Въпрос за точното място на линкове в сателитка

pisara

Well-Known Member
Имам едно питане за така наречените "спомагателни сайтове", някои ги наричат сателитки. Принципа им е поствяне на линк към главен или друг ресурс. Но обикновено тези т.н. сателитки са с по 1 статия и линка е сложен на идеалното място - в самата статия и си стои винаги на главната страница.

Конкретния ми въпрос е към колегите, които си гледат сателитките, къде слагате линковете? Аз периодично пускам по нещо и дори да сложа линк в някоя статия тя рано или късно отива назад в страниците. Какво ще ми препоръчате? На мен ми хрумват само изброените неща:
- встрани/блогрол (в този случай жалко за цялата сателитка :) )
- линка да си остане в статията в която е, без значение, че няма да е на първа страница
- резюмето на статията в която е поставен линка да си остане завинаги на главната страница
- да местя линка в последната публикувана статия

Имам и още едно питане. За колко линка използвате една сателитка?. Аз слагам до три от един сайт близки по ключовите думи за сателитката.
 
От: Въпрос за точното място на линкове в сателитка

Моят съвет е да слагаш линк във всяка 2-ра статия.
Ето схемата:
1. Пускаш сателита с една статия. Пускаш го в няколко социалки или директории за да го индексира Гугъл. Чакаш 1-2 седмици.
2. Пускаш втора статия с линк към основния сайт. Ако оптимизираш по "парапети", пускаш линк по "алуминиеви парапети". Чакаш 1-2 седмици.
3. Пускаш трета статия без линк. Пускаш го в няколко социалки или директории. Чакаш 1-2 седмици.
4. Пускаш четвърта статия с линк. Пускаш линк по "метални парапети". Чакаш 1-2 седмици.
...

Т.е всяка втора статия има линк и той е с различен анкор текст.
 
От: Въпрос за точното място на линкове в сателитка

Пускаш само 4 статии и 2 линка за срок от 4 до 8 седмици?

За толкова време таралежите успяват не само да забременеят, но дори и да родят :rolleyes:
 
От: Въпрос за точното място на линкове в сателитка

аз сателитите - главната страница линква към основния сайт а статиите линкват към други статии от основния сайт.
 
От: Въпрос за точното място на линкове в сателитка

...сателитки са с по 1 статия и линка е сложен на идеалното място - в самата статия и си стои винаги на главната страница.

Мисля, че идеалното място за линк е не статията, а менюто. Колкото до статията има две положения - колкото по-напред в материала е линка - толкова по-добре. Също така може да се получи и хубав контекстуален линк от средата или края на статията, но тук вече трябва да разбираш и да направиш линка важен!
Освен в менюто и в статиите може да има линк и в сайдбара. Една сателитка може да има много статии, не само една. И така да си линкваш не само главния сайт, но и отделни секции,категории, теми. Ще имаш много по-голям успех ако поддържаш сателитния сайт, а не да имаш само 1-2 статии. Може да слагаш връзки във всяка статия, или във всяка втора, - трета, -четвърта статия - изборът си е само и единствено твой. Като винаги се водиш от едно правило - направи така, че сателитния сайт да не изглежда като сателитен сайт.
 
От: Въпрос за точното място на линкове в сателитка

Повечето от вас предложиха интересни неща, най-вероятно ще комбинирам определени съвети от различните мнения.

@topweb, заради индексирането ли е добре да се изчаква 1-2 седмици? За разнообразието в ключовите думи съм напълно съгласна.

@странникът, много Благодаря за мнението, с всичко съм съгласна, само не ми е ясно защо трябва да има в менюто и в сайдабара, не става ли много очевидно по този начин?
 
От: Въпрос за точното място на линкове в сателитка

@странникът, много Благодаря за мнението, с всичко съм съгласна, само не ми е ясно защо трябва да има в менюто и в сайдабара, не става ли много очевидно по този начин?

Не, не мисля, че стават много линковете. Но и ти няма да слагаш няколко линка, които да водят към едно и също място. Примерно: в менюто - към главния сайт, в сайдбара може да си сложиш линкове - към някой категории. После в статиите си линкваш категории, секции, статии - каквото искаш.
Разбира се, може да пропуснеш и да сложиш на друго място линка, а не в менюто.
 
От: Въпрос за точното място на линкове в сателитка

Досега ми беше забавно, но покрай съветите за сателитките се убедих, че братя Мормареви, Крум Крумов и Петър Ступел, създали култовия "Таралежите се раждат без бодли", са били първите български оптимизатори. Готин тайтъл, сайтуайд в менюто и три пики метър...

Осъзнайте се, хора. 2012 година е, а зад вратата вече дебнат животинки.
 
От: Въпрос за точното място на линкове в сателитка

Досега ми беше забавно, но покрай съветите за сателитките се убедих, че братя Мормареви, Крум Крумов и Петър Ступел, създали култовия "Таралежите се раждат без бодли", са били първите български оптимизатори. Готин тайтъл, сайтуайд в менюто и три пики метър...

Осъзнайте се, хора. 2012 година е, а зад вратата вече дебнат животинки.

Без да се заяждам, явно начините които са изброени не са правилни според теб. Дай тогава по-добро предложение, съобразено с текущата ситуация, с черно-белите животни и т.н.
 
От: Въпрос за точното място на линкове в сателитка

Не прочетох начини. Сайтуайд в менюто е маразъм, а 4 линка за 2 месеца са поносими на теория (оптимизирате за "слон в розова градина"), но неефективни на практика (борите се за "мамут"). Има вероятност, разбира се, в този форум да има някакво друго разбиране какво е сателит, но Гугъл едва ли ще се заинтересува от новаторската гледна точка.

Ако не сте спецове по клоакинга, то препоръката ми е да забравите за сателитите в близките 2-3 години. Карайте по-консервативно - купувайте тематични линкове.
 
От: Въпрос за точното място на линкове в сателитка

... Аз периодично пускам по нещо и дори да сложа линк в някоя статия тя рано или късно отива назад в страниците. Какво ще ми препоръчате? На мен ми хрумват само изброените неща:

- встрани/блогрол (в този случай жалко за цялата сателитка :) )
- линка да си остане в статията в която е, без значение, че няма да е на първа страница
- резюмето на статията в която е поставен линка да си остане завинаги на главната страница
- да местя линка в последната публикувана статия
...

Аз съм пишман-любител линкбилдър, ама съветите на поне двама от съветващите не струват.
Това за седмиците е изкоментирано и вероятно разбрано.
Пъхането на аутбаунд линкове в менюта, сайдбарове, футъри (и всички части, които присъстват на ВСЯКО урл в сайта ти), не е много умно. Спам.

В wordpress можещ да си 'залепиш' един или повече постове да излизат преди останалите ➛ http://adamwwarner.com/tutorials/how-to-add-a-sticky-post-to-a-wordpress-category-archive-page
Ако ползваш страници, може конкрента страница да си я направиш да стане home page в Settings ➝ Reading.
 
От: Въпрос за точното място на линкове в сателитка

@topweb, заради индексирането ли е добре да се изчаква 1-2 седмици? За разнообразието в ключовите думи съм напълно съгласна.

Няма проблем да публикуваш статии и ежедневно, но не виждам как би могла да пишеш по 5 статии на ден, ако приемем, че имаш 5 сателита.
По отношение на добавянето на линкове е добре да изчакваш, защото е малко странно нов сателит да получи за седмица 100 линка.
 
От: Въпрос за точното място на линкове в сателитка

Мисля да пусна само от главната страница линк към основния сайт, а всяка трета статия да използвам за вътрешните линкове.
 
От: Въпрос за точното място на линкове в сателитка

Линковете е добре да се поставят в началото на статията, поне това е моето мнение.
 

Горе