Електронно управление на общините ама не съвсем...

Vbb

Well-Known Member
Уж се говори от години за всички услуги предоставяни онлайн услуги от общините с електронен подпис , дори се създаде специално
Министерство на електронното управление и се оказва, че от 24 общини в София само 10 са включени в него. Само си представете колко средства са отпуснати за включване в системата REGIX и се оказва, че 70% от услугите са недостъпни онлайн. То не бяха агитации , не бяха реклами как се работи лесно онлайн! Всъщност уж го създадоха всичко това заради Ковид19 за да не се заразяват хората по опашки в общините и се оказва, че досегашните кметове на общините не им пука и продължават да не включват административните си услуги в системата за онлайн достъп. Иначе на думи са големи и пълни с обещания!
Темата ми е по повод днес се наложи да попълня онлайн декларации за детето за детските помощи предоставяни на учениците от 1 до 4 клас , както и детските помощи за дете до 18 години. Оказва се , че в София от 24 административни района са включени само 10 в системата.

Освен това документацията която се сваля от сайта на НАП е в PDF формат, след което трябва да си свалиш Акробат рийдър , да отвориш файла за попълване, да го попълниш, подпишеш с електронен подпис с BISS и да го прикачиш като файл в директорията за изпращане към общините. След това отново трябва да се идентифицираш с КЕП при изпращане , нищо , че вече един път си го подписал с КЕП самия файл. Освен това от началото на годината отпадна ходене до училището да се вземе служебна бележка , че детето учи в даденото училище, а всичко се изисквало по служебен път! Да ама... НЕ. В системата на НАП и Социално осигуряване продължава да я има прикачена бланката за попълване която да я разпечаташ, да я занесеш до училището да я попълнят и подпечатат, след което да я сканираш, подпишеш с КЕП и да я изпратиш. Ако не изпратиш тази служебна бележка системата не ти приема заявката. Да но служебната бележка изисква контролен номер издаден от училището, а ти няма как да го вземеш онлайн. Така се въртим в един омагьосан кръг в който електронния подпис не върши никаква работа! Навсякъде в чужбина когато попълваш данни във форма за заявка се попълва онлайн, но тук трябва да преминеш през 9 кръга на ада, да ползваш средновековната PDF за попълване , да си компютърно грамотен над средно ниво за да може да свършиш всичко. Нищо , че ИТ -тата в държавната администрация и информационно обслужване се бият в гърдите колко са велики и в час с иновациите. Единствената полза от системата REGIX е , че с КЕП може да видиш кой кога и защо се е интересувал от теб и каква справка са правили за теб от КАТ, МВР, НАП, банки, и всякакви институции от както съществува! Според мен , чеп за зеле не става от тях!

1691100693139.png
 
Електронно правителство, дрънки. Мой приятел в Динерландия отиде до общината, взе си номерче и вече спря да ходи, всичко прави онлайн. Тук братче е ебаси мъката и ето нещо, което всички получаваме в тези админстрации, вместо онлайн управление:

Любими фрази в администрацията:
- Не зависи от нас, господине!
- Системата не позволява!
- Елате утре!
- Вие не бяхте ли тука вчера?
- Колежката е в отпуска!
- И други хора чакат, не сте само вие!
- Вижте дали не е в кафето!
- Това не е наша работа!
- Момент, че сме с нова система.
- Значи, вземете си документ от КАТ и го донесете.
- Не ги определяме ние тези работи!
- Знам, че звучи абсурдно, но това е положението!
- Живеем в България, господине!
- Обадиха се по телефона и затова са преди вас!
- Еми нямаме, свършиха, купете си от книжарницата.
- Ксероксът е две спирки надолу.
- Оплачете се на когото искате!
- Пак ли сте вие?
- Седнете ще ви извикаме!
- Не ви ли дадоха номерче?
- Съжалявам, но няма какво да направя.
- Не, не се шегувам.
- Носите ли си копие?
- Не, този ксерокс е само за вътрешна употерба.
- Разпечатайте го и се върнете.
- Така ни е наредено!
- Пийте едно кафе и елате пак.
- И на нас ни е писнало от много неща!
- Не знам, вижте на втория етаж.
- Аз не идвам у вас да ви чукам на вратата, нали?
- Еми, вие трябва да си носите химикалка!
- То така всеки ако почне....
- За пръв път виждам такова нещо.
- Сега се връщам!
- И аз искам много неща, ама...
- Ми щом искате пуснете жалба, ама ви казвам, че няма смисъл.
- Компютърът нещо заби... Ванчеее!
 
На всяка административна сграда трябва да висне този лозинг:

Знам, че звучи абсурдно, но това е положението!
незнам само до кога ще ги търпим ....
 
незнам само до кога ще ги търпим ....
Аз ходя с много голям скептицизъм там. Нищо не можеш, брат. Ако имах опция, щях да вляза да се изхвърля боклука и да изляза от стаята, но така няма да ми е свършена работата. И няма да има изгледи да се свърши. Търпим, защото сме зависими. Ако не бяхме първи щях да вляза и да чакам някоя от горните реплики, за да и се изплюя в лицето.
 
Аз ходя с много голям скептицизъм там. Нищо не можеш, брат. Ако имах опция, щях да вляза да се изхвърля боклука и да изляза от стаята, но така няма да ми е свършена работата. И няма да има изгледи да се свърши. Търпим, защото сме зависими. Ако не бяхме първи щях да вляза и да чакам някоя от горните реплики, за да и се изплюя в лицето.
ти мани ама се задава един нов разход за всички притежатели на автомобили за което в момента не се шуми заради местните избори.
След 2 месеца, всеки който си купи кола, независимо произвеждана след 2018 или по стара, за да я регистрира в КАТ ще трябва колата да има Е коул система. Няма да може да минеш на преглед ако нямаш такава система. България досега е отлагала въвеждането на такава система , но глобите които плаща заради липсата и са милиони годишно.

 
На всяка административна сграда трябва да висне този лозинг:

Знам, че звучи абсурдно, но това е положението!
:)
 
ти мани ама се задава един нов разход за всички притежатели на автомобили за което в момента не се шуми заради местните избори.
След 2 месеца, всеки който си купи кола, независимо произвеждана след 2018 или по стара, за да я регистрира в КАТ ще трябва колата да има Е коул система. Няма да може да минеш на преглед ако нямаш такава система. България досега е отлагала въвеждането на такава система , но глобите които плаща заради липсата и са милиони годишно.

То винаги е имало и ще има такси и допълнително драние....никога облекчения за стимулиране на купуване на нови коли, по-еко, хибридни, електрички. Има някакви за последните, но на фона на всички останали такси, грам не се усещат и хората не виждат смисъл. Отделно не са финансово подготвени за това. За да вървят нещата добре трябва просто да има две основни неща - лесно ползване на дадена услуга и стимул за това. Ако все пак решат да се възползват от технологиите. И да, има една фирма, която е плътно зад всичко това, наречена Информационно обслужване АД. И нещата грам никога няма да се случат, в това може да сме повече от сигурни.
 
Електронното правителство тук е като някои наши магистрали - само се говори, че ги имаме или ще ги имаме, но на практика няма. Тъй като много неща не се променят в това отношение, хората започват да усещат безсилието както на държавата, като и съответните министри и ръководители това да се случи. А безсилието поражда две първични човешки реакции - съчувствие или нетърпимост.....в случая тук е второто. Не за друго, а защото всеки е запознат, че безсилието е свързано с много с това каква натура е самия държавен апарат.

Пак по новините се заговори за премахването на синия талон. Не съм много сигурен, че това трябва да е приоритетна точка на който и да е министър. Доста повече неща с дигитално отношение за изостанали....и то в сравнение от други държави, в които инвестицията е била в пъти по-малко в това направление. Оприличават ни като Силициевата долина на балканите, дори Източна Европа. За жалост дигиталното развитие на нашите администрации тотално оправдават това, или по-скоро не са взети в това число.

Но какво имаме.....ще му дадем две думи - корупция и некомпетентност. Тази тема сме я дъвкали много. И като темата на форума е изцяло (предимно) дигитални проекти, това на нас ни прави най-силно впечатление.
 
Само да допълня - За да се присмиваме на някакво и да е ел. правителство или там каквото го водят, то първо условие е то да съществува. При каквито и да е пародии или опити да имаме такова, смешките са изцяло за наши сметка. ;)
 
Само да допълня - За да се присмиваме на някакво и да е ел. правителство или там каквото го водят, то първо условие е то да съществува. При каквито и да е пародии или опити да имаме такова, смешките са изцяло за наши сметка. ;)
Избрах да куотна теб, ти си допълнил @Blinky и двата ви коментара ги прочетох изцяло.
Ами да, така е. Но ще ти кажа едно нещо.
 
Електронното правителство тук е като някои наши магистрали - само се говори, че ги имаме или ще ги имаме, но на практика няма. Тъй като много неща не се променят в това отношение, хората започват да усещат безсилието както на държавата, като и съответните министри и ръководители това да се случи. А безсилието поражда две първични човешки реакции - съчувствие или нетърпимост.....в случая тук е второто. Не за друго, а защото всеки е запознат, че безсилието е свързано с много с това каква натура е самия държавен апарат.

Пак по новините се заговори за премахването на синия талон. Не съм много сигурен, че това трябва да е приоритетна точка на който и да е министър. Доста повече неща с дигитално отношение за изостанали....и то в сравнение от други държави, в които инвестицията е била в пъти по-малко в това направление. Оприличават ни като Силициевата долина на балканите, дори Източна Европа. За жалост дигиталното развитие на нашите администрации тотално оправдават това, или по-скоро не са взети в това число.

Но какво имаме.....ще му дадем две думи - корупция и некомпетентност. Тази тема сме я дъвкали много. И като темата на форума е изцяло (предимно) дигитални проекти, това на нас ни прави най-силно впечатление.
Синия талон най накрая отпадна днеа, по малко странен начин, но отпадна. Със преходни и заключителни разпоредби на закон за изменение и допълнение на наказателен кодекс.
днешния брой на ДВ стр. 10
 
Синия талон най накрая отпадна днеа, по малко странен начин, но отпадна. Със преходни и заключителни разпоредби на закон за изменение и допълнение на наказателен кодекс.
днешния брой на ДВ стр. 10
Да, беше му време. Какво правят с златните талони, като мен? Май ще си седи нещо като архив в системите им. :)
 
какъв го дириш в REGIX, това е портал, чрез който бизнес клиенти достъпват информация за да не я искат от теб на хартия под формата на лист с печат, видно от статистиката примерно Изипей са проверили валидност на лични документи от МВР 2.5М пъти за последните 30 дни https://info-regix.egov.bg/public/statistics/month
 
BISS е говно, изработено от банксервиз, приложение за телета, което прави мизерии като има нова версия, а ти не знаеш и сума ти електронни услуги не ти работят щото трябва да им посетиш умрелият сайт да го изтеглиш наново като преди това си деинсталираш старото, даже не е необходимо и да си им клиент, но администрацията им е клиент, мизерията е за всички!
 
за НАП веднъж имаш вход в портала т.е. за достъп до ресурс, второто подписване е за входиране на документа и добавяне на хеш, а третото, че подписаният файл не могат да ти го редактират/подправят.
 
това, че не си успял да получиш електронна бележка от училището си е твой проблем...мързи те да им напишеш един мейл, или нямаш телефон да го уговориш с класната...
 
От калинките на Тиквата, които са в цялата административна боза, какво очаквате? Дундуркайте си още мутрите и харвардските педали, пък чакайте развития. До зимата дизела пак ще е над 3 кинта, тока поне 20% отгоре...
 
Развитие нямаше при никой. 😤🤬

Едните не успяха много да покажат какво що за 8 месеца, но тия предните 12 години ни показаха, че никога няма да имаме добре работещо ел. правителство. 🎃🎃🎃 Нямаше такива приоритети, и мисля, че ги разбирам. Едно добре работещо ел. правителство би елиминирало много раб. места в държавата администрация, която е изградена от здрав електорат на тази партия. Кражбите ще продължат, не си правете илюзията, че всеки следващ, няма да пипа. Но се надявам, и все още вярвам, че следващия ще е по-умен от предните и ще направи нещо, успоредно с краденето....Това е умен ход. Всичко друго го видяхме. ☠️
 
Последно редактирано:

Горе