Данък при източника от фрийлансери

yachtingbg

New Member
Здравейте, знам че темата никак няма да е приятна за повечето от вас, но какво да се прави. Това е истината. Има такъв данък при източника от т. нар. технически услуги. Най-общо казано плаща се когато се правят разходи към чужбина в накои случаи. Въпросът ми е има ли накой който да плаща такъв данък? Има ли някой на кайто са му правили проблем данъчните при ревизия.

Аз лично плащам към фрийлансери най-вече за:

- писане на статии
- вземане на линкове - гест блогинг, форуми, коментари и т.н.

- и още реклама за клик към Гугъл

Дължи ли се данък за тези неща?

Какви са последствията ако не се плаща? Това укриване на данъци ли е? Все пак въпросът е спорен, не е ясно плаща ли се или не?

Закона определя техническите услуги като консултански и маркетингови проучвания от всякакъв тип? Моите неща дали попадат под това?

Хайде, който не знае да се консултира поне с счетоводителя си и да пише.

Темата касае много хора.
 
От: Данък при източника от фрийлансери

Къде ти искат да плащаш данък, в България или в чужбина?
 
От: Данък при източника от фрийлансери

Може ли повече инфо - като фирма ли питате? Фирмата в БГ ли е?
Данък при източника - ЗКПО чл. 12, когато се плаща на юридическо лице
Окончателен данък/ данък при източника - ЗДДФЛ чл. 37 и 38, когато се плаща на физическо лице
Може да се ползва и СИДДО с конкретната държава.
Ако Вие сте задължен да удържите данъкът трябва да го платите, защото НАП ще търси данъкът от Вас.
 
От: Данък при източника от фрийлансери

Здравейте, моята фирма е ЕООД. Плащам на фрийлансер сайт и получаван фактури от тях, но те ми намират хора, които могат да бъдат всякакви. САЩ.
 
От: Данък при източника от фрийлансери

Здравейте, моята фирма е ЕООД. Плащам на фрийлансер сайт и получаван фактури от тях, но те ми намират хора, които могат да бъдат всякакви. САЩ.

Фактурите от сайта ли ги получавате? Т.е. доставчик сайта ли е?
Какво пише на фактурите?
 
От: Данък при източника от фрийлансери

Само в фактурите ли? Не се ли гледа и договорът?

Пише:

Плащане за писане на статии
10,000 думи - 100 лв.

Плащане за вземане на линкове
линк - 1 лв.
 
Последно редактирано:
От: От: Данък при източника от фрийлансери

"Възнаграждения за технически услуги" са плащанията с източник Република България за монтаж или инсталиране на материални активи, както и всякакви услуги от консултантско естество и маркетингови проучвания, извършени от чуждестранно лице.
 
От: Данък при източника от фрийлансери

А някой да е дефинирал по точно консултирането и маркетинговите проучвания? Чел съм писма на нап и те се хващат за всичко, иначе моите неща не са такива но.
 
От: Данък при източника от фрийлансери

данък при източника имаш, ако фрийлансъра ти бачка на граждански договор за теб. Щом ти издават фактура, за кви данъци иде реч, тва ти е разход и счетоводителите го отчитат като такъв.
 
От: Данък при източника от фрийлансери

Няма данък при източника. (Може би имаш предвид онова недоразумение с облагането на разходите, които се плащат на лица в офшорни зони за "неизвършени услуги" или нещо от сорта. В този случай това не важи.)

И фактурата се издава не "от сайта", а от юридическо лице (собственик на сайта).
 
От: Данък при източника от фрийлансери

Не, имам в предвид ЗКПО данък при източника. Точно това което съм писал.
 
От: Данък при източника от фрийлансери

За тези данъци може да се приложи сиддо и да не се плащат. Някой прилагал ли е сиддо?
 

Горе