Защита на личните данни

Mooz

New Member
Здравейте,
Искам да попитам, дали някой има повечко информация относно този закон влизащ в сила от 01 май, освен тази в интернет пространството и че ще възникнат допълнителни разходи??
 
За GDPR ли питаш?
Тази европейска директива и в момента действа, но след 25 май ще има проверки, тоест сега сме в гратисен период :D
 
Това, което е споделено във форума го видях, но освен спор, че информацията не е достоверно, друго не разбрах.Примерно за един онлайн магазин, как трябва да се процедира??Да се наеме човек да се занимава с тази бумащина или гледам вече има фирми с такъв вид услуга(там криптират данни и нз си какво още).Кой и как ще ме задължи да го правя или тази глоба от 1000 до 100 000лв(най-високия таван 4% от год. оборат) има за цел да сплаши хората, за да се спазва?Кой ще следи тези неща или само по сигнал ще проверяват?
Или бай Иван с афилиал към някоя туристическа компания/сайт, събрал имена и пощи на абонирали си и им праща емейли всяка сутрин с оферти(примерно) или някакви регисрации(резервации), това кой и как ще го хване,следи,глоби и т.н.? И в трите случая ползва лична информация(име,телефон,поща или някакъм адрес).За онлайн магазина също пак се регистрираш и даваш лични данни за доставка.
 
Последно редактирано:
КЗЛД например може да те провери. Това как те проверява по сигнал или не, те си имат пътеки. НАП как те проверява ако се правиш на умен? Тука е същото.
ПП Тази директива мисля, че не е насочена пряко към магазини и други подобни сайтове. По скоро мисля, че Фейсбук, Гугъл и подобните ще се следят. Това не значи, че не трябва да внимаваш с личните данни на хората!
 
Това точно ме интересува, защото няма фирма, която по една или друга причина да е съхранила или сдобила с данни на клиентите си.И как да не ги засяга пряко, като тя директивата е за използването на тези лич. данни, а не е конкретно за Facebook,Google и т.н.
Даде и се гласност покрай този скандал с Facebook или може и да се бъркам, но заради това и пиша тук.
 
Да касае всеки, който събира и обработва лични данни. Но я сега си представете как хилядите магазини на ОК да кажем си криптират диска на споделения хостинг. Това лично на мен не ми звучи.
Като всяко нещо ще има бумащина всяка фирма (как ги съхраняваме, какво правим ако изтече инфо, как трием данни при заявка и т.н.). Личните данни които събира магазина са нищо в сравнение с личните данни събирани от фейсбук и как после ми пускат таргетирана реклама :). Същото важи за скайп, гугъл.
Пресен пример: Пускам аз едно приложение на поддомейн. Главния домейн няма нищо празна страница от нгинкс-а. Демек няма нищо никъде което да сочи към този поддомейн. Ден след стартирането гледам логовете и там разнообразни ботове вършеят. Единственото, което съм направил е да пусна линк през скайп.
ПП Ще видим как ще се развият нещата. Аз лично не си създавам излишни главоболия в момента.
 
Да и това го има, но в нашата скъпа държавица най-често тръгват от дребните риби, за да покажат, че извършват някаква дейност, а големите с живуркат.Може да не съм аз или ти, а някой друг колега.Като цяло никой не е застрахован, но при една проверка какво правим. И аз така си мислех, че съм един от хилядите и си викам мал шанс да ме проверат и за 7 год нищо(и физическия и онлайн магазина), но его е преди 5месеца(малко преди коледните празници) решиха да пуснат проверка на всички предприятия, които счетоводителката ми води. И познай какво стана...проверка на всичко за последните няколко години, бумащина и разправия само.Та това с хилядите... не го вземеш при сърце и след две години пак проверка и те хванат и с тия глоби направо в първи клас те връщат(ако всичко се изпълнява стрикно). За тези дето си лавират в сивия сектор,без фирма и т.н. , няма смсл да го коментирам относно тази директива.Ще дойде момент, когато и това няма да е възможно. Все пак мерси за отговорите, ще вида да се консултирам с още няколко човека преди да реша.
 
Да и това го има, но в нашата скъпа държавица най-често тръгват от дребните риби, за да покажат, че извършват някаква дейност, а големите с живуркат.Може да не съм аз или ти, а някой друг колега.Като цяло никой не е застрахован, но при една проверка какво правим. И аз така си мислех, че съм един от хилядите и си викам мал шанс да ме проверат и за 7 год нищо(и физическия и онлайн магазина), но его е преди 5месеца(малко преди коледните празници) решиха да пуснат проверка на всички предприятия, които счетоводителката ми води. И познай какво стана...проверка на всичко за последните няколко години, бумащина и разправия само.Та това с хилядите... не го вземеш при сърце и след две години пак проверка и те хванат и с тия глоби направо в първи клас те връщат(ако всичко се изпълнява стрикно). За тези дето си лавират в сивия сектор,без фирма и т.н. , няма смсл да го коментирам относно тази директива.Ще дойде момент, когато и това няма да е възможно. Все пак мерси за отговорите, ще вида да се консултирам с още няколко човека преди да реша.

Здравей Mooz, хубаво е, че от сега се интерсуваш как да приспособиш бизнеса си към изискванията на Общия регламент. В действиетелност, почти няма бизнес дейност, която да не включва обработване лични данни, както за целите на извършване на основната си икономическа дейност, така и за директен маркетинг. Има какво да се направи и с по-малките онлайн магазини, мерките за защита няма да са същите като в едно здравно заведение или банка, но пък при една евентуална проверка от регулаторния орган, ще демонстрират усилия за приспособяване към правилата на Общия регламент. А и дори да се октрие допуснато нарушение, то санкцията би била съвсем различна, както предвижда и самия Общ регламент, регулаторния орган може да не наложи имуществена санкция, а предупреждение или смъмряне.
В момента консултирам както малки, така и големи предприятия как да приведат организацията си в съответствие, така че ако проявиш интерес, пиши ми на лично, за да обсъдим какво може да се направи в твоя случай.

Поздрави,
Янислав
 
Здравейте,
Искам да попитам, дали някой има повечко информация относно този закон влизащ в сила от 01 май, освен тази в интернет пространството и че ще възникнат допълнителни разходи??
На 04.05.2016 г. в Официалния вестник на Европейския съюз беше публикуван Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27.04.2016 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/ЕО (Общ регламент относно защитата на данните). Той ще се прилага от 25.05.2018 г. и с него ще се установи единна система за защита на личните данни в Европейския съюз. Уредбата на защитата на личните данни във вътрешното законодателство на Република България се съдържа в Закона за защита на личните данни, който в момента е на обществено обсъждане.
 
Ако имаш сайт с реклами трябва да питаш потребителя и той да избере - абе може ли да ти показвам реклами? Не може да е избрано по подразбиране. Потребителя съзнателно трябва да избере това. Вече на няколко места в чужди форуми видях хора, които ще блокират ип-та от евросъюза за услугите си. За съжаление ние тук не можем да си позволим този кеф, трябва да скачаме.
 
Истината е, че всичко е за пари, за възникването на нова услуга и от там повечко данъци в хазната и т.н.
В Европа(изключвам нас) този закон е предназначен главно за големите предприятия, но при нас големите пред-я са на Иван,Драган,Петкан и т.н. , пазени от някой си в парламента и под “могъщия” удар на държавата, ще попадне малкия и средния(на изчезване) бизнес.Общото взето спасение няма, трябва да се плащат Х-пари за тази услуга и така.

Интересно ми е , този човек/фирма , как ще гарантира, че от тях няма да изтече нищо?? И ако някой работник от фирмата, изнесе тези данни??Какво правим? Глоби??
Ползата от този закон е никаква, освен един излишен разход и повечко данъци.
 
Последно редактирано:
Такива неща
  • Какви данни събираш (ip, email..)
  • За какво ги ползваш
  • Как хората могат да ги управляват
  • Дали и с кой и как ги споделяш
  • Как ги защитаваш

Видео

Функция хората да разрешат и забранят събирането на данни - гг аналитик, соц. бутони, реклами, ютуб, всичко което събира данни/
Чети това и всички линкове които са в текста:


Добре дошли в европа! Ако има тези функции, познайте кой ще разреши ГГ аналитик и рекламите. Пак ще трябва да ги крием някъде да не са много видими и да се правим на чалнати..
 
Последно редактирано:

Горе