Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

happyslacker

New Member
Обмислям да започна по-сериозен бизнес в областта на оптимизирането за търсачки. За такъв бизнес е необходимо голямо количество уникално съдържание на английски език.

Тъй като сам не мога да го осигуря (не ме бива в писането и с английската граматика) ще трябва някой друг да го прави.

До сега съм наемал хора само за малки поръчки. Интересува ме какви са цените и възможностите при по-големи поръчки. Един писател колко текст може да напише за даден период от време (примерно за един месец (приемаме 20 работни дни по 8 часа)) и колко струва това?

Интересуват ме оферти за текстове, които ще се четат от потенциалните клиенти на дадения продукт (т.е. трябва да са написани грамотно). Текстовете ще бъдат главно пренаписана версия на вече написани (за някои не трябва да си личи това, а за други е допустимо - достатъчно е да са уникални за търсачките). Текстовете ще са подобни на тези. Някои текстове ще бъдат по-свободни - само ще задавам темата, а писателят ще си търси (надеждни) източници и ще пише по темата каквото прецени (но все пак трябва да се има предвид, че целта е да се продаде определен продукт - може в статията да се сложи препратка към продукта с няколко думи за него и т.н.). Разбира се не трябва да се пишат глупости - читателите трябва да са убедени, че статиите са писани от експерт.

Разбира се граматиката трябва да е ОК - иначе само товарим едни уеб сървъри на празен ход.

Моля без оферти в стил Апостол Апостолов ;)

Накратко въпросът ми е: колко струва трудът на един писател на уникални текстове и какъв му е капацитета (колко текст за единица време може да напише).

Въпросът ми може да ви звучи много робовладелски, обаче такава е жестоката реалност - всеки "шеф" иска работникът да работи колкото може повече за колкото може по-малко пари - пазарна икономика, какво да се прави...

Нарочно не пуснах темата в "Пазар", защото ще има доста писания извън темата (ще стане като в темата за работодателите и работниците).
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Според мен няма как един писач да вади повече от 100 кадърни материала на месец. Няма да е лесно да намериш някой свободен и достатъчно кадърен, но ако намериш едва ли ще можеш да го задържиш с по-малко от 400-500 лв. чисти на месец - абсолютен минимум. Винаги ще намериш хора готови да работят и за два пъти по-малко пари, но едно че няма да са лоялни и ще те зарежат бързо и при първа възможност, и друго, че качеството ще бъде съмнително. Това са моите наблюдения.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

100 статии за 20 работни дни прави 5 на ден. Само толкова ли?

Изчисляване на брутна заплата и вноски от работодател и работник по видове плащания при зададена чиста сума за получаване от работник

Според този калкулатор за 500 лв заплата разходите са 132.03 лв данъчна тежест + 500 лв = 632.03 лв.

Данъчната тежест е 21% от разходите за писане на статии.

Значи по тези сметки излиза, че 1 статия струва 6.32 лв (без да смятаме разходите за счетоводство, банкови такси и други борби с бюрокрацията).
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Толкова струва удоволствието да ползваш услугите на един квалифициран и лоялен работник. Както казах, винаги можеш да работиш и с хора от "всичко по един лев", но това си носи съответните последствия. Всеки сам си решава. Има лесен и труден начин да стигнеш до моите изводи :) . Сам решаваш по кой път да тръгнеш.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Аз работя с такъв човек, но дума не може да става за роби и работодатели. Пише около 100 статии на месец, но мисля, че ще може и доста повече, ако и гарантираш дългосрочни поръчки. Само дето тези 500/600 лв. няма да ти стигнат:)

Качеството на текста е възможно най-високото, а държанието супер професионално, знае точно за какво става въпрос и се оправя само със зададена тема.

Абе супер професионалист, ако искаш ще и пратя мейл с с линк към темата да си поговорите.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Професията предполага висока квалификация (само се опитайте да сметнете броя на грамотните българи) и не особено често срещан талант.

Ако пише а не пренаписва статии, 5 на ден са много. Последните 2-3 ще да са изсмукани от някой крайник.

Ако текстовете са само за СЕО и не се очаква да ги чете нещо от рода на средноинтелигентна аудитория и нагоре, 500 лева на месец може и да свършат работа.

В нормална пазарна среда един качествен писател на статии би си наел няколко СЕО-та да му работят и да им плаща заплати, а не обратното. Едното изисква умения, дето се добиват доста по-трудно.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Наистина бих предложира да се вземат няколко човека за по-малък брой статии на месец на всеки и съответно, по-ниско заплащане (като така или иначе ще се дават същите пари). Така качеството би трябвало да е по-високо, защото (като човек, който се занимава с преводи и писане на статии) знам, че на петата за деня се чудиш "А какво стана с иронията и другите методи, които използвах в първата?", защото просто вече съм се уморила да пиша.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

И аз смятам че 500-600 лева няма да ти стигнат. А за сравнение можеш да погледнеш цените за такъв писател (dedicated writer), но на английски:
https://www.writer4me.com/hire-a-gh...mart/?page=shop.browse&category_id=6&vmcchk=1
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Аз също пиша статии от време на време и честно да ти кажа много зависи какво е съдържанието, по-принцип 3000-4000 думи на ден е някакъв среден максимум , а това са най-малко 6-8 статии по 500 думи. Ако искаш примерно супер качествена статия със подробно проучване, обяснения на термини , снимки, цитати и тем подобни неща дето ще ми отнеме цял ден едва ли бих се навил за по малко от 20 лв да ти свърша работа. Доколкото разбирам съдържанието което на теб ти трябва не е такова, затова мога ориентировъчно да ти кажа че ако не искаш да се главоболиш трябва да си приготвиш най-малко 4-5лв на статия от 500 думи, има и цени започващи от 2.50 - 3 лв като абсолютен минимум , но все пак всичко зависи с кого си имаш работа. В статиите които си дал за пример има елементарни грешки които са смислови
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Според мен няма как един писач да вади повече от 100 кадърни материала на месец. Няма да е лесно да намериш някой свободен и достатъчно кадърен, но ако намериш едва ли ще можеш да го задържиш с по-малко от 400-500 лв. чисти на месец - абсолютен минимум. Винаги ще намериш хора, готови да работят и за два пъти по-малко пари, но едно, че няма да са лоялни и ще те зарежат бързо и при първа възможност, и друго, че качеството ще бъде съмнително. Това са моите наблюдения.

Почти се обзалагам, че материал като този: [url]http://nymag.com/nymetro/news/culture/features/11621/[/URL] струва над 400-500 лв. :)
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

500 лв. за пълна работна заетост е наистина много малко. По-скоро на тази сума някой би се съгласил като допълнителен доход...
 
Последно редактирано:
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Защо да са малко? Аз съм на мнение, че са си достатачно паричките. Все пак работата е настолна, само цъкаш копчетата и не се иска много мисъл. Не може да седнеш днес и 2-3 часа да пишеш 5-6 статии и да искаш 1000 лева. Лично мое мнение.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Хаха, работата не била кой знае какво и била настолна. Ти на колко години си Радефф? Не се искало мисъл. Това не е за бисерите даже. Олеле мале. Колко статии си написал, дай линкове. Имаш ли си идея какви познания трябват за написването на прилична статия и колко малко хора имат сбор от подходящите знания и са на разположение на работодателя.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Аз не искам да влизам в спорове но обръщам внимание на следното изказване цитирам: "само цъкаш копчетата и не се иска много мисъл."
Ако се занимаваш с писане и още повече ако имаш идея да печелиш от това свое начинание се изисква мисъл,насока,компетентност и ако щеш ми вярвай сърце ...
Не знам защо някои хора просто ей така пишат постове без да имат някаква подготовка за тях и по този начин дразнят дори неволно.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Напротив, Радефф, иска се МНОГО мисъл, за да пишеш статии, и да - имаш пълно право за 2-3 часа да искаш 1000 лв. В случая зависи какво си написал, но 500 лв., които ти даваш, доколкото разбрах за ЦЕЛОДНЕВНА заетост са малко. Ако си се занимавал с това, ще разбереш за какво иде реч, както е казал bgtifo. По твоята логика писателите на книги са някакви мързели, дето само драскат, а печелят стотици хиляди от продажбите си. Ако говориш за пренаписани статии, да знаеш, че за тях се иска също толкова мисъл, за да знаеш какво да замениш във вече съществуващия текст и да се получи уникален, смислен текст.
Извинявам се на всички за дългия пост, ама страшно се подразних.
 
От: От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капаците

Хех, много пък лично го приехте всички. Казах, че това си е лично мое мнение и на мен лично не ми трябва много да си напрягам мисълта, за да се получи качествена статия. Както и да е, извинявам се ако съм подразнил някого с изказването си. lavanis нищо не съм споменавал за писателите на книги, нали говорим конкретно за копирайтърите? Пак казвам, всеки приема писането по различен начин.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

За мен пък песател е точно човек, който взима писането насериозно. Никой не е качествен работник ако това, което прави не му е присърце...или,хайде, не е на високо ниво. българския тифо, яванис и втори чепик имат едно "Браво" от мен, задето се изказаха така.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

За мен пък песател е точно човек, който взима писането насериозно. Никой не е качествен работник ако това, което прави не му е присърце...или,хайде, не е на високо ниво. българския тифо, яванис и втори чепик имат едно "Браво" от мен, задето се изказаха така.

Чакай малко, започнахме да се разминаваме в тезите си. Разбира се, че се иска сърце и мисъл за един писател, да напише книга, но моля ви се говорим за писане на статии. Как да си вложа сърцето в представяне на продукт, новина, ревю и т.н.? Не виждам и смисъл за повече от 500 лева на месец и ще ви кажа защо: средната цена на една статия, да речем 500 думи, на английски език е между 4-6 лева, грубо казано. Ако примерно, човека иска 5 лева на статия и си напише 100 статии, каква ще е причината да иска повече от 500 лева ? Все пак полагаш труд и съответно получаваш възнаграждение за положения труд. Колко пари ще вземеш зависи тотално от качеството на работа и цената, която предлагаш. Дано вече сте разбрали накъде бия.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Чакай малко, започнахме да се разминаваме в тезите си. Разбира се, че се иска сърце и мисъл за един писател, да напише книга, но моля ви се говорим за писане на статии. Как да си вложа сърцето в представяне на продукт, новина, ревю и т.н.? Не виждам и смисъл за повече от 500 лева на месец и ще ви кажа защо: средната цена на една статия, да речем 500 думи, на английски език е между 4-6 лева, грубо казано. Ако примерно, човека иска 5 лева на статия и си напише 100 статии, каква ще е причината да иска повече от 500 лева ? Все пак полагаш труд и съответно получаваш възнаграждение за положения труд. Колко пари ще вземеш зависи тотално от качеството на работа и цената, която предлагаш. Дано вече сте разбрали накъде бия.

Е, да, ама аз разбрах, че пича иска повече от 100 статии на месец, защото тези пари са му много за 100 статии само. Т.е. колкото се може повече, за по-малко... :) Извинявам се, ако съм разбрала грешно.
Иначе разбрах те какво искаш да кажеш, но тук ставаше въпрос за постоянна месечна работа и съответно твърдо заплащане, поне аз така прочетох от постовете на автора на темата.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Да... и аз като лаванис нещо не съм доразбрала от този, който е започнал темата какво точно иска....явно. За заплата и отзивчивост на пълно работно време плюс качество на материала щ етрябват над 500лв. Ако говорим за копирайтинг 500 за 100 статии на месец си е нормално, но това не е постоянна заетост, а пак един вид хонорар.
 

Горе