Нямам идея за каква точно копачка и за кой точно компилатор говориш (компилатори бол). За компилатор ползвам най-доказалия се - gcc. Ползвам предимно конкретен набор софтуер и нямам навика всеки ден да ми хрумва да си инсталирам нещо ново от напълно непозната за мен фирма. Най-често софтуера си го набавям и обновявам от официален mirror на Linux Gentoo (дистрибуцията, която ползвам).Тъй де. Вземи копачката за Лайткойн. С отворен код е. Изненада! Binary-to свети за троянци.
Вземаш компилатор, проверяваш 30-те хиляди реда код Лайткойн, на С++ както са на сорс. Проверяваш самия компилатор. Изненада! И той свети.
Как точно проверяваш доколко може да се довериш на създателя на софтуера? В 90% от случаите инсталирам софтуер от фирма, която чувам за пръв път. Това дето написа би имало бегъл смисъл ако си секретарка и не пипаш повече от Word, Excel и пасианс.
Давам само един пример. Сравнително отдавна дори ошетаха една банка, хакнаха сървъра и. С троянец!
Поне да беше прочел идеята за НК.Нямам идея за каква точно копачка и за кой точно компилатор говориш (компилатори бол). За компилатор ползвам най-доказалия се - gcc. Ползвам предимно конкретен набор софтуер и нямам навика всеки ден да ми хрумва да си инсталирам нещо ново от напълно непозната за мен фирма. Най-често софтуера си го набавям и обновявам от официален mirror на Linux Gentoo (дистрибуцията, която ползвам).
По темата:
Вече споменах, че по дефиниция (малко след началото на стария и новия НК) за да се счита дадено деяние за престъпление то трябва да е извършено виновно, а не случайно.
Мисля, че прекалено много се впечатлявате от един текст. По правило за да се счита дадено деяние за престъпление се изисква да е извършено умишлено.
Чл. 421. (1) Който:
1. създаде, придобие или държи програма, която може да затрудни или наруши функционирането на информационна система и която се разпространява автоматично и без знанието или против волята на потребителя;
2. продаде, придобие или предостави, с цел използване или разпространение, или по друг начин предостави програма по т. 1;
3. въведе в система или приведе в действие програма по т. 1,
се наказва с лишаване от свобода до четири години и с глоба от две хиляди до десет хиляди лева.
(2) Наказанието по ал. 1 се налага и на онзи, който създаде, придобие, предостави, държи или приведе в действие програма, която е предназначена за узнаване, заличаване, изтриване, записване, предаване, увреждане, разстройване, блокиране или използване по предназначение на данни от информационна система без съответно разрешение.
(3) Когато деянието по ал. 1 или 2 е:
1. извършено от лице, което действа по поръчение или в изпълнение на решение на престъпно сдружение;
2. причинило значителни вредни последици,
наказанието е лишаване от свобода до шест години, глоба от пет хиляди до петнадесет хиляди лева и лишаване от право по чл. 60, ал. 1 или 2.
Има логика :lol:Ако хотелиер/хазяин осигури място семейство да изкара първата си брачна нощ или да живее,може да бъде обвинен, че осигурява терен за секс.
john_smithe каза:Снимам си гаджето на площада, на плажа, на ски, или на Айфеловта кула, а наоколо гъмжи от народ и кадъра ми хваща няколко души, които естествено не знаят, че са влезли в кадъра ми. Какво правим? Престъпник ли ставам?
Фотографиране, филмиране, записване
Чл. 146. (1) Който противозаконно фотографира, филмира, записва или подлага на друго подобно действие другиго без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие, се наказва с лишаване от свобода до една година, с пробация или с глоба.
(2) Когато деянието по ал. 1 е извършено от длъжностно лице в нарушение на службата или на функцията му, наказанието е лишаване от свобода до две години и лишаване от право по чл. 60, ал. 1, т. 1.
(3) Когато деянието по ал. 1 или 2 е извършено при публични прояви на лицето, деецът не се наказва.
Чл. 32.
(1) Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.
Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) (1) Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За създаване на такова произведение се изисква съгласието на изобразеното лице.
(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:
1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;
2. изображението на лицето е само детайл в произведение, показващо събрание, шествие или пейзаж;
3. изобразеното лице е получило възнаграждение, за да позира, освен ако между автора и изобразеното лице е било уговорено друго.
(3) За използването на произведение по ал. 1 между автора и изобразеното лице могат да се уговорят условия.