Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

advaworx

Active Member
Пичове имам един един въпрос относно Закона за движение по пътищата и по специално частта със сините буркани и специалните светлини. Изчетох го целия, но така и не разбрах какво става ако те хванат със син буркан или LED мигащи светлини.

Някой има ли идея?

Харесал съм си едни такива (синьо и червено):

[video=youtube;f6QkAM1kAF8]http://www.youtube.com/watch?v=f6QkAM1kAF8[/video]

- - - - - - -

http://www.youtube.com/watch?v=0wLic65VmFM

Или в крайна сметка има вариант за оранжево и бяло, което пак си наподобява тези горните, но пък мисля, че са напълно законни, защото не са сини или червени.

Има ли запознати?
 
От: Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

Ето ги, където са оранжево и бяло:

[video=youtube;nyqId42SPfg]http://www.youtube.com/watch?v=nyqId42SPfg[/video]
 
От: Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

Синя лампа нямаш право дори да съхраняваш в колата, камо ли да я ползваш без разрешение. Бях чел някъде за хванат кмет с незаконна синя лампа, която не е била включена, но е била в колата. Май са го завели до районното да му пишат някакъв акт или наказание, нещо от тоя род. Не е шега работа.
 
От: Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

В ЗАКОН ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА, ГЛАВА СЕДМА, АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ пише:
Чл. 175.
(1) Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и с глоба до 100 лв. водач, който:
2. използва светлинен или звуков сигнал, предвиден за автомобили със специален режим на движение, без да има такова право;

Но дали това, което си пуснал се приема за такъв светлинен сигнал - не знам.
 
От: Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

ЗА ТАКИВА ДОЖИВОТНО БЕЗ КНИЖКА!!!

П.С.: И да според закона докато не станеш линейка или патрулка НЯМАШ право да си ги слагаш И ТО С ОСНОВАНИЕ!!!
 
От: Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

Ех, fozzy никой не е казал, че ще го ползвам по улиците, брато. От 3 години имам книжка и нямам нито едно нарушение (дано и да нямам дълго още, чукам на дърво).

За гъзарийка ги искам, не за друго. Няма да се правя на полицай по улиците, я :D ....... И окей, за сините и червените ясно, но за оранжево и бяло мисля, че не е забранено. Катафалките отгоре също имат оранжеви буркани.

Един познат ми каза, че може да се ползва оранжева и да се съхранява в автомобила, под предстекст, че ще я използваш да сигнализираш ако си отбил в страни от пътя при ниска видимост и т.н. Общо взето някаква такава вратичка в закона, където не могат да ти кажат нищо.
 
От: Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

Не знам за какво ще я ползваш, но такива светлини от гъзарийка лесно могат да доведат до сериозни ПТП-та. Даже ако се разровиш, преди няколко години беше станала верижна катастрофа на първокласен път заради подобни "гъзари".
 
От: Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

Всяко нещо като не се използва правилно води до мизерии и проблеми. :)
Че така де.. явно ще трябва да ида до РПУто да ги питам ако си взема какво може да стане. Въпреки, че веднъж попитахме един полицай за закона при което ни отговори:

"Ба' ли му майката? Не знам, пичове." :lol:
 
От: Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

Кой му дреме откога имаш книжка, много по-показателно е колко км си навъртял. Може да имаш книжка от 50 години, ама да не си карал. А с тая лампа ще си изядеш боя ...
Оранжава ако караш извънгабаритен товар ..
 
От: Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

Значи, netsurfer, тука не говорим за шофьорския ми опит и т.н., ни кой и колко бой щял да яде ако го набарат рушветаджийте. Просто питам как стоят нещата, защото в Холандия например е РАЗРЕШЕНО да имаш сигнални лампи в колата си, дори и сирени, стига да не ги използваш по улиците. Разрешено е да ги използваш по автоизложения, разни събиранки, само не и по пътищата докато шофираш.

И в тоя ред на мисли попитах как стоят нещата тук, защото не ми е ясно. А бой - никой няма да яде. :)
 
От: От: Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

http://www.renault-bg.com/smf/index.php?topic=76745.0 Ето, че е разрешено използването на оранжАва сигнална лампа :)

Чл. 18. (1) За обозначаване на пътни превозни средства се използват следните опознавателни знаци:
1. Синя или червена пробляскваща светлина - обозначава моторно превозно средство със специален режим на движение.
2. Жълта мигаща или пробляскваща светлина - обозначава моторно превозно средство, което поради специфичния си режим на движение представлява препятствие или опасност за движението по пътя.
3. "Състав от пътни превозни средства" - състои се от три тела, излъчващи оранжева светлина и разположени над предната част на кабината на теглещото моторно превозно средство.
 
От: Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

А между другото как намери да отвориш тук подобна тема. Няма ли някой гъзар-голф.ком форум :)
 
От: Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

Пич, в БГ не е разрешено да си затъмняваш предните прозорци ти с лампи си се захванал. Изобщо не се занимавай с глупости, че ония ще ти я изкарат през ауспуха тая лампа.
 
От: Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

@Fozzy, Имаш някакъв проблем къде съм си пуснал темата ли?

@xopacuo, ако си запознат на 100% с правата си има много много вратички в законите. За това и реших да попитам, а тука мисля, че има хора интелигентни над средното ниво, които могат да ми дадат адекватни отговори. За това и попитах, ама някои хубавци са станали с дупата на горе и спичат.
 
От: Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

Баааа аз напоследък ли съм станал непоклатим кретен, че като постна някой коментар и изнервям хората, та чак ми наскачват или просто реши твоето мнение номер 666 да е злобно?
 
От: Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

@Fozzy, Имаш някакъв проблем къде съм си пуснал темата ли?

@xopacuo, ако си запознат на 100% с правата си има много много вратички в законите. За това и реших да попитам, а тука мисля, че има хора интелигентни над средното ниво, които могат да ми дадат адекватни отговори. За това и попитах, ама някои хубавци са станали с дупата на горе и спичат.

Хора с над средното ниво не се занимават с такива глупости. А и така и не разбрах за тези 3 години колко км имаш навъртяни ??
Слагай си колкото си искаш лампички ... ама на колелото ...
 
От: Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

На стоичков ли ще се правиш :D
Новата мода е на аварийки, сотаджийчета така си карат и се пънат с някакви дайхацу териос-и . един такъв преди няколко дена ми мига светка отзад на Гешов и като тръгна да ме изпреварва само дадох газчица и се насва с тая малолитражка :D
 
От: Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

Можеш да си сложиш каквото поискаш и да го използваш както поискаш, стига да не си на място, определено от закона като път.
Можеш да отнесеш наказание дори и за допълнителни, заводски поставени светлини. Като например светлините за мъгла, ако ги използваш когато няма понижена видимост. Или аварийните мигачи, докато си слязъл да си купиш цигари. Има член или алинея за неправилно използване на светлините.
Не гледай нито холандци, нито дори Косово.
 
От: От: Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

На стоичков ли ще се правиш :D
Новата мода е на аварийки, сотаджийчета така си карат и се пънат с някакви дайхацу териос-и . един такъв преди няколко дена ми мига светка отзад на Гешов и като тръгна да ме изпреварва само дадох газчица и се насва с тая малолитражка :D

А твойта многолитражка колко литра е? :)
 
От: Въпрос относно ЗДП и мигащите светлини.

А твойта многолитражка колко литра е? :)
Е, въпроса е, че не бях с моята иначе нямаше да се изхвърля така :D за протокола иначе 3 литра дизел, ама колко коня не знам точно, двеста и нещо сигурно
 

Горе