Гугъл иска бързи сайтове. Забранява NPAPI и плъгини.

От гугъл натискат за ускоряване зареждането на сайтовете - искат сайтовете да са бързи и удобни за потребителите. През 2014 година ще изключат от поддръжка NPAPI. Захапват и употребата на плъгини.
Един прекрасен инструмент как да ускорим сайтовете си - http://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ - едновременен анализ за бързина на всяка страница от сайта за настолно PC и мобилни устройства.
Всичко е написано подробно и разбираемо, има го и на български. Все още някои неща са в бета версия, но е въпрос на време.
Бавните интернет връзки по света, а и у нас - флашки от мобилни оператори, както и милионите мобилни устройства с достъп до Мрежата, все повече ще натежават при класирането в SERP на всеки максимално бърз сайт.
 
От: Гугъл иска бързи сайтове. Забранява NPAPI и плъгини.

Колкото и да оптимизирам сайта и сървъра си, в момента в който сложа гугълски адсенс и аналитикс - и край. Моите сайтове без гугъл скриптовете имат PageSpeed 95 от 100, щом сложа външните JS и падаме на 70/80 от 100. Когато погледнеш препоръките му за оптимизация - излиза, че само неговите вмъкнати сайтове са проблемни и ми препоръчва да ги оправям.
 
От: Гугъл иска бързи сайтове. Забранява NPAPI и плъгини.

Хм, доколкото съм чувал, най-бързо зареждат html сайтовете...:rolleyes:
 
От: Гугъл иска бързи сайтове. Забранява NPAPI и плъгини.

Е, добре... И на мен ми пише една камара работи да направя за да е "по-бръз", но ако компресирам всичките си изображения та даже и скриптове... Чудя се как ли ще изглежда сайта ми след тая "оптимизация" ...
 
От: Гугъл иска бързи сайтове. Забранява NPAPI и плъгини.

Под "компресиране" не се има предвид разваляне на качеството на изображенията. Просто лека оптимизация, премахване на излишни данни от графичния файл, избор на правилен графичен формат. А компресията на скриптовете и текстовите файлове също не влияе на визията. Сървъра "мачка" файловете праща ги по нет-а и браузъра ги прочита. Друг въпрос е, че включването на gzip компресията на пък тормози сървъра.
 
От: Гугъл иска бързи сайтове. Забранява NPAPI и плъгини.

Хубава е темата, от доста време ги гледам тея препоръки и не смея да се захвана. Ще я следя с интерес.
 
за мързеливите, pagespeed service докато е безплатен (стига да не ви дава конфликити - при нас дава със фейсбул логина)

или един безплатен cloudflare с в ключен рокетлоудър стига да не ви дава конфликти...
 
От: Гугъл иска бързи сайтове. Забранява NPAPI и плъгини.

Значи примерно хващам един JS за ушите от WP-то, което ми дава възможност да го намаля с до 64% - wp-includes/js/jquery/jquery.js , минавам го през тоя онлайн инструмент и замествам новото, което ще изплюе като компресирано. Това ли е?
Това примерно е JS от ядрото на WP и ще работи ли правилно?
По същия начин ли се минават всички скриптове и на плъгините дори?
Не съм запознат с джава програмиране, но дали е възможно този инструмент да оплеска скрипта, т.е. да му се доверя ли на сляпо? :)
 
От: Гугъл иска бързи сайтове. Забранява NPAPI и плъгини.

темата е интересна. От доста време си мисля че трябва да се хвана да оптимизирам бързината на сайтовете, ноооо като се замисля колко работа е това и ми призлява :)
 
От: Гугъл иска бързи сайтове. Забранява NPAPI и плъгини.

Значи примерно хващам един JS за ушите от WP-то, което ми дава възможност да го намаля с до 64% - wp-includes/js/jquery/jquery.js , минавам го през тоя онлайн инструмент и замествам новото, което ще изплюе като компресирано. Това ли е?
Това примерно е JS от ядрото на WP и ще работи ли правилно?
По същия начин ли се минават всички скриптове и на плъгините дори?
Не съм запознат с джава програмиране, но дали е възможно този инструмент да оплеска скрипта, т.е. да му се доверя ли на сляпо? :)
Да, ще работи. Вече опитах с няколко скрипта и всичко е ок. Това, което разбрах е, че са написани с много редове и обяснения за да ги разбираш и лесно да ги променяш, този инструмент премахва всички тези неща и ги прави на един ред.
 
От: Re: Гугъл иска бързи сайтове. Забранява NPAPI и плъгини.

за мързеливите, pagespeed service докато е безплатен (стига да не ви дава конфликити - при нас дава със фейсбул логина)

или един безплатен cloudflare с в ключен рокетлоудър стига да не ви дава конфликти...
Регистрирах се и ми върнаха писмо с "Get Started", утре ще го разузнавам на свежа глава :) Изглежда обещаващо, благодаря.
 
От: Гугъл иска бързи сайтове. Забранява NPAPI и плъгини.

Възможно, е! Не всеки скрипт може да се згъне и да работи правилно, тествал съм с много. Дали ще е за css. или js, няма значка, просто някои не работят правилно след конпресията.

Пък както колегата по-горе се изрази те да си оправят тяхните простотии, пък тогава да се занимават с нас, само да сложиш някой техен код и всичко почва да лагва в сайта :D

Не съм запознат с джава програмиране, но дали е възможно този инструмент да оплеска скрипта, т.е. да му се доверя ли на сляпо? :)
 
От: От: Гугъл иска бързи сайтове. Забранява NPAPI и плъгини.

Възможно, е! Не всеки скрипт може да се згъне и да работи правилно, тествал съм с много. Дали ще е за css. или js, няма значка, просто някои не работят правилно след конпресията.

Пък както колегата по-горе се изрази те да си оправят тяхните простотии, пък тогава да се занимават с нас, само да сложиш някой техен код и всичко почва да лагва в сайта :D

Е, до колкото разбрах, това просто изчиства празните полета и маха коментарите... Не би трябвало да има проблем. Това всъщност е "оптимизацията".
 
От: Гугъл иска бързи сайтове. Забранява NPAPI и плъгини.

Компресирането на тин-ти-ри-мин-ти-ри/wp-includes/js/jquery/jquery.js може да спести 58,7 КБ (намаляване от 64%).
Минах го с тоя онлайн инструмент и никаква файда.. Пак си е в списъка на първо място.
Поправете непременно:
Активирайте компресирането

Ако не е активирано компресиране от самия сървър, май тия замествания са излишни.
 
От: От: От: Гугъл иска бързи сайтове. Забранява NPAPI и плъгини.

Не знам кое маха, но аз като им тествах улигуфренкия тул.. шибаните им реклами дето товарят най-много сис се показваха. Иначе, че тези начини са за по-добро е така, но това вече просто прелива чашата. През 2015, ако някой не почерпи мат пръц и конпанията на гошко, серп няма да види :D
Е, до колкото разбрах, това просто изчиства празните полета и маха коментарите... Не би трябвало да има проблем. Това всъщност е "оптимизацията".
 
От: Гугъл иска бързи сайтове. Забранява NPAPI и плъгини.

Ето ви един бонус и от мен - чудовище под GNU General Public License version 2.0 (GPLv2). Мачка цели папки със снимки с яка скорост! Прави си автоматично подпапка на компресираните файлове.
Свалих си снимките на доматите - доста съм оптимизирал страницата по-рано, че имам показател 50 за мобилни и 61 за настолни PC.
62 файла на 50 % качество - по подразбиране, с общ размер 1,45 Мб ги сдъвка на 350 Кб за по-малко от половин секунда. Визуална разлика не виждам, явно може още!
На 20 % качество ги направи 202 Кб, със съвсем приличен вид.
Онлайн магазините да почерпят, като се видим. :p

Як компресор на снимки - Mass Image Compressor
 
От: Гугъл иска бързи сайтове. Забранява NPAPI и плъгини.

Компресирането на тин-ти-ри-мин-ти-ри/wp-includes/js/jquery/jquery.js може да спести 58,7 КБ (намаляване от 64%).
Минах го с тоя онлайн инструмент и никаква файда.. Пак си е в списъка на първо място.
Поправете непременно:
Активирайте компресирането

Ако не е активирано компресиране от самия сървър, май тия замествания са излишни.
При мен се махнаха тези, който минах през тоя тул.
Отварям въпросния .js, копирам цялото съдържание и го пействам там, цъкам на "компрес", то го форматира и го връщам във файла...
 
компресирането на ниво уебсървър е че страницата се подава в гзип формат към браузърите който го поддържат (всички без IE6) (все едно да я направите на зип файл) и е с левели от 1 до 9..... Дори на левел 6 гугъл ви дава че може да се подобри малко НО влизате в зелената зона, левел 1 дава най добри резултати спрямо изразходенеото CPU по високите харчът допълнителни цикли но се пести допълнително bandwith

При мен е на левел 6 за всички клиенти на хостинга (през nginx) който с по високи цени но е калкулирано на левел 9 не съм сигурен че ще изгодно / 85 точки

http://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?url=coolicehost.com&tab=desktop

Виж файлът 9118

Виж файлът 9119

вдигането на компресията с три нива нагоре ще ми спести

Minify CSS for the following resources to reduce their size by 2.3KiB (15% reduction).
Minify HTML for the following resources to reduce their size by 1.6KiB (27% reduction).
Enable compression for the following resources to reduce their transfer size by 585B (62% reduction).

Общо 4 килобайта на фона на това че индекс страницата е 98 items, totalling 1.3 MB това което гугъл пише за компресията не точно така

Vbulletin от дълги години пепоръчва само левел едно поради най добрия резултат със всеки следващ левел губите по малко скорост
 
От: Гугъл иска бързи сайтове. Забранява NPAPI и плъгини.

Един съвет и от мен, за тези които имат адсенс по сайтовете си.
Гугълци пуснаха асинхронен код за рекламите, така че се преориентирайте към новия код, който не пречи на зареждането на останалите елементи от сайта.
За аналитика също е желателно да минете към новия analytics.js
Изображенията също могат да се намалят значително като размер / първо не ползвайте по-големи размери от необходимите ви, второ ако са jpg сваляйте малко качеството, може и на 80-90% opacity/
Всички CSS файлове да се обединят в един компресиран, също и .js файловете
 

Горе