От: Защита от токов удар - КАКВА?
Имайте предвид, че пластмасовите разклонители със защита от пренапрежение може да бъдат опасни. В някои слагат евтини варистори без термозащита. Дори и да го отворите, може да не различите варисторите с термозащита от тези без. При дефект (който се проявява след случаен интервал от време), варисторът намалява съпротивлението си при номинално напрежение, запалва „негоримата“ пластмаса и се отделят отровни газове. Може да стане и по-сериозен пожар. Ако има термозащита, би трябвало тя да предотврати разтопяването и запалването.
Ето снимки.
Разклонителят със защита е последният елемент от цялата защита. Ако искате сигурност, по цялата инсталация трябва да има защити - в главното разпределително табло (намиращо се обикновено в мазата) трябва да има защита, след това във всяко апартаментно табло трябва да има защита и най-накрая са „разклонителите със защита“.
Ако искате защити монтирани в главното разпределително табло - трябва общото събрание на входа да се съгласи да се съберат едни пари и да се плати за монтажа им. Тоест - трябва вие да платите за тях, защото никой от комшиите ви няма да иска да дава пари. Като компромисен вариант - може да сложите само във вашето апартаментно табло и да ползвате разклонители със защита (или сглобени от вас защити в метални кутии).
На по-нормални цени,
такива защити има на Елмарк.
Иначе ако искате нещо „марково“ -
Шнайдер Електрик или
ОБО Бетерман.
Аз съм от няколко години с една такава защита в метална кутия до апартаментното табло (нямаше място в таблото) и още една от същия вид в метална кутия до компютъра (+ още няколко други по-малки елементи - газови разрядници, варистори и термоизключвател - в същата кутия).
Също така е важно и
външната мълниезащита (мълниеприемник, заземители и проводниците, които ги свързват) на блока да е качествено изпълнена и да се проверява редовно съпротивлението на заземителите. Реалността в България обаче е, че не само не се проверява съпротивлението на заземителите, но често децата (или едни други наши сънародници) развиват болтовете, където са връзките между токоотводите (проводниците идващи от покрива) и заземителите. Няма нужда да обяснявам защо това не трябва да се прави, нали?
Познайте какво ще стане ако по време на общото събрание на входа повдигнете въпроса да се съберат едни пари за проверка и подобряване на мълниезащитната инсталация. Вероятно ще се наложи вие да плащате за всичко.
Има си предимства да живеете в собствена къща, вместо в панелен блок. Там няма събрание на собствениците - вие правите каквото искате.