България е част от Бернската конвенция, като това значи, че създателят на обект на авторско право, бил той текст, музика, изображение, филм и т.н. придобива права върху произведението си в момента на пресъздаването на произведението във форма, годна за консумиране. Т.е. текст върху лист, изображение върху хартия или дигитален формат и т.н.
Авторското право е неприкосновена собственост на създателя на произведнеието доживот и 70 години след като напусне този свят, т.е. наследниците му имат същите по сила авторски права върху произведението за поне 70 години. В различните страни е различно.
В някои страни авторското право е по-добре да бъде доказано в регистрация в различни институции, но в България се признава и без никакви странични документи.
Използването на чужди произведения за стопански или нестопански цели нарушава техните авторски права и биха имали пълното право да потърсят компенсация по съдебен път.
Собственикът на авторски права може да преотстъпва своите права чрез различни типове договори и да бъде компенсиран за тях по редица начини, но това се прави с договор, който регламентира кои точно права се преотстъпват, с какви цели, за кои региони и за какъв период, както и какъв е периода на преотстъпване, и разбира се - условията за автоматично подновяване/изтичане на договора въз основа на определени условия.
Т.е. това, което питаш е незаконно, могат да те осъдят без проблеми, ако решат да го правят. Ще трябва да докажат обаче по какъв начин и с колко си ги ущетил. Ако беше в САЩ щеше да платиш повече от реалната вреда, която си нанесъл на собственика на правата, но в България трябва да се докаже вреда, след което се определя справедлива компенсация към автора.
С две думи - доста държави са част от Бернската конвенция, но всяка държава си има някакви локални подзакончета, които изменят някои от условията заложени в този международен договор. Но като цяло - в момента на създаването на дадено призведение, ти си едноличен негов собственик и можеш да си търсиш правата, като единственото което може да ти се наложи да доказваш е че ти си първия автор на съответната творба, което като цяло не е трудно в днешно време.
Общо взето хората, които създават неща - книги, музика и т.н., знаят, че е изключелно лесно да си потърсят правата, в случай на нарушение, и за това в повечето книги не пише "Авторските права се държат от еди-кой-си." Само новаците в създаването на изкуство или в краденето му се лъжат, че наличието или неналичието на такова предупреждение има сила - все едно да си сложиш табела пред вас "Не влизай, това е моят дом". Има закони, които те пазят, за това не ти трябват табели.