Никого не въвеждам в заблуда, едва ли има по проверяван от мен във форума. Ако имам договор с куриера за изплащане на ПАРИЧНИ ПРЕВОДИ в брой в офис защо да издавам касов бон като в наредбата е ясно и точно написано кога се издава и кога не. Можеш ли да ми кажеш 1 причина за паричен превод изплатен в брой в офиса на еконт за да съм длъжен да издам касов бон?
С Наредба № Н-18 на Министерството на финансите от 13.12.2006 г. са определени редът и начинът за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.
В чл. 3. (1) от Наредба № Н-18 е указано, че всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на
Закона за пощенските услуги.
В нормата на чл. 25, ал. 1, т. 1 от Наредбата е записано, че независимо от документирането с първичен счетоводен документ задължително се издава фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД за всяка продажба на лицата по чл. 3, ал. 1 - за всяко плащане с изключение на случаите, когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит, чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод по чл. 3, ал. 1.
ИЛИ
КОГАТО ВИЕ КАТО СОБСТВЕНИК НА ЕЛЕКТРОНЕН МАГАЗИН ИМАТЕ СКЛЮЧЕН ДОГОВОР С КУРИЕРСКАТА ФИРМА ЗА НАЛОЖЕН ПЛАТЕЖ ЧРЕЗ ПОЩЕНСКИ ПАРИЧЕН ПРЕВОД:
1. ЗА НАПРАВЕНОТО ПЛАЩАНЕ ОТ ВАШИЯ КЛИЕНТ КУРИЕРСКАТА ФИРМА ИЗДАВА РАЗПИСКА ЗА ПОЩЕНСКИ ПРЕВОД НА СТОЙНОСТТА НА ДЪЛЖИМАТА СУМА. ТАЗИ РАЗПИСКА Е ПРИЗНАТ ОТ ЗАКОНА ДОКУМЕНТ, КОЙТО ВИ ОСВОБОЖДАВА ОТ
ЗАДЪЛЖЕНИЕТО ДА ИЗДАВАТЕ КАСОВ БОН, ТЪЙ КАТО ТЯ ИГРАЕ РОЛЯТА НА ТАКЪВ.
2. РАЗПИСКАТА СЕ ДАВА НА КЛИЕНТА, СЛЕД КАТО ЗАПЛАТИ СУМАТА В БРОЙ НА КУРИЕРА, А ПОДАТЕЛЯТ ПОЛУЧАВА ЕКЗЕМПЛЯР ОТ НЕЯ.
Т.Е. КЪМ ИЗДАДЕНИТЕ ФАКТУРИ ЗА ПОКУПКИ ВАШИЯТ КЛИЕНТ СЛЕДВА ДА ПРИКРЕПИ РАЗПИСКАТА ЗА ПОЩЕНСКИ ПРЕВОД, ОСНОВА НА КОЯТО ДА ОСЧЕТОВОДИ ЗАДЪЛЖЕНИЕТО СИ КАТО ПЛАТЕНО В БРОЙ.
3. СУМАТА, СЪБРАНА ОТ КУРИЕРА ОТ ВАШИТЕ КЛИЕНТИ СЕ ПРЕВЕЖДА ОТ КУРИЕРСКАТА ФИРМА ПО ВАШАТА БАНКОВА СМЕТКА.
Следва да се обърне внимание, че всичко това е възможно и издаването на фискална касова бележка не се изисква при наличие на договор за наложен платеж с пощенски паричен превод, ЕДИНСТВЕНО И САМО, АКО КУРИЕРЪТ Е ЛИЦЕНЗИРАН ПОЩЕНСКИ ОПЕРАТОР ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ПОЩЕНСКИ ПАРИЧНИ ПРЕВОДИ ПО СМИСЪЛА НА ЗАКОНА ЗА ПОЩЕНСКИТЕ УСЛУГИ.
Съгласно &1, т. 9 от Допълнителните разпоредби на Закона за пощенските услуги пощенски парични преводи са пощенски услуги за изпращане на хартиен носител чрез пощенските служби на пощенски оператор, лицензиран за извършване на услуги по чл. 39, т.3 на суми от подателя на получателя.
Важно е да се уверите, че куриерската фирма, с която имате сключен договор за наложен платеж чрез пощенски паричен превод по смисъла на Закона за пощенските услуги е лицензиран пощенски оператор. Тази проверка се прави
в публичния регистър, воден на основание чл. 50, ал. 3 от Закона за пощенските услуги.
ВЪЗ ОСНОВА НА ВСИЧКО КАЗАНО, СЛЕДВА ДА НАПРАВИМ ИЗВОДА ЧЕ:
1. Когато фирмата приеме плащане извършено в брой с наложен платеж, за нея възниква задължение за регистриране и отчитане на доставките чрез издаване на фискална касова бележка.
2. Когато фирмата има сключен договор с куриер -
лицензиран пощенски оператор за наложен платеж с пощенски паричен превод, събраните суми постъпват по банковата сметка на фирмата и за нея не е задължително издаването на фискална касова бележка. Разписката за пощенски паричен превод, която издава куриерът при получаване на сумата от клиента играе ролята на касов бон.