Защо не трябва да си добър с хората.

От: Защо не трябва да си добър с хората.

Не е добре да изпадаме в такива крайности - някой ни излъгал и край, вече няма да даваме нищо на никого. По-скоро трябва да се поучим от наивността си и да сме по-предпазливи в бъдеще. Всичко зависи от конкретната ситуация. Аз много трудно мога да дам нещо на човек от улицата, защото знам че по-голямата част от тях са в организирани престъпни схеми, други са мързеливи и не искат да работят. Изключително малка е възможността, да ви иска пари някой наистина нуждаещ се, който е закъсал в момента.
 
От: От: Защо не трябва да си добър с хората.

[video=youtube;Ilxjo5RlzFc]https://www.youtube.com/watch?v=Ilxjo5RlzFc[/video]

Не знам колко представителна е извадката, която се вижда в клипа, но това за мен е пълна простотия - F U C K THE AMERICANS! Може би бащата в мен говори, но винаги бих дал пари на семейството в клипа. Това в идеалната ситуация, че не е схема /никога няма как да знаеш със сигурност/ и изключвайки Сиганките с упоени деца висящи по светофари и не само. Не знам как е другаде, но макар да ги имам за ниско образовани и ограничени от към обща култура и интереси - не съм видял и един северно-ирландец да проси!

П.П. Може би причината да дадат пари на наркоманче, е че доста хора там барат и се припознават в просещия.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Добре де, къде изчезнаха децата от светофарите? преди години във всички градове (със светофари :D) имаше, а сега са рядкост?
 
Помагам адски много на хора, на които преценя, че си заслужава. Такива просяци, скитници, не знам си какви глупаци, работещи за мафията или просто за себе си без кой знае какви резултати, не давам. Все пак добрината и помощта в частност е някаква ограничена и трябва да се дава само на нуждаещите се. Ако всеки се катери отгоре, няма смисъл ама никакъв. И аз го научих по този начин, но много по-груб. Бях ръгнал с колата към бул България за нещо, минавайки през ВМА, и от горе (вече, защото сега булеварда минава отдолу там) на кръстовището някакво момче куцащо и личи си, че бе инвалид дойде за стотинки или някакви пари. Отворих си прозореца и му подадох 5 лева, защото ми стана много криво и тръгнах. По някаква причина хванах същия път при прибиране, при което на същия светофар забелязвам следната ситуация - същото момче дава нещо на двама мъже в черно до един лъскав черен джип. Нали се сещате как се почувствах тогава. Какво се оказал, копеленцето се отчитало на "покровителите" си, защото тия джипове и разходите на шефовете им не са малко пари.

От тогава спрях и само на който преценя, че първо не е измамник и второ - си заслужава. Пазете си тези си добри качества за хора, които наистина имат нужда. Иначе няма смисъл наистина. За това, моля ви ПОМАГАЙТЕ, но само на точните хора. Всички други да го духат, защото някои просто ще набарат това, че може да се възползват и да цедят и изтормозения ще си ти, не толкова финансово, колкото емоционално, защото си дал с тези пари и част от положителната си енергия. А после ако те прецакат е малко отчайващо и обезверяващо. ;)
 
Re: От: Защо не трябва да си добър с хората.

Добре де, къде изчезнаха децата от светофарите? преди години във всички градове (със светофари :D) имаше, а сега са рядкост?

Преместиха се бате. Сега ги гледам по заведения, паркове. Не се притеснявай, мафията си е намерила "канал" за достигане до дадената аудитория. ;)
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

И аз съм давал много пъти. Имаше случай когато влизам във кварталното магазинче и пред мен има младо симпатично момиче и си броеше парите за да купи..... Nutella, е не и стигнаха и аз й купих целия буркан )))
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

И аз съм давал много пъти. Имаше случай когато влизам във кварталното магазинче и пред мен има младо симпатично момиче и си броеше парите за да купи..... Nutella, е не и стигнаха и аз й купих целия буркан )))

Е как младо симпатично момиче с буркан шоколад и аз бих и го купил без съмнение:mrgreen:
 
Re: От: Защо не трябва да си добър с хората.

Е как младо симпатично момиче с буркан шоколад и аз бих и го купил без съмнение:mrgreen:

Да, това е друго. Но на улицата да дадеш на някое ромче, после то да дотича до баща си, и след още по-малко да видиш баща му да надига бутилка ракия от съседното магазинче си е повече от грубо. ;)

Никаква милост към такива хора. Ето примерно това:

https://www.facebook.com/pages/Живот-за-Митко-Help-Mitko/1616166045329114?pnref=story

Към това определено трябва да сме повече от съпричастни, защото както написах няма нищо над живота.... ;)
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Аз пак казвам, че да даваш пари на просяци е най-голямото зло, което правиш на всички, които са принудени да просят.
Докато хората не спрат да дават пари на тази организирана престъпност - няма да се оправят нещата.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Тук във Варна (понеже напоследък често ми се налага да посрещам или изпращам някой) на автогарата винаги има някой, който е от друг град и няма пари за билет :) Сигурно е голяма случайност, че всеки път като отида там попадам на такъв индивид.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Аз пак казвам, че да даваш пари на просяци е най-голямото зло, което правиш на всички, които са принудени да просят.
Докато хората не спрат да дават пари на тази организирана престъпност - няма да се оправят нещата.

В някои държави дори се наказва подобна волност да даваш пари на просещи.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Има едни готини на сити центъра на хемус на кокили или жонглиращи, някакви студенти са сигурно. Дадох 5 лв на едното момче, щото нещо правят, не са нахални и е хитро. Сигурно си подработват ей така докато учат нещо, поне така мисля. Искарват добра пара :D 5 лв. на светофар ако е, сметайте сами - изкарват повече от половината форум :D
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Да на Хемус пак така, като видиш готина мацка с бухалки или стъклена топка да търкаля по пищните форми как да не отделиш някой лев, е некъв момък се мота там, ама той е без значение;)
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

даването на пари съм го решил генерално, давам на който преценя.Някой се примолва подминавам го, но тези пари , които щях да му дам ги давам на друг, който дори не ме е помолил, но виждаш, че няма средства или го черпиш.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Последният път дойде един - каза колко иска, и че е за да си купи пиене, и аз му дадох :)
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Давам често. При нас по светофарите няма много, но в неделя пред цръква и на няколко места винаги стоят едни и същи. И на тях давам по 10-30ст, но не винаги. Не мога да видя дете да проси и да остана безучастен. Пък било и то да проси за друг ;( за щастие не живея в голям град и това при нас не е масово, може би заради това така правя. Децата и бабите по магазините също .. като всички тук. Ако видя някой да злоупотребява, втори път не давам.

След всичко написано тук ми е интересно колко от вас участват в кампаниите на СОС Детски селища, или примерно в Мисията на Отец Иван от Нови Хан ?
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Има едни готини на сити центъра на хемус на кокили или жонглиращи, някакви студенти са сигурно. Дадох 5 лв на едното момче, щото нещо правят, не са нахални и е хитро. Сигурно си подработват ей така докато учат нещо, поне така мисля. Искарват добра пара :D 5 лв. на светофар ако е, сметайте сами - изкарват повече от половината форум :D
Аз пък на такива клошари не давам. Такъв тип арт съм го намразил от едно време, когато станаха модерни тия жонглирания и постоянно имаше някой я да гълта мечове, я да върти огнени топки.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Прибирам се, и минавам през бакалията. Още нямаше вериги, а за молове никой не си и помисляше.
Една недобре облечена, слабичка баба, свито проси 2 лева за ядене. Подминах я, купих си каквото ми трябваше, и купих една торба с ядене за бабата. Тогава можех да купя цялата бакалия, без да се замислям.
Подавам ѝ торбата, а тя се дърпа:
- Мен снахата ме прати - пари да занеса в къщи.

Не беше професионалистка в просенето.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

^ е това е върха на простотията. Как може възрастен човек да се подчинява на някого? Пълна простащина и нищожен характер!
От тази история се досетих тук за едно малко момче, което родителите му го карат да проси, а те нагъват ракия вкъщи. Направо ще се пукна от яд!
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Избягвам да давам на просяци, но на тези, които правят нещо за да ги заслужат - винаги.
 

Горе