говорим, за да променят собствеността. Такива, които се хващат да предплащат само на базата на копие от НА, сами са си виновни.
 
От: Въпрос за покупка на земеделска земя

Не мога да си представя къде около Селото има земя, приемлива като инвестиция. Спекулата при тройната коалиция достигна невероятни цени. От тогава, поне около мен, е на практика пълно затишие. Доста започнати проекти прашясват.
Ако искаш - прати ми на ЛС гугъл координатите, да погледна къде е.
 
От: Въпрос за покупка на земеделска земя

А изобщо да се купува земя струва ли си? След 10 г като има само цигани в тая държава за какво ще ти е тая земя? На морето вече няма къде да се купи, курортите и те така с тия цени. 94 година е било времето да се купува по 2 лв на квадрат по морето, ама който се усетил - усетил
 
От: Въпрос за покупка на земеделска земя

То затова като имаш договор за покупко-продажба, трябва да отидеш да го впишеш с оригинална актуална скица на имота, а после с вписания договор да отидеш в служба земеделие (така ли се казва още, че доста често им сменяха имената), ако за земеделска земя говорим, за да променят собствеността. Такива, които се хващат да предплащат само на базата на копие от НА, сами са си виновни.

Като финализирате договора имаш нотариален акт, взимаш скиците и отиваш в местното кместство и сменяш собственост на скиците, на базата на нот. акт.
За 1-2 седмица всичко е ток и това.
 
От: Въпрос за покупка на земеделска земя

А изобщо да се купува земя струва ли си? След 10 г като има само цигани в тая държава за какво ще ти е тая земя? На морето вече няма къде да се купи, курортите и те така с тия цени. 94 година е било времето да се купува по 2 лв на квадрат по морето, ама който се усетил - усетил
Прав си, силно балонизираха земята в някой райони, не случайно и цената корегира. Перспективата е приемането на закона за комасация и либерализирането на много адмистративни прекчки и от там насетне инвестиране в инфрстактура + поливни системи.
Като цяло цената на базата на това може се вдигне двойно, че и тройно - то е функция и на производителността на декар.

Като цяло зърнопроизводството е високомеханизирано и 1 човек може обработва стотици/хиляди декари ...
 
От: Въпрос за покупка на земеделска земя

@ testkiwi Земята е почти изкупена от чужденци с подставени лица един ден ще се окаже, че живеем на частен имот.
А мангустите ше се въдат въдат и накрая кат не остане нищо за крадене ще се само изтребят и земята ще се насели с руснаци и турци това ни чака, но да не навлизам в тежки теми...
 

Горе