Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

зависи от сезона и броя на поръчките..
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

зависи от сезона и броя на поръчките..

Сезонно
(дневник на писача)

Лято е...
Цените падат, а чака ме море.
Поръчки няма - хич не е добре.
Бих драснал в някой форум нещо,
ама не искам, щото е горещо.

Есен е...
Листата падат, мислите се губят...
Дано идеи някакви пробудят,
Защото живна пак пазара
И пиша статии зад бара.

Зима е...
Бял снежец прозореца затрупа,
На пасианса грейна дама купа.
Леко под мустак ще ми намигне
и броя на поръчките ще вдигне.

Пролет е!
и като гледам как цъфтят овошките
и на съседа петелът как гони кокошките
И си казвам: "Ах, какъв е смел!
Защо не съм петел!?"
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

В отговор на темата... бих желал да посоча, че 500 думи са около 3000 знака, са около една и малко страница в word...

Ако взаимстваме от печата, където всеки ден се пишат статии (по един или друг начин), обикновено, без някаква ангажираност за едно чело (челна статия на страница), без никакви новини и авторски гръмкости в нея, просто отразяване на темата, се заплаща минимум 10-15 лева за около 1500 до 3000 знака.

Говорим най-общо... Така, че всички работещи в сферата на писане на статии, (вестници, списания и прочее) са наясно, че няма смисъл да се наемат да работят допълнително за под 10-15 лева на статия...

Това го правят: а - отчаяни хора без работа, б - хора, които твърдят, че "могат да пишат статии" и прочее...

За да се напише качествена статия, съдържаща всички факти, добре и точно изложени, съобразени със стил, медия и прочее, си ви трябва репортер, редактор с опит, който знае 2 и 200...

Всичко останало си е мижи да те лажем...
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Апостол Апостолов, нямам идея как е изкарал пари в нета и какви са били тези дето са му ги дали :D
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Здравейте,
С риск никой да не ми даде работа ще споделя, че за една статия ми трябват най-малко два дни. Може да напиша и две през това време, но първия ден трябва да събера материал, да напиша главната част, а на втория да я пооправя, когато вече ми изглежда като чужда. Иначе съм работохоличка - мога да редактирам или превеждам дълги часове. Но за да напиша истинска статия, ми трябва време. Както се казва, "да отлежи". Непосредствено след написването обикновено тя никак не ми харесва, после на другия ден съм по-благосклонна. Пооправям я и да върви пред хората. А за капацитет на месец не съм се замисляла. Този месец написах 15 и ми се струва рекорд. Е, някои от тях са с по над 1000 думи, но все пак. Като чета за какви бройки говорите, наистина се учудвам.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Пиша 3-4 статии (около 1500 знака всяка) на месец. Обикновено написвам материала за около 30 минути, но после доста го пооправям съобразно стила (анализ, новинарски коментар, фейлетон) и поръчителя (повечето имат собствени изисквания относно дължина и състав на заглавието, изказ, строеж на изреченията и т.н.) с идеята да не затруднявам редакторите и коректорите.

"Отлежаването" е доста важно за качеството на статиите и при мен. Писането "на един дъх" дава на статията оригиналност и свежест, а отлежаването й дава допълнителна рутина и четимост. По-добре е статията (ако не е новинарски коментар, свързан с актуално събитие) да се погледне на следващия ден и чак тогава да се праща в редакцията.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Големите бройки са за сметка на качеството или общо потребление... Смислените и ценните, с някаква конкретна насоченост и специфика вероятно като твоите, си отнемат времето...

Така че не се чуди:)
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Здравейте,
мисля че качеството на статията зависи от темата и най-вече съдържанието. Не е възможно да се пишат по десет статии на ден на сериозни теми, които изискват задълбочено проучване.

п.п. Който подценява писането...греши. Изобщо не е толкова лесно. :)
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Може,ако са преразказани кадърно.Има си и пазар за тях.
Здравейте,
мисля че качеството на статията зависи от темата и най-вече съдържанието. Не е възможно да се пишат по десет статии на ден на сериозни теми, които изискват задълбочено проучване.

п.п. Който подценява писането...греши. Изобщо не е толкова лесно. :)
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Всичко зависи много неща. Ако си работил(ш) в бранш, който изисква постоянно проучване, точност и коректност по различни теми, трупаш опит и можеш да си позволиш да пишеш по няколко статии на ден в различни области. Не мога да разбера къде е проблемът с "проучването". Има гугъл и в повечето случаи сърча не отнема повече от 30 мин. Казвам го от личен опит, защото всеки ден трябва да измислям по минимум 30 въпроса, за теми, които са много далеч от мен. Като тези въпроси трябва да са максимално адекватни. Например в понеделник трябва да пиша за менопаузата, а във вторник да пиша за астрология, в сряда пък описвам начините за борба с косопада. И това не е никакъв проблем. Като знаеш какво и къде да търсиш, като знаеш какво се иска от теб и как точно трябва да го дадеш, можеш да вършиш огромна като обем работа. Плюс това с тия нетбукове можеш където си искаш да седнеш и да бачкаш.

ПС : Като капацитет мога съвсем спокойно да кажа следното : По пет статии 7-8 страници седмично (стигал съм и до 12 стр. на ден за статия). Малките статии (около 500 думи) между 5-10 на ден, в зависимост от темата (ако ми е позната), а за големи трудове над 300 стр. по един месечно. А и имайте предвид, че големите писатели са хипер продуктивни и цифрите, които дадох са смешка за тях. Гогол - 1000 стр. месечно, Толстой даже повече. Сегашните писатели на крими романи в Русия, например пишат една книга за 2 седмици и подписват договори за издаване едва когато представят няколко книги от една поредица (смятайте го около 3000 стр.). Просто си правете сметка за какво иде реч.
 
Последно редактирано:
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

...А и имайте предвид, че големите писатели са хипер продуктивни и цифрите, които дадох са смешка за тях. Гогол - 1000 стр. месечно, Толстой даже повече. Сегашните писатели на крими романи в Русия, например пишат една книга за 2 седмици и подписват договори за издаване едва когато представят няколко книги от една поредица (смятайте го около 3000 стр.). Просто си правете сметка за какво иде реч.

Гогол е писал за нещата, които сам е решил. Не са му възлагали днес да пише за менопаузата, утре - за Исландия, вдругиден - за зъбчатото колело и мястото му във вогонската поезия. И на мен като ми е кеф мога да пиша по 10 часа на ден, но като трябва да се потопя в драмите на ромите из Европа през вековете ми става едно такова досадно и повече от 2-3 часа не мога.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Здравейте,Не е възможно споменатите писатели да са писали толкова много. Наистина са имали моменти на особено вдъхновение, но не знам дали и цялото творчество на Гогол съдържа 2000 страници, а колкото за Толстой, като се има предвид дългият му живот, ако е писал по толкова на месец, трябва да напълни цяла библиотека. Руските писателки, особено на криминални романи, наистина пишат с голяма скорост. Чета някои от тях, за да усъвършенствам езика. Но след петата книга, а някога и по-рано, става досадно. Героите, историите, описанията си приличат толкова, че не си заслужава да си губя времето с тях. Например, в 70 и нещо на брой книги се разказват една-две истории с вариации, ако не са по истински случаи. Това не е странно, просто показва, че човек се изчерпва.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Според мен ако писателя има добър стимул (парите) би дал всичко от себе си да работи колкото се може по-добре и по-ефективно.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Аз на ден мога да пиша по около 4 авторски статии от по 500 думи, ако се налага повече просто ми изгърмяват бушоните и захвърлям всичко. Не разбирам как може да има хора, които да пишат по 10 статии, аз лично не бих издържала, защото не само, че ми писва, но и се уморявам. Понякога има случаи, когато просто нямам така да се каже вдъхновение и нещата не ми се отдават. Друг път пък мисълта ми тече много бързо и за нула време си нареждам текстовете. Но според мен това не е никак лесна работа и авторът също има нужда от почивка. За жалост клиентите не винаги разбират и често те натискат да свършиш с поставената задача по-рано и искат понякога невъзможни неща. А в същото време хем да е качествено, хем стилно, без никакви грешки и на ниски цени...Аз съм попадала на такива хора, но добре, че повечето от тях са отзивчиви и като им обясниш как стоят нещата ти влизат в положението.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Искам да благодаря за отварянето на темичката. Аз съм съвсем нова в сайта, а статии пиша отскоро и ми беше полезно да прочета коментарите. Добре е човек да се ориентира в цените, и да не ги подбива. Случи ми се да ми предложат да пиша статии за по един лев, като идеята беше , че може да пишеш каквото ти дойде на ум по темата и така може да направиш голямо количество статии на ден. Но който не се е хванал да пише статии и не знае как стоят нещата, той може да каже , че всичко е много лесно. Благодаря за сверяването на часовника и за полезните коментари.
Желая на всички приятен ден!
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Искам да благодаря за отварянето на темичката. Аз съм съвсем нова в сайта, а статии пиша отскоро и ми беше полезно да прочета коментарите. Добре е човек да се ориентира в цените, и да не ги подбива. Случи ми се да ми предложат да пиша статии за по един лев, като идеята беше , че може да пишеш каквото ти дойде на ум по темата и така може да направиш голямо количество статии на ден. Но който не се е хванал да пише статии и не знае как стоят нещата, той може да каже , че всичко е много лесно. Благодаря за сверяването на часовника и за полезните коментари.
Желая на всички приятен ден!

Можеш, но и пълни тра-ла-ла да пишеш, пак си хабиш зрението, китките, ставите (за попрегърбената поза пред компютъра да не говорим). А ако трябва да представиш добри смислености - мозъкът ти няма как да е отпускар. За разлика от работата в офис, цигарите се пушат докато се работи. Не, че ако не пушиш трябва да пишеш евтино :) Успех и със здраве.
 
Последно редактирано:
Никой ли не обърна внимание на последните изречения, подчертани с удебелен шрифт? Защо се хабите бе хора :)))
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

А ти прочете ли изречението ПОД удебеления шрифт? Заради него мисля възникнаха споровете. Искаш да кажеш, че е нормално да пишеш колкото се може повече за по-малко пари, щото такава била пазарната икономика?!
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Начално От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета



А ти прочете ли изречението ПОД удебеления шрифт? Заради него мисля възникнаха споровете. Искаш да кажеш, че е нормално да пишеш колкото се може повече за по-малко пари, щото такава била пазарната икономика?!

не зависи всичко от пазарната икономика въпреки че би трябвало да е обратното от това което казва лили
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

не зависи всичко от пазарната икономика въпреки че би трябвало да е обратното от това което казва лили

На колко си години? Начинът на изразяване предполага първи-втори клас. Познах ли?

Ще се самоцитирам:

Накратко въпросът ми е: колко струва трудът на един писател на уникални текстове и какъв му е капацитета (колко текст за единица време може да напише).

Въпросът ми може да ви звучи много робовладелски, обаче такава е жестоката реалност - всеки "шеф" иска работникът да работи колкото може повече за колкото може по-малко пари - пазарна икономика, какво да се прави...

Нарочно не пуснах темата в "Пазар", защото ще има доста писания извън темата (ще стане като в темата за работодателите и работниците).

Това беше закачка с привържениците на социалистическата и комунистическата идеологии (според тях капиталистите експлоатират работниците и т.н.). Гледам, че някои се вързаха на тази закачка.

Това с експлоатацията не е вярно, защото има конкуренция между работодателите. Особено в днешно време качествени работници се намират трудно, затова има много свободни работни места - няма кой да работи. Поради това и заплатите са високи (разходите за труд превишават в повечето случаи печалбата на "капиталистите"). Ако някой си позволи да има печалба превишаваща разходите за труд и този факт се разчуе, веднага ще се появи конкурент, който ще му "открадне" работниците. От една страна работодателят иска да наеме възможно най-евтиния работник (при същото качество), докато от друга страна работникът иска да работи за този, който дава най-голяма заплата (за същата работа). В резултат се формира т. нар. пазарна цена на труда.

В реалността обаче нямаме истинска пазарна икономика и работниците си имат легални картели - т. нар. синдикати. Имат си и разни "права", които в същност не са изобщо в тяхна полза. This Is Why I Don't Give You a Job.

Научнопопулярна книга за икономиката (може да се чете и от деца). Ако се опитвате да спорите - няма смисъл, ако не сте прочели книгата (или някоя друга подобна). Като отговор на вашите критики ще ви давам пак същата книга, защото там има аргументи, които оборват вашата теза и няма смисъл да се хабя да преразказвам какво пише там. Едва ли можете да измислите нещо, на което да не е отговорено в тази книга (или някоя друга - написана в духа на Австрийската икономическа школа).
 
Последно редактирано:

Горе