От: В нарушение ли е или не?
Съдът отбелязва, че ЗДП дефинира понятието „Път”, според което това е „всяка земна площ или съоръжение, предназначени или обикновено използвани за движение на пътни превозни средства или на пешеходци. Към пътищата се приравняват и улиците”. Законът прави разлика между път и тротоар, като за последния също има легална дефиниция. В тази връзка съдът намира че по пункт 2 неправилно е приложен материалия закон, тъй като жпод.А. е санкциониран за нарушение, което не е извършил. Безспорно е установено, че движението назад било извършено не на път, а на тротоара, поради което деянието на жпод.А. не се обхваща от нормата на чл.40 ал.1 от НК. Като не е подвел деянието към правилната норма наказаващият орган е приложил неправилно материалния закон, поради което в тази си част наказателното постановление подлежи на отмяна.
С две думи. Отменят като нарушение движение назад по тротоар, защото това не е ПЪТ, и само заради това, че полицая е писал, че се е движил назад по път а не по тротоар, отпада наказанието. А сега ти ми кажи кое е път и кое тротоар и кое е кръстовище.
Път не е само за автомобили.
Пътят е за пешеходци, които имат право само и единствено да пресичат по продължението на тротоара и на пешеходни пътеки. Друга работа на пътя пешеходците нямат (освен когато има ремонт на пътя и работници).
Чл. 107
Пешеходец е всеки участник в движението, който се намира на пътя извън пътно превозно средство и не извършва работа по пътя. За пешеходци се считат и лицата:
1.които бутат или теглят детска или инвалидна количка или друго пътно превозно средство без двигател и с широчина по-малка от 1 метър;
2. които бутат велосипед, мотопед или мотоциклет;
3. инвалиди, които се придвижват с инвалидни колички, задвижвани посредством тяхната мускулна сила или от двигател, ако се движат със скоростта на пешеходец.
Чл. 108
(1) Пешеходците са длъжни да се движат по тротоара или банкета на пътното платно.
(2) Пешеходците могат да се движат по платното за движение, противоположно на посоката на движението на пътните превозни средства, по възможност най-близо до лявата му граница:
1. когато няма тротоар или банкет или е невъзможно те да бъдат използвани;
2. при пренасяне или тласкане на обемисти предмети, когато с това се затруднява движението на другите пешеходци.