Заплата QA

Ебаси затъпяването.
Не е чак такова, ако ти харесва това да си откриваш някакви пробойни. :) И доста научаваш, защото девовете постоянно им сипват идеи как да го тества, ако е ново за тях.

Определено не скучаят QA, все пак са последната инстанция преди продъкшъна. :) Ако проспат нещо, кофти, влиза бъга и клиента вдига нов тикет, който в много случаи пак си влиза в настоящия спринт.

Хубава комбинация е да разбираш някои неща от дев работата и да си QA. Както се вика основни неща, дори и по фронта (например да знаеш, че е кофти практика да се слагат инлайн стиловете, или !important въобще да не се използва, ако не е нещо много животоспасяващо).
 
Здравейте, имам интерес да се развивам в QA, бихте ли ми дали насоки от къде да започна обучението си, тъй като нямам никакъв опит в програмирането? Има ли почва у нас? :)
 
Последно редактирано:
Здравейте, имам интерес да се развивам в QA, бихте ли ми дали насоки от къде да започна обучението си, тъй като нямам никакъв опит в програмирането? Има ли почва у нас? :)
Че те и QA-тата си нямат никакъв опит. Някой имат, ама говорим за други нива. :)

Иначе ето нещо интересно, което ще ти бъде доста полезно:


Успехи.
 
Парите се вземат от TDD , другите неща са както ти казаха, ръчно цъкане, което и секретарка може да върши.
 
Парите се вземат от TDD , другите неща са както ти казаха, ръчно цъкане, което и секретарка може да върши.
Общо взето е така, като за някои неща се питат девелопъра как да го тестват, или през какъв сценарии да минат, за да изсимулират кейса, за да хванат бъга, ако има такъв. Плюс им се дават един набор от тулове, за да тестват и това е. Аутоматика, е ново отгоре, или си пишеш тестове или си ползваш библиотеки. :)
 
QA не е някаква мега голяма драма да станеш. Виж да си извадиш сам апендикса е трудно. Заплатите се приближават до тези на програмистите, то дори проджект мениджъра взима колкото програмисти, дори и повече, дето по цял ден е на телефона и митинг, а като се освободи мята тикети на хората. QA не е претенциозна професия, знам че много се пише. От описване на кейсове, до вдигане на тикети и може би доста документация им се пада да разписват, кое как работи и какво дава. Интересно е до момента, в който не започнеш да връщаш един бъг 10 пъти, защото не можете да се разбере какво трябва да бъде, най-често е от дизайнерско естество. ;)
 
Здравейте, имам интерес да се развивам в QA, бихте ли ми дали насоки от къде да започна обучението си, тъй като нямам никакъв опит в програмирането? Има ли почва у нас? :)
Бих ти препоръчал да изкараш един курс за няколко месеца и после още 1 месец да си цъкаш и ръчкаш някакви неща, проекти, просто за упражнение, а след това веднага на истинска работа. Я стажант, я джуниър, каквото дойде, да изкараш и там няколко месеца, да видиш за какво наистина иде реч, да се поучукаш. Всичко гледай да ти отнеме около година (12-15 месеца), а след това вече би трябвало по-лесно да си намериш нещо с по-прилично заплащане и regular ниво. Колкото какъв курс да изкараш, няма значение академията, а програмата и преподавателя. Аз лично карах в СофтУни, но смея да твърдя, че изкарах късмет с наистина кадърни момчета за преподаватели, на които наистина им се отдаваше и умеят да учат.
 
Бих ти препоръчал да изкараш един курс за няколко месеца и после още 1 месец да си цъкаш и ръчкаш някакви неща, проекти, просто за упражнение, а след това веднага на истинска работа. Я стажант, я джуниър, каквото дойде, да изкараш и там няколко месеца, да видиш за какво наистина иде реч, да се поучукаш. Всичко гледай да ти отнеме около година (12-15 месеца), а след това вече би трябвало по-лесно да си намериш нещо с по-прилично заплащане и regular ниво. Колкото какъв курс да изкараш, няма значение академията, а програмата и преподавателя. Аз лично карах в СофтУни, но смея да твърдя, че изкарах късмет с наистина кадърни момчета за преподаватели, на които наистина им се отдаваше и умеят да учат.
Благодаря за отговора! В сайта на СофтУни пише, че трябва първо да се изкара курса на Програминг Бейсикс и тогава QA курса, ти така ли направи?
 
Благодаря за отговора! В сайта на СофтУни пише, че трябва първо да се изкара курса на Програминг Бейсикс и тогава QA курса, ти така ли направи?
По принцип е логично и така трябва да бъде, на практика, може да не е задължително, а да го наливаш като знания в течение с времето. Тези QA, с които работя в повечето случаи не могат да кажат каква е разликата между while и do while, може би поназнайват тук таме нещо за някой HTML елемент, да речем, че H1 после върви H2, H3 и така. А да, и гледат конзол таба в браузъра, ама в повечето случаи само установяват грешката, без никаква идея какво е. Винаги съм се възхищавал на такива QA-та, които могат да си дефинират правилно бъговете, не се хващат за 1-2 пиксела разлика на падинга, а гледат наистина в дейтали бъговете. За това и тази професия си има нива, като за да почнеш работа, дори и бейсика не ти трябва, но аз лично силно препоръчвам да го минеш. Друго е нивото на комуникация с девовете и определено, ще ти се радват повече на вдигнатите ти тикети. ;)
 
  • Like
Реакции: asuM
Благодаря за отговора! В сайта на СофтУни пише, че трябва първо да се изкара курса на Програминг Бейсикс и тогава QA курса, ти така ли направи?
Аз изкарах цялата пътека от-до. Да, започнах с programming basics, после programming fundamentals и т.н. На 6-я месец започнах работа, като след това си доизкарах всичко докрай (общо около 18 месеца). Препоръчвам на всеки да направи така, ужасно полезно и важно е да знаеш основите и кое как и защо работи.
 
  • Like
Реакции: asuM

Горе